Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Merkez kontrolü ele alıyor

14.9.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yazımı yazdığım saatlerde Merkez Bankası’nın Para Piyasası Kurulu (PPK) toplantısı henüz yapılmamıştı. Piyasa oyuncuları, Merkez Bankası’nın yapacağı faiz artırımına ilişkin faiz loto tahminlerini yazıp çizmeye, konuşmaya devam ediyordu.

Merkez Bankası’nın dolardaki hareketlenmeyi erken fark edemeyerek, faiz silahına davranmakta çekingen davranması ve ülkemize operasyon çekenlerin bunu en iyi şekilde kullanmaları sonucu, Dolar 7,21, Euro 8,22 tarihi zirveleri olarak tabelaya yazdırdı.

Grafik okumasını bilenler bilir, zirve testini yapmış olan fiyat yeni zirveleri test etmeye isteklidir. Esasen trendlerde bu şekilde oluşur zirve düzeltme, yeni zirve düzeltme…

Bu sarmalı kırmak gerçekten çok zordur. Kırmanın tek yolu rutin dışı, keskin kararlı ve güçlü bir hamle yapmaktır.

Merkez Bankası önceki hafta VİOP’ta (vadeli işlemler borsası) işlemlere başladı. Dolar kontratlarında satış yönlü pozisyonlar aldı. Satış yönlü pozisyonlar ve Merkez Bankası bildirileri analiz edildiğinde, Merkez’in yeniden dizginleri ele aldığı, kararlı bir şekilde adımlar atacağı izlenimi veriyor. Umarım bizi tekrardan yanıltmaz.

FED 25-26 Eylül tarihlerinde yapacağı toplantıda faiz artırımı yapacağına kesin gözüyle bakılırken, Merkez’in piyasaların beklediği 500 baz puandan düşük yapacağı faiz artırımları kur türbülansına ve dövizlerin yeni zirve testlerine girişmesine neden olacaktır.

Borsa İstanbul cephesine bakıldığında BİST100 endeksi ister dolar bazında geldiği nokta, isterse farklı değerleme kriterlerine göre analiz edildiğinde, tarihi dip noktalarına yaklaşmıştır. Özellikle bankacılık endeksindeki çöküş eşine az rastlanır bir gerilemeye işaret etmektedir.

Bankacılık endeksi 2 Ocak 2018 tarihinde 194.028 iken ağustos içerisinde 92.000 seviyesine gerilemiş ve gün itibariyle ise 97.000 seviyesinde tutunma gayreti göstermektedir.

Bankacılık sektörümüzde bu kadar büyük olumsuzluk olmadığını, banka ve sektör temsilcileri defa kereler dile getirmelerine rağmen bu düşüş niye?

Düşüşün temel dayanağı yabancı kredi derecelendirme kurumları ve fonlar tarafından geleceğe dair yapılan negatif projeksiyonlardır. Bu negatif değerlendirmeler, pozisyon itibariyle en çok yabancıda bulunan banka hisselerinde meydana getirdiği ciddi satışlar ve pozisyon kapatmalar.

Sanayi endeksine bakıldığında durum şaşırtıcı biçimde farklılık gösteriyor. Banka hisselerini endeksimizden çıkarmış olsaydık Türkiye borsasında bir kriz olduğundan kimse söz edemezdi.

1 Mart 2018 tarihinde 137.594 puanda tarihi zirvesi bulunan BİST sınai endeksi Ağustosta 110,000 seviyesini gördükten sonra gün itibariyle 127.624 seviyesinde bulunuyor.

Dolardaki yükseliş ve faiz artışının Bankalara yaramadığı muhakkak ancak sanayiye yaramadığı da kesin, ancak fiyatlamalar şimdilik bunu söylemiyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 19 Mart 2019 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Balık Bu...

Günlük Burç Yorumları 18 Mart 2019 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Balık B...

Günlük Burç Yorumları Aşk 16 - 17 Mart 2019 Hafta sonu Cumartesi Pazar Astroloji. Tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep,...

Yazarlar
Website Security Test