Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Turizmin kaderine neden kendimiz karar veremiyoruz?

16.11.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Her senenin sonunda sektörümüzün ve bakanlığın yönetimindekiler, sempozyum ve toplantılar düzenleyip dururlar.

Bu etkinliklere yurt dışından yabancı “dehalar” geliyor ve Türk Turizminin nasıl kurtulacağının “reçetesini” yazıyorlar, bize sunuyorlar.

Türkiye artık turizmin gücünü ve geleceğini irdelemek yeteneğinden uzak ise, bir defa 50 yıllık geçmişinden ders almamış demektir.

Burada bana şunu söyleyebilirsiniz; olmasın mı böyle toplantılar? Evet, olsun. Ancak öncelikle turizm sektörü kendi arasında toplansın, geçmişten ders alsın, yaşanmış sezondaki aksak ve gedikleri tespit etsin ve yapılan yanlışlarla doğruları ortaya koysun. Sonrasında yerli ve yabancı uzmanlarla görüş alışverişinde bulunulsun.

Örneğin 29 Kasım’da Antalya’da bir toplantı düzenlenecek. Olabilir. Burada TÜROFED Başkanı, bir bankanın CEO’su (galiba oda masrafı karşılanarak), ve dışarıdan dönt kişi bize gidişatı anlatacak ve yön çizecek...

Biz hala nerede eksiğiz, nelerimiz aksıyor ve değiştiremiyoruz?

Ben şunu peşinen ifade ediyorum; Turizm sektörünün içinde çok tecrübeli eski bakanlar, bürokratlar ve sektörün tüm bileyenlerinden çok sayıda değerli ve işi bilen insanlar var. Bunların içinde yazanı ve çizeni de var.

Yazılı ve dijital medyada sürekli sektörel konuları işleyenler, fikirlerini ifade edenler var.

Toplantı gündeminde, ele alınması gereken birçok konu yer almış. Ancak...

Eğitim konusunda ve eğitimli eleman konusunda;

Termal ve fitness konusunda;

Sektörün takip ettiği şikayetler ve insanımızdaki “turizm mentalitesi” eksiği konusunda;

Çevreye verilen zarar ve bunlara yönelik cezai müeyyideleri düsenlemesi gereken kanuni eksiklikler konusunda ortada bir şey yok.

Sağlık turizmi ve hastaneler yok.

Peki, uluslararası hukukta var olan eksiklikler konuşuluyor mu? Bunun yanı sıra turisti aldatan, sıkıntı veren olaylar gazete sayfalarında her gün yer alırken bunları azami ölçüde azaltacak tedbirler nerede?

Bir başka husus ise “demokrasi ve yaşam tarzındaki gidişatın yarattığı endişelerin AB ülkelerinde yarattığı algı ki bu ülkeler, hem giden hem gelen turist açısından ana destinasyonlarımızdır.

Endişeler yükselmekte iken mevcut durumu nasıl olumluya çeviririz ve nasıl çare üretiriz konusu, maalesef ortada yok.

Ve konuşulmasında çekinceler var.

Evet, birleşelim ve oturup konuşalım. Paneller düzenleyelim. Tabi kendi kendimizi iyice analiz etmeden yapılmamak şartı ile...

 

Türkiye’nin sorunu?

Ülkemizin sorunları bellidir. Öyle etraftan insan çağırmakla değil, kendi değerlerimizi, tecrübelerimizi, geçmişimizdeki hata ve sevaplarımızı açık yüreklilikle tespit ederek, önceliklerimizi belirleyip “olumlu ve olumsuzlukları” rapor haline getirdikten sonra toplantılan faydalı olur.

Fakat bütün bunların yapılmış olması durumanda dahi “açıkça konuşabilme” sıkıntısı vardır.

Öncelikle Türkiye’deki etkililerin ve yetkililerin belirlenmesinde “ehliyet ve liyakat” ile “pasiflik” sorunu bulunmaktadır.

Ümidim var mı?

Evet, var! Yeni Bakan Sayın Mehmet Ersoy, sektörün tam da içinden gelmektedir. Konusuna hakim ve kararlı görünmektedir.

Sektörümüz şu anda dağınık durumdadır ve çeşitli toplantılarla boğulmaktadır.

Özellikle gelen turist sayısında artış var, ancak sayının yanında gelirin aynı oranda artış trendinde olmaması ise soru işareti oluşturmaktadır.

Ayrıca eğitimli personel açığı ise turizmimizin “en büyük” sorunudur. Bu sorun, mevcut durumda daha da büyüyecek ve olumsuz etkisini giderek artıracak gibi görünmektedir.

Reklamasyon konusu da ayrıca tartışılması gereken bir konudur.

Türkiye, şu anda cesur adımlar atacak bir bakana sahip görünmektedir.

İnşallah, düzenlenecek bu toplantıda asıl dertler ve dermanlar gündeme gelir. Daha da önemlisi, ortaya konacak çareler tatbikata da dökülür.

Yabancılar güzel şeyler söyler, ancak arada kendi menfaatlerine yönelik yönlerdirmeler yaparlar. Dikkat derim...

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test