Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Cumhuriyetçilik ile Osmanlıcılık karşı karşıya getirilmektedir

23.11.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bugün Türk Halkının büyük çoğunluğu karamsarlık içindedir. Özellikle Cumhuriyet değerlerine ve Atatürkçü Düşünce Sistemine bağlı insanlar, ülkemizin geleceğinden endişe duymaktadırlar. Çünkü Türk Halkı’nın önüne ikişer ikişer seçenekler konulmaktadır. Osmanlıcılıkla, çağdaş değerlerle oluşturulan Cumhuriyetçilik ve Atatürkçülük karşı karşıya getirilmektedir. İçeriden ve dışarıdan etnik aidiyeti ön plana alarak çıkar sağlamaya çalışanlar tarafından işlenen Kürtçülük, Atatürk’ün adını koyduğu; dil, din, ırk, renk, cins ayrımı gözetmeden vatandaşlık kavramı içinde oluşturulan Milliyetçilikle çatıştırılmaktadır. Tarikat ve cemaat adı altında oluşturulan ve eylemlerini “Allah’a ulaşmanın farklı yolu” olarak izah eden yüzlerce örgüt hem birbirleriyle hem de inanç ve ibadet özgürlüğünü savunan laiklikle savaş halindedir. Bütün bu kutuplaşmalar; ülkemiz koşullarında yakaladıkları fırsatla hayatın her alanında hızla derinleştirilmektedir.

 

Buna karşılık siyaset yapanlar, bu alternatiflerden hangisi daha fazla oy getirecekse onun yanında görünmekten, ondan yararlanmaktan çekinmemektedirler. Çünkü bilmektedirler ki; iki alternatifin de taraftarı olacaktır ve yarattıkları alternatife ne kadar çok taraftar sağlamayı başarırlarsa siyasi geleceklerini o kadar garanti altına alacaklardır. Bu nedenle; geçim ve yaşam derdinde olan, sorgulayamayan, eğitimden yoksun bırakılmış, işinden ve aşından mahrum kalma korkusu içindeki vatandaşın gerçek istek ve ihtiyaçlarına bakmadan, oluşturdukları algıyla taraftar toplayarak yükselmeyi başarı olarak görmektedirler. Toplumun bir kesimi, aynı amaca hizmet eden bütün bu kutuplaştırmanın; Anadolu coğrafyasında, küresel sistemin arzu ettiği ve yerli işbirlikçileri tarafından gerçekleştirilmeye çalışılan, emperyalist küresel sistemin çıkarlarına uygun değişim ve dönüşümün temel taşlarını hazırladığından habersizdir. Türk Halkı’nın karşı karşıya getirildiği bu ve benzeri konularda; hukuktaki, ekonomideki, sanayideki, tarımdaki, toplumsal yaşamdaki, hatta giyim tarzındaki…  örnekleri sıralamak çok yer kaplayacaktır.

Bence; Ülkemizin ve Milletimizin içinde bulunduğu “bu çok önemli konularda muhalefet ne yapıyor ne yapmalı?” sorusunun yerine “Bu gelişmeleri, bu dönüşümü, bu gerilemeyi engellemek için nasıl mücadele edilmeli?” sorusuna cevap aranmalıdır. Çünkü günümüzde adına muhalefet denilen iktidar karşıtları; liderlikten yoksun kadrolarla yönetilen, iktidarın oluşturduğu gündemin dışında düşünemeyen ve hareket edemeyen, kurucu değerlerinin ve ilkelerinin farkında olmayan ve bunları önemsemeyen, günün koşulları içinde kendisine oy kazandırabileceğini umduğu faaliyetlerle zaman harcayan sıradan kurumlardır. Oysa kurucu değerler toplumun ortak değerleridir. Siyaset kurumu; iktidarıyla, muhalefetiyle kurucu değerlerine mutlaka sahip çıkmalı, onu yüceltmeli ve geliştirmelidir. Bunun için de önce bütün toplum bu değerlere sahip çıkmalı, siyaset kurumundan bu değerlerin korunup yüceltilmesini, geliştirilmesini talep etmelidir. Toplum bunun farkında değilse; işte o zaman, toplumu bilinçlendirecek, yönlendirecek liderlerin önderliğindeki kadrolar, Türk Milleti’ni gelecek yüzyıllara taşıyacak çözüm yol ve yöntemleriyle Atatürk’ün başlattığı mücadeleyi sürdürmelidir.

 

Bu günkü muhalefet artık fark etmelidir ki Türk Halkı; ulusal kurucu değerler, inanç değerleri, etnik aidiyet… konularında çok derin bir kutuplaşmanın çok ama çok yakın tehdidi altındadır ve bununla topyekûn mücadele edilmelidir. Muhalefet buna dikkat çekemeyecekse; yediden yetmişe bütün Türk Milleti, bütün üniversiteler, bütün kurum ve kuruluşlar ve Türk basını bu tehdide dikkat çekmek için çaba sarf etmelidir. Türk Halkı her zamankinden daha çok birlik ve beraberliğe ihtiyacı olan bir dönemden geçmektedir. Yaşadığımız zaman diliminde nelerle karşı karşıya olduğumuzu daha iyi anlayabilmek için Atatürk’ün gençliğe hitabı tekrar tekrar okunmalı, beyinlere ve yüreklere kazınmalıdır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 6 Aralık 2019 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 5 Aralık 2019 Perşembe. Astrolojide tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 4 Aralık 2019 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 3 Aralık 2019 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 2 Aralık 2019 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. 2 - 8 Aralık Haftalık Burç Yorumları. Yeni ay ve yeni haftada burçların aşk hayat...

Günlük Burç Yorumları 1 Aralık 2019 Pazar. Haftasonu Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test