Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kumaşçıların fıtratında mütevazilik var

16.11.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Zeki Kıvanç ve İsmail Gülle Kumaş Yarışması'da uyumlu ikili örneği sergilediler. İki başkan kumaş kardeşliğinin sahnedeki temsilcisi gibiydiler.

 

Ahmet Öksüz sektörde ne görev verildiyse başarıyla yaptı. Şimdi oe İTHİB Başkanlığı'nda rekorlara imza atıyor.

 

Zeki Kıvanç’ı önce Ankara çok sevdi… Şimdide İstanbul’da sempatizanları olmaya başladı. Adana’nın en güler yüzlü başkanlarından biri artık Ankara ve İstanbul’un da sevgilisi oldu. Önce Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) yönetiminde yer aldı.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, onu yönetime özellikle istedi.. Adana Sanayi Odası Başkanı olarak girdiği TOBB yönetimine renk kattı.

Sonra Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) seçimlerinde en aktif olan isimlerden biri oldu. Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği onun da etkisi ile TİM seçimlerine ağırlığını koydu.

İsmail Gülle’nin başkan seçilmesinde büyük katkısı oldu. Başından sonuna kadar İsmail Gülle’nin yanında yer aldı. En sıkıntılı dönemlerde bile eğilmedi, bükülmedi. Gülle’nin ağırlığının azaldığı günlerde dimdik durdu arkasında. Bir kere söz vermişti. Sonuna kadar sözünün eri oldu.

Farklı bir işadamı profili çizdi. Son olarak Adana’da sahnede gördüm. Zeki Kıvanç’ın önderliğinde muhteşem bir kumaş yarışması düzenlenmişti.

Her şey muhteşemdi ve çalışmada en büyük emek onundu. Ama o arkada durmaya özen gösteriyordu. Hem TOBB hem de TİM yönetiminde yer alıp bir ilki gerçekleştirmek onun mütevaziliğine engel olamamıştı.

TİM başkan Vekili olarak sahnede İsmail Gülle’nin önünü çıkmamaya özen gösteriyordu. Bu muhteşem bir görüntü, aslında Türkiye’nin ihracat gururu kumaşçıların fıtratında vardı. İsmail Gülle seçimlerde yol arkadaşı Ahmet Öksüz’ü desteklemiş ve onun yönetiminde yer almıştı. Daha önce de Oğuz Satıcı benzer bir uygulama ile koltuğu İsmail Gülle’ye bırakmıştı. Ve aralarında daha sonra bazı sorunlar olsa da halen başkanlığını Ahmet Öksüz’ün yaptığı İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği’nin  (İTHİB) sitesinden Oğuz Satıcı da yer alıyor. Hatta Halit Narin’e hatta Rüştü Akın’a kadar bütün başkanlara ilişkin bilgi edinmek mümkün bu sitede…

Durum böyle olunca, yani sektör birbirini tutunca bir zamanlar acaba bu işten vaz mı geçsek denilen tekstil, yani bir ölçüde kumaş ihracatta Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı.

Açıklama yönetimi sektörün milli takımı gibi olan İTHİB Başkana Ahmet Öksüz’den geldi. 4000'in üzerinde üyesiyle Türkiye'de tekstil ihracatçısının en önemli kuruluşlarından biri olan İTHİB’in başkanı Ahmet Öksüz KİPAŞ’taki başarısını şimdi de sektöre taşımıştı.

Onun döneminde sektör tarihi rekora imza atmıştı. Fıtratında mütevazilik olan isimlerden biri olan Ahmet Öksüz 20 yıla yakın İTHİB’te bazen ikinci bazen de üçüncü adam olmuştu. Ne görev verildiyse üstesinde gelmeye çalışmıştı. Muhteşem bir tecrübeye sahipti. Belki bu tecrübenin katkısına biraz da şans faktörü eklenmiş ve tarihi rekor onun döneminde gerçekleşmişti.

Bugüne kadar TİM’e iki başkan göndermiş olan İTHİB’in başkanı olarak Ahmet Öksüz bu rekora ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

. Sadece ekim ayı içerisinde 175 ülkeye ihracat yaptık ve 939 milyon dolara ulaştık ve Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdık.

 . 2018 yılı Ekim ayı ihracatı tüm zamanların en yüksek Ekim ayı ihracat rakamı oldu. 2018 yılının sonuna kadar bu rakamların artacağını düşünüyorum.

. Türk tekstil sektörü olarak dünya modasına yön verebilecek güce sahibiz. Türkiye için dış ticaret açığını azaltmak önemli, bunun için de ihracatımızı daha da artırmalıyız.

. 1 Ocak – 31 Ekim döneminde 198 ülkeye tekstil ve hammaddeleri ihracatı gerçekleştirdik. İhracat gerçekleştirdiğimiz 198 ülkenin yüzde 73’ünde tekstil ve hammaddeleri ihracatımız arttı.

. Mevcut pazarlarımızda ihracatımızı artırdığımız gibi hayata geçirdiğimiz projelerle yeni pazarlara açılmaya başladığımız bir dönem oldu.

. Ocak – Eylül hazırgiyim sektörümüz ile birlikte 11 milyar dolar değerinde dış ticaret fazlası verdik.

Evet vazgeçmeyi düşündüğümüz sektör. Dünya modasına yön veriyor. İtalya’dan Almanya’ya ihracatını sürekli artırıp rekorlar kırıyor. Türkiye Ahmet Öksüz’ün yönetiminde yer alan tekstil milli takımından başka rekorlar ve şampiyonluklar bekliyor.

 

 

İşte tekstilin milli takımı

 

Ahmet Öksüz

Ahmet Şişman

Fatih Bilici

İsmail Gülle

Şerafettin Demir

Necat Altın

Vehbi Canpolat

Mustafa Denizer

Sultan Tepe

Ali Sami Aydın

İbrahim Özgür Yıldırım

 

 

Kadın Girişimcileri Destekleme Zirvesi'nin ilkini başarıyla gerçekleştiren İcra Kurulu ikinci zirve için çalışmaları başlattı.

 

Kadın Zirvesi için düğmeye basıldı

Türkye son dönemde kadınlar hiç boş durmuyor. KAGİDER’in 18 - 25 yaş arası genç kadınların düşlerini gerçekleştirmelerine yardımcı olmak proje başlattığını açıklamasından sonra yeni bir zirve için düğmeye basıldı.

Geçen dönem ilki yapılan Kadın Girişimciliğini Destekleme Zirvesi’nin ikincisi yapılması için ilk çalışma yapıldı.

Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği tarafından organize edilen ilk Zirve’ye Sarıyer Belediyesi ve MEF Üniversitesi destek vermişti.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli, MEF Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Muhammed Şahin, Sarıyer Belediyesi Teknik Başkan Yardımcısı Sevgi Atalay, Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Başkanı Hüseyin Öztürk, İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Atalay Şahinoğlu,  TYD Yönetim Kurulu Başkanı Oya Narin, Reis Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Nilay Reis Göktürk, NG Gürel Hotel İcra Kurulu Başkanı Hediye Güral Gür, Elite World Oteller Zinciri Yönetim Kurulu Üyesi Emel Elik Bezaroğlu, Daikin Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Neslihan Yeşilyurt gibi pek çok önemli ismin katıldığı ilk zirvede girişimcilik ödülleri verilmişti.

İkinci Zirveyi yapmak üzere toplanan İcra Kurulu girişimcilikleri ile topluma ilham veren kadınların öne çıkarılması kararı aldı. Ayrıca Zirve sırasında bir Atatürk köşesi açılması konusunda da ortak görüş oluştu.

Zirve öncesi Çorlu, Edirne, Beylikdüzü, Gaziantep ve İzmir’de ön toplantı yapılması kararı alan İcra Kurulu bu yıl start-upların ödüllendirilmesi kararı aldı.

 

 

EVSİD başarılı projeleri ile özel sektör derneklerine örnek oluyor. Son olarak Kolombiya projesi örnek gösterildi.

 

Kolombiya modeli örnek olacak

 

İlk olarak Ev ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri Derneği'nin (EVSİD) Başkanı Burak Önder anlatmıştı Kolombiya’daki başarıyı…. Heyecanlanmıştık. Müthiş bir çalışma diye değerlendirmiştik. Benzer değerlendirmeyi Ticaret Bakanlığı da yapmış olmalı ki uygulamayı örnek olarak ödüllendirdi.

Proje 5. Kümelenme Konferansı’nda Bakanlık tarafından 'İyi Uygulama Örnekleri' arasından seçilerek ödüllendirildi. Kolombiya Heyet organizasyonu artık resmen örnek bir model olarak kayıtlara geçti.

Bu defa projeye ilişkin bilgileri EVSİD Başkan Vekili Talha Özger şu sözlerle verdi:

. Bu ödül bize doping etkisi yapacak.  Uygulama sektörde iletişimi artırdı. Küme içinde yer alan firmalar tek başlarına yapamayacaklarını birlikte olduklarında başaracaklarını gördüler.

. Bu sektörde sinerji yarattı. Bireysel olarak yurt dışında ulaşamadıkları ithalatçı ve zincir mağaza profiline hep birlikte bir araya geldiklerinde ulaşabiliyor olmaları çok önemli bir kazanımdı.

B bu firmaların yurt dışındaki rakiplere karşı kenetlenebilmeleri küme firmalarının proje faaliyetlerine katılımlarını artırdı.

. Proje kümelerimiz Latin Amerika ve en çok da Kolombiya’da başarıyı hikayesi yazdı. Hedef pazar ve ikili iş görüşmeleri için Kolombiya’nın belirlenmişti.

. Ancak Meksika Panama, Kosta Rika, Peru, Ekvator, Şili, Brezilya gibi bölgedeki potansiyel alıcıları içeren bir veri tabanı oluşturuldu.

. İkili iş görüşmelere için yapılan organizasyona Brezilya, Uruguay, Şili, Peru, Ekvator, Guetamala, Dominik Cumhuriyeti, Meksika ile Kolombiya dahil olmak üzere toplamda 9 farklı ülkeden 67 alıcı firma katıldı.

. Toplantılarda 678 iş görüşmesi sağlandı. Her katılımcı firma ortalama 28 iş görüşmesi gerçekleştirdi. Ve en önemlisi bize yeni müşteriler kazandıran Kolombiya modelini Uzakdoğu ve Avrupa’da da uygulamayı düşünüyoruz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 26 Nisan 2019 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Balık B...

Günlük Burç Yorumları Aşk 25 Nisan 2019 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Bal...

Günlük Burç Yorumlar Aşk 24 Nisan 2019 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Balı...

Günlük Burç Yorumları Aşk 23 Nisan 2019 Salı Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Balık Burcu ...

Günlük Burç Yorumları Aşk 22 Nisan 2019 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Ba...

Günlük Burç Yorumları Aşk 20 - 21 Nisan 2019 Cumartesi, Pazar, hafta sonu. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akr...

Yazarlar
Website Security Test