Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ateş çemberindeki Türkiye ne yapmalı?..

23.11.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye, kendisini iç politikaya kaptırmış gitmektedir. Ancak etrafı, kelimenin tam anlamıyla kan gölü... Suriye ve Irak, Amerika ile Rusya tarafından bölünmek veya paylaşılmak istenmektedir. Zira iki güç de Suriye üzerinde hakimiyet kurmak sevdasındır. Petrol bir yandan, Akdeniz’e adım atmış Rusya’nın yerini sağlamlaştırmak çabaları bir yandan... Öte yandan ise Türkiye’nin olmazsa olmazlarındaki dikkat ve takibi...

Zira Amerika, İngiltere ve İsrail, aralarındaki “kadim” anlaşmaları tarihsel zamandan günümüze intikal ettirerek Türkiye’nin doğu ve güneyinde bir sınır değişimi ve önce federatif, bilahare “konfederatif yapı” düzenlemek hevesindeler.

Türkiye ise bugünün değil, geçmişteki uzun yıllara dayanan ihmalinin cezasını çekmektedir... Zira her şey ülkemizde son dakikalara kaldığı için Suriye ve Irak politikalarımız da yanlız bugün değil, geçmişten gelen stratejik ihmaller neticesi ortaya çıkan tablonun nasıl giderileceği noktasında sıkıntılıdır.

 

Günümüzün gerçeği nedir?

Günümüzün gerçeği, Amerika’nın ikiyüzlü politikaları ve bir talihsizlik eseri başkan seçilen “Trump arızası”dır. Çünkü bu adam bir politikacı değildir, hislerinin etkisinde kalan bir adamdır. Ne zaman ne yapacağı belli olmayan bir tiptir. Bu hususta çok dikkatli olmak gerekmektedir.

Türkiye’nin görevi, eğer sınırlarında bir değişim arzu etmiyor ve bu anlamdaki gelişmelere mani olmak istiyorsa iki gücü, yani Rusya ve Amerika’yı birbirine düşürüp bir denge kurmaktır.

Burada esas olan mesele, Suriye’nin durumudur. Çünkü Irak’ta Amerika işini halletmiş ve gayri resmi bir yarı müstakil “Kürt” devleti kurmuştur. Her ne kadar Irak Hükümeti ile birlikte görünüm sunuyorsa da işin tamamı için uygun zaman beklenmektedir. Yani ayrılmak için.

Rusya’nın Suriye ile arasının iyi olmasının yanında İran’ın da üçgene dahil olması, Amerika’nın bu vahşi arzusunun önünde bir engeldir.

Amerika ise “Türkiye ve İran’ın arasını nasıl açarım” düşüncesi ve hevesi içindedir.

Ancak Türkiye Cumhurbaşkanının işin farkında olması ve direnmesi yanında, Rusya ile dostluğu pekiştirmesi ve “Türk Akımı” projesi ile de ekonomik bağları kuvvetlendirmesi çok önemlidir.

Ancak dengeler bir ölçüde Türkiye ve Suriye arasındaki ilişkilerdeki gerginlikte düğümlenmekte ve zorlanmaktadır.

 

Esad problemi çözülür mü?

Beşar Esad’ın durumu ise ülkemiz iktidarı tarafından pek rağbet görmemekte, memleketinin bir diktatörü ve halkının aldatıcısı olarak algılanması, dezavantajımız olmaktadır.

Belli olmaz ama ileride Esad ve Türkiye’nin arası bir nebze düzelirse, Amerika’nın hayalleri zorlaşır.

Rusya, Türkiye, Suriye ve İran dörtgeni arasında denge kurulur, siyasetin “unutulması” gereken unsurları, geçmişin külleri ile beraber kaldırılırsa işin geleceği aydınlatılmış olur.

Orta Doğu’nun istikrara kavuşması, geri planda Rusya’nın da, Amerika’nın da ve İsrail’in de işine gelmeyecek, fakat bu gerçek de unutulmak istenmeyecektir.

Orta Doğu bir ekonomik paylaşımın yanında siyasi rekabetin ve dengelerin merkezi olduğu gerçeğini hiçbir şekilde atlamayarak, bu dengeleri en iyi algılayan ve kuranın maçı galip bitireceğini bilmemiz gerekiyor.

Kolay olmayan bir hal çaresi ve durumun içindeyiz...

Tarihi ve geçmişin tecrübelerini unutmadan, gerektiğinde dövüşerek, gerektiğinde barışarak ve unutarak dengelerin kurulması ve yaşatılması “tek hedef” olmalıdır.

Dilerim de öyle olur...

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 20 Mayıs 2019 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Ba...

Günlük Burç Yorumları Aşk 18 Mayıs 2019 Cumartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Ba...

Yazarlar
Website Security Test