Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Barselona izlenimleri

12.10.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB), Akdeniz Kentler Birliği MEDCITIES üyesi ve 9 kişilik Yürütme Kurulunda yer alıyor. İBB’ni temsilen 4-5 Ekim 2018 tarihleri arasında toplanan 14. Genel Kurula katılmak üzere Barselona’ya gittim.   

Genel Kurulun yanısıra, Akdeniz’in sorunlarının ele alındığı geniş katılımlı bir konferans da düzenlendi. “SantJaume” meydanındaki Barselona Belediyesine ait 640 yıllık tarihi binada toplanan bu yılki konferansın konusu, “Akdeniz Kentlerinde, Herkes İçin Sürdürülebilir ve Eşitlikçi Bir Yaşam” idi. Konuşmacılar arasında, Barselona Belediye Başkanı Bayan Ada Colau, Tunus kenti Belediye Başkanı Bayan Suad Ben Abderrahim, Medcities ve Fas-Tetuan Belediyesi Başkanı Muhammed İdaomar’ınyanısıra, Dünya Belediyeler Birliği, Akdeniz Birliği, Lübnan-Tripoli, Fransa-Montpellier, Arnavutluk-Tirana, İspanya-Palma ve Malaga, Lübnan-Sayda, Türk Şehitliğinin bulunduğu Ürdün Es-Salt gibi 40’a yakın kentin temsilcileri vardı.

Konuşmalarda, çevrenin korunması ve iklim değişikliğine karşı önlem alınması, kentlerde tarımın geliştirilmesi, atık yönetimi, ulaşım, akıllı kentler ve inovasyon, toplumsal bütünlüğün korunması, göçlerle gelenler başta olmak üzere evsizlere konut hakkı, turizmin sürdürülebilir bir şekilde düzgün gelişimi gibi Akdeniz’e kıyı tüm ülkeleri ilgilendiren konular ele alındı.

Tetuan Belediye Başkanının Başkanlığındaki MEDCITIES Yürütme Kuruluna, İzmir’in yanısıra, As-Salt, Al-Fayhaa, Dubrovnik, Larnaka, Marsilya, Sfax, Barselona kentlerinin temsilcileri seçildi.

Biraz da Kent İzlenimleri

Barcelona, dünyanın en fazla turist çeken ikinci kenti. Yılda yaklaşık 18 milyon turist geliyor. (Tayland-Bangkok, 20 milyonla başı çekiyor) Günde nerdeyse 2 önemli kongre toplanıyor Akdeniz’in tüm güzelliklerine sahip bu şehirde. Müthiş bir dinamizm var. Avrupa’da en fazla motosiklet bulunan kent. Bisiklet yollarının uzunluğu ise 300 km.’yigeçiyor.  Özellikle son 20 yılda eğlence mekânlarına boğulan “eski kent” bölgesinde yaşayanlar turistlerden bıktıklarını seslendiren gösteriler yapıyor.

Ancak Barselona’yı sarsan olaylar, bağımsızlıkçı liderin ülke dışında, Brüksel’de yaşamak zorunda kalışına neden olan Katalonya’ya bağımsızlık isteyen hareketlerin yaygınlaşmasında düğümleniyor. Katalan hükümetinin bulunduğu tarihi “Palau de la Generalitat” sarayının önünde “siyasi tutukluların” serbest bırakılmasını isteyen gruplar bulunuyor. Kentteki yaygın kanı, bu karışıklıkların turist sayısında düşüşe neden olduğu yönünde. Özellikle taksicilerin canı sıkkın gözüküyor.

Gelecek Mayıs ayında yerel yönetim seçimleri var burada da. Bunun gerginliğini çeşitli çevrelerle yaptığım görüşmelerde ben bile duyumsadım. İlginç bir durum da, Cumhurbaşkanı Macron’dan önce Fransa Başbakanı olan Manuel Valls’ın Barselona Belediye Başkanlığı için yarışıyor olması. İspanya doğumlu Paris Belediye Başkanı Bayan Anne Hidalgo’nun intikamını alıyor sanki!

44 yaşındaki mevcut Belediye Başkanı Ada Colau, kurulu düzene tepki olarak gelişen Podemos hareketinin sol kanadından. 2008 yılı mali buhranı sonrası yıkıma uğrayan insanları bir araya getiren  “İpotek Mağdurları Derneği”nin yöneticisi iken seçilmiş. Kente şu veya bu yolla gelen göçmenler başta olmak üzere kimsesizlere sahip çıkan bir siyaset izliyor. Sağcı siyasetçiler onu “huzur bozucu” olarak nitelendiriyor. Anlayacağınız, tüm dünya gibi Barselona da kaynıyor!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Astroloji Burç Yorumları Aşk 22 Temmuz 2019 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğla...

Günlük Astroloji Burç Yorumları Aşk 21 Temmuz 2019 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, K...

Yazarlar
Website Security Test