Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Vergi ve prim borçları için yeni bir af düzenlemesinin kokusu geliyor

23.11.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Sosyal güvenlik açığı Türkiye’nin en önemli ekonomik sorunlarının başında geliyor. 2017'de 51.7 milyar TL devlet katkısına rağmen SGK bütçesi 24.1 milyar TL açık vermişti. Sayıştay raporlarına göre 31.12.2017 tarih itibari ile takibe düşen kurum alacak tutarı ise yaklaşık 30 milyar TL. 

Türkiye ekonomik olarak sıkıntılı günler yaşıyor. Her ekonomik krizde olduğu gibi vatandaşlar ilk olarak devlete olan borçlarından tasarruf etme yoluna gidiyorlar ve başta SGK primleri olmak üzere, vergi gibi devlete olan borçlarını ödemiyorlar ya da ödeyemiyorlar.

Vadesi geldiği halde ödenmeyen amme alacakları için uygulanacak tecil faiz oranı aylık %2. Oysa bankadan kredi kullanmak istediğinizde aylık faiz oranları %2,80’lerden başlayıp %3,5’lara kadar çıkıyor. Ayrıca istenen teminatlar ve kefaletler de cabası. Matematiksel olarak durum ortada. Doğal olarak da vatandaşlar ve şirketler daha ucuz finansman yöntemi olan kamuya ait borçlarını ödememe yolunu seçiyorlar.

Bugüne kadar af ve benzeri şekilde yapılan kanuni düzenlemelerin sayısı 40’a yaklaştı. Son zamanlarda ardı ardına çıkarılan kamu alacaklarının yapılandırılması kanunlarını da göz önünde bulunduracak olursak, neredeyse her 2 yılda bir bu tür düzenlemeler karşımıza geliyor.

Önümüzde 31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimler var. Demek oluyor ki her seçim öncesi olduğu gibi yine yeni bir “af” düzenlemesi bizleri bekliyor. Her ne kadar en yetkili ağızlardan “gündemimizde af yok”, “bu son düzenlemeydi, bir daha af olmayacak” gibi klişeleşmiş söylemler duysak da seçimlerin arifesinde mutlaka af düzenlemesi yapılır. Kaldı ki içinden geçmekte olduğumuz zorlu ekonomik şartlarda devlet, başta vergi ve sigorta prim borçları olmak üzere, alacaklarının tahsilinde zorluk yaşıyor.

“Bir daha af olmayacak” söylemleri arasında 15.11.2018 tarih ve  2018/39 sayılı SGK genelgesi ile SGK’ya olan yükümlülük ve borçlarını zamanında yerine getirmekle birlikte son  bir yıldır ödeme zorluğuna düşen mükellefler için yeni bir yapılandırma yürürlüğe girdi.

Yapılan düzenleme ile SGK’ya olan yükümlülüklerini süresinde yerine getirmiş ancak 1/1/2018 tarihinden başlamak üzere son bir yıl içinde borçlarını ödeyememiş olan uyumlu prim borçluları borçlarını, gecikme zammı ve gecikme faizi yerine Yİ-ÜFE oranlarıyla endeksleyerek 60 aya kadar varan taksitlerde ödeyebilecekler.

Bu düzenlemeden yararlanmak için kaç mükellef müracaat eder bilinmez. Ancak, şunu söyleyebilirim ki, bir mükellef zaten bir yıldır devlete olan borçlarını ödemiyorsa, bundan sonra da -bu ekonomik şartlarda, bu faiz oranları ile- ödemez, ödeyemez. Kaldı ki bu düzenleme “uyumlu mükellefler” için getirilmiş bir ayrıcalık. Peki, borçlarını ödeyemeyen diğerleri ne olacak? Seçimler yaklaşırken, bekleyelim görelim.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 8 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Deniz

03.06.2019 - 02:01
Trafik ceza affi olurmu

yuksel sevinç

14.05.2019 - 17:08
yeni bir vergi affı bekliyoruz sonucta vergi affı devletin kasasına para kaynagı sağlıyor yetkililerden bekliyoruz
Yazarlar
Website Security Test