Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Konkordato girdabı

19.10.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bir konkordato furyasıdır gidiyor. Konkordato ilan eden şirketlere her gün yenileri ekleniyor. Sektöründe güçlü ve lider şirketler. Daha doğrusu biz öyle biliyorduk. Ama durumun hiç de öyle olmadığı ortada. Şirketler gerçekten zor durumda mı yoksa bunu fırsat bilip kendilerine çıkar mı sağlıyorlar bilinmez ama görünen o ki, konkordato ilan eden şirketler listesi uzayıp gideceğe benziyor.

Konkordato, borçlarını ödeyemeyen ya da ödememe tehlikesi altında olan şirketlerin alacaklılara olan borçlarını ödeyebilmelerini sağlayan bir sistemdir. İşin hukuki ve teknik boyutu bir tarafa, ekonomik sonuçları çok önemlidir.

Konkordato ilan eden şirket bir nevi hukuki zırh ile kendini korumaya alırken,aynı zamanda, şirketten alacağı olanlar ile pazarlığa oturarak yeni bir yapılandırma ve ödeme planı ile borçlarının da bir kısmından kurtulmaktadır. Birkaç gün önce ünlü bir turizm devi daha konkordato talebinde bulundu. Borçlarına 9 ay erteleme ve 3 eşit taksitte 3 yıl vade teklifinde bulundu. Konkordato talep eden otele mal verdiğinizi düşünün, gıda, meşrubat, tefrişat, hizmet vs. vs. 30 gün bilemedin 60 gün vadeli verdiğinizi varsayalım. Doğal olarak mal ve hizmet veren tedarikçi de otelden alacağı paraya göre borçlarını ödeyecek, ticaretini devam ettirecek, bütçesini ve finans planını buna göre yapmış. Şimdi ne olacak, bırakın 60 günde tahsilat yapmayı; 9 ay sonra 3 eşit taksitte ve 3 yılda alacak. Kredi faizlerinin %40’ları aştığı, yurtiçi üretici fiyat enflasyonunun  (Yİ-ÜFE) %46,15 olduğu bu ortamda ayakta kalması mümkün değil. Büyük şirket paçayı kurtarırken küçük tedarikçinin vay haline.

Bir de madalyonun diğer tarafına bakalım.

Konkordato ilan etmenin ciddi bir maliyeti var. Öncelikle iyi bir hukuki danışmanlık alanız gerekir. Borçlunun varlıklarının, borçlarının en az yüzde 50’sini karşılamaya yeteceğini gösterir bir konkordato projesi hazırlanarak Asliye Ticaret Mahkemesine başvurulur. Bu proje, borçlarının yüzde kaçını ya da hangi vadelerde ödeyebileceği kapsar. Tüm bu hazırlıkların maliyeti borçlu şirketin büyüklüğüne göre değişmekle birlikte beş sıfırlı rakamları geçebilmektedir.

Küçük şirketlerin bu büyüklükteki maliyetleri karşılaması mümkün değil. Zaten konkordato maliyetini karşılayacak parası olan ticaretini sürdürmeye devam eder. Ekonomimizin yüzde doksanından fazlasını oluşturan KOBİLERİN birçoğu konkordato ilan edecek finansal güçleri dahi olmadığı  için çaresiz başına gelecekleri beklemeye devam ederler.

Dolayısı ile konkordato ilan eden büyük şirket, rahat bir nefes alırken, ona mal satan tedarikçi küçük şirketin eli kolu bağlanır. Zaten, büyük şirketlerin vahşi satın alma gücü ile düşük karla -kimi zaman karsız- malını satan tedarikçi küçük şirket, konkordato karşısında bırakın kar elde etmeyi büyük bir zararla karşı karşıya kalır. Hiç tahsilat yapamamaktansa ne kurtarabilirsem kardır mantığıyla maliyetinin altında olsa dahi kendisine sunulan yeni ödeme planını kabul etmek zorunda kalır.

Türkiye’nin içinden geçmekte olduğu ekonomik kriz sürecinde konkordato ilan eden şirketlerin ekonomiye verdikleri hasarın yanında; girdabında sürüklenen küçük şirketlere verdikleri hasar daha büyüktür. Bu konuda gereken yasal düzenlemeler yapılarak, konkordato ilan eden şirketten alacağı olan şirketlerin de korunması sağlanmalıdır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test