Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Sistem krizi

9.11.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Son dönemde ülkemizde yaşanan ekonomik, sosyal ve siyasal sorunların temelinde sistem krizi var. Yönetenler tarafından bu olgu bir türlü kabul edilmek ve görülmek istenmese de, sonuçta gerçekler balçıkla sıvanamıyor. Zorlama önlemlerle ve gerekçelerle, yaşanan süreci anlamak ve anlatmak mümkün olmuyor.

Türkiye’nin parlamenter demokratik sistemden uzaklaşması, adına ne denirse densin, özünde çağdaş demokrasi olmayan otoriter yönetimlere sürüklenmesi; ülkeyi de, halkı da geriyor. Türkiye’nin üzerine uydurulmak istenen elbise, ölçü, ayar tutmuyor. 150 yıllık parlamenter sistem geleneğine sahip, 81 milyonluk Türkiye; bu yeni kalıba bir türlü sığmıyor, sığdırılamıyor. Zorlamayla tutturulmaya çalışılan dikişler, teğeller de zamanla atıyor.

Kamu yönetimindeki belirsizlik ve karmaşa halinin sürmesi; daha yeni belirlenen bakanlıkların ve bakanların yeniden değiştirileceğinin konuşulması; iktidarın hoşuna gitmeyen rakamları açıklayan TÜİK’e ve denetim raporlarını yazan Sayıştay’a müdahaleler; hep bu durumun somut göstergeleri oluyor. İktidar bloğunda görülen çatlakları ve ayrışmaları da bu bağlamda değerlendirmek gerekiyor. Ekonomik kriz, siyasal krizi tetikliyor ve giderek bir sistem krizine dönüşüyor. Kısacası, Türkiye bu yeni sistemle yönetilemiyor.

Ekonomi dikiş tutmuyor            

Açıklanan enflasyon rakamları, çok kısa süre önce tahmini rakamlar açıklayan, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Merkez Bankası (MB) gibi ekonominin temel kurumlarını zor durumda bırakıyor. Bu kurumların rakamları boşa düşüyor. Enflasyon oranı ekim ayında TÜFE’de yüzde 25’i, TEFE”de yüzde 45’i aşıyor. Dar gelirlilerin mutfağını en çok etkileyen gıda enflasyonunun yüzde 30 oranında olması, bu kesimlerin içinde bulunduğu zor koşulları çarpıcı biçimde gösteriyor.

Üretici enflasyon oranının yüzde 45 olması ise, yakın gelecek açısından önemli ipuçları veriyor. Bu durum, üretim kalemlerindeki maliyet yüksekliğini gösterdiği kadar, önümüzdeki aylarda bu rakamların tüketiciye yansıyacağının da habercisi oluyor.

Yılın son aylarında özellikle de enflasyon sepetini oluşturan ürünlerde fiyat artışlarının durdurulmaya ve kontrol edilmeye çalışılması, yılsonu enflasyon oranlarını mümkün olduğunca düşük tutmayı hedefliyor. Bilindiği gibi çalışanların, emeklilerin maaş artışları bu orana göre belirleniyor. Dolayısıyla, bu durum geniş kitlelerin gelirini de doğrudan ilgilendiriyor. Ne yapılırsa yapılsın, sonuç olarak ekonomi dikiş tutmuyor. Bunun temelinde de güven sorunu ve yeni yönetim sisteminin ekonomide, siyasette yarattığı sorunlar var.

 

Cumhuriyet kutlamalarının gösterdiği

Siyasal gerginlikleri ve kutuplaşmaları artırarak, ekonomide yaşanan olumsuzlukların üzerini örtmeye çalışan iktidarın, bir başka önemli adımı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resmi kutlama töreninin İstanbul’a alınması ve havaalanı açılışına dönüştürülmesi oldu. Ancak bu adım da ters tepti. Hem iktidarı yalnızlaştırdı ve hem de çok geniş kitlelerin yurdun dört bir yanında alanlara, sokaklara çıkarak, 29 Ekim’i coşkuyla kutlamasına ve cumhuriyete sahip çıkmasına yol açtı. Mustafa Kemal Atatürk’ün, ölüm yıldönümü olan 10 Kasım’da anılmasını da içine alan hafta boyunca; son yılların en kitlesel ve görkemli etkinlikleri yaşandı.

Aslında bu etkinlikler, hem iktidar ve hem de muhalefet için önemli derslerle doluydu. Bir yandan iktidara, cumhuriyet değerlerinin her daim yaşatılacağı mesajı verilirken; diğer yandan, muhalefete de, böylesine canlı ve dinamik kesimlere önderlik etmesi için yol ve yön gösterilmiş oldu.

Sözün özü; son ekonomik ve siyasal gelişmeler, önümüzdeki 31 Mart yerel seçiminin, yalnızca bir belediye seçimi olmayacağını; aynı zamanda yeni yönetim sisteminin ve özellikle de ekonomide yaşananların sorgulanacağı bir seçim olacağını, şimdiden gösteriyor. Bu önemli konu üzerinde, bir başka yazımızda ayrıntılı olarak duracağız.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Astroloji Burç Yorumları Aşk 16 Temmuz 2019 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Ko...

Günlük Burç Yorumları Aşk 15 Temmuz 2019 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, B...

Yazarlar
Website Security Test