Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Başkanlar zekice davrandı, Türk Ticaret Merkezleri’nin sorumluluğunu ona verdi

5.10.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Konu Türk Ticaret merkezleri idi. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin önceki başkanı Mehmet Büyükekşi anlattıkça heyecanımız artmıştı. İhracat konusunda çok büyük bir eksikliğin tamamlandığını düşünmeye başlamıştık. Hatta, Büyükekşi bir ara Silikon Vadisi'nden bile Türk Ticaret Merkezi açılması için istek olduğunu vurgulamıştı. O günlerde New York'taki Türk Ticaret Merkezi açılmış Mehmet Büyükekşi’de bu heyecan verici açılışla ilgili şu bilgileri paylaşmıştı:

- Burada farklı bir uygulama yapacağız. Merkezde temsili birkaç tane otel odası oluşturulacak. Bu odaları normal otel odaları gibi giydirilecek. Örneğin mobilyacılar mobilyasını giydirecek, ev tekstilcileri yatak örtülerini, banyodaki havluları ve perdelerini sergileyecek, halıcı yerin halısını döşeyecek, seramikçi ve vitrifiyeci de kendi alanındaki işlemleri yapacak. Amerika'daki müşteri gelip görüp orada beğenecek ve çalışabileceği firmaların hepsine aynı anda ulaşabilecek.

Bu merkezlerde yer alacak firmalardan makul ücretler alınacak. Hatta firmalara performans kriteri uygulanacaktı.

Bu merkezler ile ihracat önemli bir hamle yapacaktı. Daha sonra  Türk Ticaret Merkezleri’ne yenileri eklendi. Örneğin Londra açıldı. Büyük umut beklenen bu merkezlerde işlerin iyi gitmediği ortaya çıktı.

Sevgili meslektaşımız Fikret Çengel New York’taki merkezin hiç de hedefe uygun çalışmadığını ortaya koydu. Merkezdeki şirketleri performans kriteri koyarken, orada yetkili ve etkili olarak çalışanlar herhangi bir kriter konmaması işlerin kötü gitmesinin en önemli nedenlerinden biri olarak ortaya çıkıyordu.

Bu olay üzerine Ticaret Bakanlığı harekete geçti. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarçıklıoğlu ile Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle bakanlığa davet edildi. Bu merkezlerin sorumluğu  iki önemli kuruma verildi.

Hisarcıklıoğlu ile Gülle bakanlıktan çıkmadan verilen bu sorumluluğun gereği için ilk adımı attılar. Her iki kurumun da yönetiminde yer alan Zeki Kıvanç’ı aradılar ve “artık Türk Ticaret Merkezleri’nin sorumluğu sende” bilgisini verdiler.

Aynı zamanda Adana Sanayi Odası Başkanı olan Zeki Kıvanç önce itiraz etmek istedi. Ama her iki başkan Zeki Kıvanç ismi üzerinde mutabık kalmıştı ve itiraza itirazla karşılık verdiler.

Açılış amacı özellikle orta ölçekli şirketleri büyük yatırım yapmadan yeni pazarlara açmak olan bu merkezlerin sorumluğunu üstlenen Zeki Kıvanç ilk icraatını Cumhurbaşkanı ile katıldığı ABD’de gezisinde gerçekleştirdi.

New York’taki merkezi gezdi ve Şikago’ya kadar gitti. Oradaki merkezi ve konuda hizmet veren başka merkezleri gezip bilgi aldı.

İyi bir çalışma yaptı. Şu anda da çalışmalarını sürdürüyor. Kısa süre içinde bu çalışma merkezlerindeki performans kriterlerini daha da yaygınlaştıracak. İşlerin iyi gitmemesine neden olanların gözünün yaşına bakmayacak.

Herkesin ihracatta büyük başarılar beklediği bir dönemde bu merkezlere büyük görev düştüğünü ifade edip bu bilgileri paylaştı bizimle:

- İki başkan arayıp bu göreve tebliği ettikten sonra Türk Ticaret Merkezleri’nin halen açık olanlarının geldiği nokta, yaptığı işler, etkinlikleri gözden geçiriyoruz. ABD gezisi bizim için çok iyi bir fırsat oldu. Bizim yaptığımız işlere benzer işler yapan çok sayıda merkezde incelemeler yaptık. İşleri daha iyi nasıl yaparız bunun arayışındayız. Gidilmeyen yere ihracat yapılamayacağını en iyi bilenlerden biriyim. Kısa sürede yenileri de ekleyeceğimiz Ticaret Merkezleri önümüzdeki dönemde heyecan verici işler yapacak.

Adana ekonomisindeki son dönemdeki birlikte büyüme anlayışının arkasındaki isim olan Zeki Kıvanç TOBB ve TİM olan tek isim. Şimdi başarısını yurtdışındaki bu merkezlerde taçlandırmak durumunda. Zeki Kıvanç’ı izlemeye devam ediyoruz.

 

 

Mustafa Tecdelioğlu çelik sektöründe bir ilke imza attı ve sektöre yıllarca hizmet vermiş olan Namık Ekinci'den görevi teşekkür plaketi vererek teslim aldı.

 

Son dönemin en gözde Malatyalısı

 

Malatyalıların iş dünyasında tartışmasız bir etkinliği olduğu bilinir. Her kurum ve kuruluşta birbirlerine destek verirler. Şimdi saymak istemem ama her kurumda bir Malatyalı işadamı yönetimde yer alır. Son dönemin en flaş Malatyalılarından biri Çetin Civata Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Tecdelioğlu oldu.

Malatya’da doğan, Kayseri’de de eğitim alan Mustafa Tecdelioğlu Çelik İhracatçıları Birliği’nin yönetim kurulu üyeliğinin yanı sıra İstanbul Sanayi Odası başta olmak üzere iş dünyasının tam 14 örgütünde görev yapıyor.

Görev yaptığı bütün kurumlarda vefa ve sevgiyi öne çıkarıyor. Bu konuda herkes onu örnek gösteriyor. Mustafa Tecdelioğlu son olarak yeni bir görev daha üstlendi. Çelik İhracatçıları Birliği’nin (ÇİB) Ar-Ge, inovasyon, teknoloji geliştirme, akredite laboratuvar hizmetleri, ürün uygunluk değerlendirmesi ile mesleki ve teknik eğitim alanlarında faaliyet göstermek üzere kurduğu Malzeme Test ve İnovasyon Laboratuvarları'nın (MATİL A.Ş.) yeni başkanı oldu.

Görevi teslim aldığı ve sektöre büyük hizmetleri geçen Namık Ekinci'ye teşekkür etti. Devir teslim törenini bir vefa gösterisine dönüştürdü. Yeni görevi ile ilgili de şu mesajı verdi

- Çelik sektörünü hep beraber var gücümüzle iyi yerlere taşımak için çalışıyoruz. MATİL A.Ş. de bu noktada birliğimizin hayata geçirdiği çok önemli bir yapı. Yapacağımız çalışmalarla, sektörümüzün uluslararası rekabette elini kuvvetlendirmeyi ve katma değerli yüksek ürün üretimine geçişi kolaylaştırmayı amaçlıyoruz.

 

 

Yarının kazananı yeni teknoloji kullanan olacak

 

İstanbul’da son dönemin teknoloji ile ilgili en önemli toplantılarından biri gerçekleşti. Hewlett Packard Enterprise tarafından gerçekleştirilen bu toplantıda yeni dönemde işletmelerin kullanacağı teknolojiler anlatıldı.

Blockchain, Yapay Zekâ, Dijital İş Yeri ve en yeni dijital pazarlama çözümleri gibi pazarı yeniden şekillendiren teknolojilerin gelecekte etkisi ortaya kondu.

Her şeyin veri ürettiği bir dünyada; iş dünyasında yarının kazananlarının, yeni nesil teknolojileri kullananların olacağı altı çizildi. Toplantının en anlamlı konuşmasını HPE Türkiye Genel Müdürü Güngör Kaymak şu sözlerle yaptı:

. Her şeyin hesaplamalara dayalı olduğu günümüz dünyasında inovasyon çok önem kazanıyor.

. Hibrit BT, Akıllı Uç Noktalar ve Servisler üçlü yaklaşımıyla dijital dönüşümü hızlandırıyoruz.

.  Tüm iş birimlerinde yapay zekâ kullanımının yaygınlaştırılması, optimize edilmesi ve ölçeklendirilmesine yardımcı olacak çözümlerle yola çıkıyoruz.

. Bu durum müşterilerin iş gücü verimliliği ve tüketici taleplerine yönelik doğru kararlar alma becerisini geliştiriyor.

. Yapay zekâ, işgücü verimliliği ve tüketici talepleri konusunda işletmeler açısından büyük umutlar vadediyor olsa da günümüz itibariyle benimsenme oranı düşük seviyelerde.

. HPE’nin yeni ürünleri müşterilere kendi ticari ve sektörel ihtiyaçlarıyla uyumlu yapay zekâ uygulamalarını keşfetme, geliştirme ve yaygınlaştırma imkanları sunuyor.

. Bugün itibariyle teknolojideki bir sonraki büyük dönüm noktasına ulaşmış bulunuyoruz – bu teknolojiler analog dünyadan gelen sınırsız miktarda veriyi önceden kaydedilmiş çok büyük miktarda veriyle bir araya getirerek etrafımızdaki dünyayı farklı bir düzeyde anlamamızı sağlıyor.

 

 

Adana Film Müzesi'nin kentin sanatçı fabrikası olduğunu gösteren görüntülerle dolu olduğunu söyleyen Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü kültür sanatta iddialı olduklarını söylüyor.

 

Ekonomide ikinci kültür sanatta birinci olacak

Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün ekonomide Adana’yı Marmara’dan sonra ikinci yapmayı hedeflediğini yazmıştık…

Başkan sözlü yazının heyecan yarattığın ifade edip “Başka hedeflerimiz de var” diyerek şu bilgileri paylaştı:

.  Mesela boru hattı ile gelen kaynaktan yola çıkarak Adana’yı bir enerji üslü haline getirmek istiyoruz.

. Kimya sanayicilerine çağrı yapıyoruz. Dev bir organize sanayi bölgesi için çalışmaları başlattık.

. Ve en önemlisi kültür sanatta Adana’yı bir numara yapmak istiyoruz.

Bu mümkün mü peki… Yani ekonomide Marmara’dan sonra ikinci olmayı hedefleyen Adana kültür sanatın birincisi olabilir mi?

Son bir yıl içinde izlediğimiz iki önemli aktiviteye baktığımızda olabilir gibi geldi bize…

Önce Nisan ayındaki Portakal Çiçeği Karnavalı’nı hatırlatalım. Bütün kentin katıldığı yüzlerce yerli ve yabancı turistin geldiği karnaval kent ekonomisine de büyük katkı yapmıştı.

En önemlisi Adana işadamı ile halkı ile ve yerel yönetimi ile yani hep birlikte üstlenmişti.

Son olarak 25 Uluslararası Adana Film Festivali yani Altın Koza ile bu birlikteliğin devam ettiğini gözlemledik.

Türkiye’nin kültür sanat dünyası Adana’ya akın etmişti. Film gösterileri, belgeseller bile ilgi ile izleniyordu.

Ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü her gösterimde her etkinlikte katılımcıydı. Ve en önemlisi Adana’da bir kadın filmi büyük ödülü almıştı.

Evet, Adana kültür sanatın başkenti olmaya soyunuyor. Hem de ciddi adımlarla… Rakiplerine duyurulur.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Astroloji Burç Yorumları Aşk 26 Ağustos 2019 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğl...

Günlük Astroloji Burç Yorumları Aşk 24 Ağustos 2019 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, ...

Yazarlar
Website Security Test