Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ekonomiden satırbaşları

5.10.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ekonomik gündem de yok yok

Türkiye’deki gibi gündemin bu kadar sık değiştiği, her gün yeni düzenlemelerin yürürlüğe girdiği bir başka ülke daha yok.

Vergi borçlarını yapılandıranların 1. taksit ödemesi 15 Ekim 2018’e ertelendi. Halk arasında “vergi affı” olarak bilinen kamuya olan borçların yapılandırılması hakkında en son çıkan 7143 sayılı yasa ile vergi borçlarını yapılandıranlar için son ödeme tarihi 1 Ekim 2018’di.  Bu kanundan yararlanabilmenin en önemli şartlarından birisi de ilk iki taksitin ödenmiş olması. Ancak, son güne gelinmesine rağmen birçok mükellef taksitlerini ödemediği veya ödeyemediği için 1. Taksit ödeme süresi 15 Ekim 2018 tarihine ertelendi.

Taksitin ödenmemesinin iki nedeni var. Birincisi, mükellefin bırakın taksit ödeyecek, genel giderlerini karşılayacak dahi parası yok. İkincisi ise, son yıllarda ardı ardına yaşadığımız seçimleri alabilmek adına izlenen popülist politikalar, verilen tavizler ve çıkarılan “af”lar. Önümüzdeki 31 Mart 2019 da yapılacak yerel seçimler öncesi de “nasıl olsa yine af çıkar” beklentisi ile mükelleflerin borçlarını ödememeleri.

Şahıslarda Konkordato ilan etmeye başladı

Bir konkordato furyasıdır gidiyor.  Konkordato ilan eden şirket sayısının 3 bini geçtiği ve böyle giderse bu sayının yılsonuna kadar 7 binlere ulaşacağı söyleniyor. Gerçekten finans sıkıntısı nedeni ile Konkordato ilan edenlerin yanında tamamen fırsatçılık yapıp haksız yere bunu kullananlara değinmeyeceğim. Konkordatoya giden büyük şirketler kendilerini koruma altına alarak paçayı kurtarıyorlar. Peki, konkordatoya giden şirketlerin özellikle küçük tedarikçileri ne yapsınlar? Birçoğu kepenk kapatmak zorunda kalacak. Konkordato ya da iflas erteleme zırhına bürünen şirketin büyüklüğüne göre oluşturduğu girdap birçok şirketi de içine çekecektir.

İcra İflas Kanunu’na göre şahıslar da konkordato ilan edebiliyor. Gözüken o ki,  konkordato kervanında şahısları da görmeye başlayacağız.

Üretici enflasyonu henüz fiyatlara yansımadı

Türkiye İstatistik Kurumu eylül ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Yıllık enflasyon yüzde 24,52, aylık yüzde 6,30 oldu. Her ne kadar çarşı Pazar enflasyonun bu oranların çok üzerinde de olsa asıl vahim olan Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE).  Üretici fiyatları aylık yüzde 10,88 artarken, yıllık yüzde 46,15 oldu. Bu da demek oluyor ki üretici fiyatlarındaki artış henüz tüketici fiyatlarına yansımamış. Önümüzdeki günlerde daha yüksek enflasyon oranlarını görüyor olacağız.

McKinsey ismini duymayan kalmadı

Türkiye Cumhuriyeti, Yeni Ekonomik Program (YEP) kapsamında maliyetleri düşürmek ve gelirleri artırmak için kurulması öngörülen Kamu Maliyesi Dönüşüm ve Değişim Ofisi'nin çalışmalarını denetlemesi ve yönetilmesi için ABD merkezli danışmanlık şirketi McKinsey’e başvurdu. Neden başvuruldu? Kaç para verilecek? Devletin hangi bilgileri paylaşılacak? Bilemem!

ABD ürünlerine boykot çağrısı yapıp, ithalata ek vergiler koyup, IMF’ye gitmem değip McKinsey’e kucak açmayı almak mümkün değil. Ama bu gibi durumlar için söylenen “bu ne perhiz bu ne lahana turşusu” sözünü anlıyorum.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Twitter hesabından yapılan paylaşımla iktidarın gündemine oturdu. Soyer'in hesabından atılan tweet ve sonrasında yaşananl...

Günlük Burç Yorumları Aşk 26 Mayıs 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Çilek sosyal medyada dolaşan bir video nedeniyle Twitter'da gündem oldu. Dolaşan videoda çileğin içinden kurtçuklara benzeyen böcekler çıktığı görülüyor. Sosyal medya ...

GSM operatörleri Ramazan Bayramına damga vurdu. Türkiye'de birçok noktada şebeke sorunu yaşayan kullanıcıların şikayetleri üzerine operatör şirketleri açıklama yaptı. ...

Günlük Burç Yorumları Aşk 25 Mayıs 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

KYK (Kredi ve Yurtlar Kurumu) kredi borcu olan öğrenciler kendilerini sosyal medyada hatırlattı.

Türkiye ile Japonya arasında son günlerde yapılan açılışı yapılan Başakşehir Sakura Hastanesi ve ardından yapılan pozitif açıklamalar, dikkatleri iki ülke ilişkilerine...

Yazarlar
Website Security Test