Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Gezi notları

30.11.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Kasım ayı içinde biri özel diğerleri iş gezileri olmak üzere birkaç defa ve artarda yurt dışına çıkmam icabetti.

Aslında seyahati severim. Ona rağmen kısa zaman içinde ve kısa süreler için yapılan seyahatlerin yorucu olduğunu itiraf etmem gerekir.

Diğer yandan kısa zamanda birkaç yabancı ülkede bulunmak, yaşananları görmek, neler konuşulduğunu duymak, tartışmalara katılmak, insanları, olayları ve dünya ahvalini anlama açısından kişiye farklı bir perspektif kazandırıyor .

Kasım ayının ilk haftasında ilk yolculuk,yalnız Bavyera'nın değil, Almanya'nın da gizli başkenti diye anılan Münih'e oldu… Tabii ki en keyiflisi de o oldu diyebilirim… Bu bir haftalık aile ziyaretinin bana verdiği inanılmaz huzur, dostlarla sarılmalarda duyulan sevinç ve içtenlik, tarifsiz bir mutluluk... Aradaki yılların unutulup, bırakılan yerden başlayan sohbet, duyguların paylaşılması bulunmaz bir servet!.

Yakın çevremde ve Almanya toplumunda hissedilen en büyük endişe, bizim kalıplaştırdığımız "ne olacak bu memleketin hali" gibi; "Merkel'den sonra ne olacak Almanya'nın hali" idi. Toplumda bir güven ve istikrar unsuru gibi görülen Merkel'in yükselen sağ oylar karşısında irtifa kaybetmesi nedeniyle, gelecek seçimlerde aday olmayacağını açıklaması, demokratları daha şimdiden kara kara düşündürüyor...

İkinci durağım, eşimle birlikte gittiğim Kıbrıs oldu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin 35.yıldönümü kutlamalarına Cumhurbaşkanı Sayın Mustafa ve Meral Akıncı'nın davetlisi olarak katıldık. Meral Hanım'la 2000'li yıllardan beri tanışıyorum. Her zaman söylerim, "Sivil Toplumculuk" böyle bir şey işte. Daha önce hiç görmediğiniz bilmediğiniz insanlarla aynı hedef doğrultusunda çalışan sivil toplum platformlarında buluşuyor, tanışıyor, arkadaş oluyorsunuz.

Kamu yararına yapılan bu çalışmalar yeni dostluklar kazandırırken toplumun bir çok sorununun çözümüne de katkıda bulunuyor… Yaşamı anlamlandıran çok güzel bir duygu...

Günümüzde hayatının amacı bir gün içine gireceği çukuru parayla doldurmak olanlar için, eminim ki bu çok yabancı ve hiç tanımadıkları bir duygu!..

Artık değerlerin, insan haklarının, özgürlüklerin, barışın bile satıldığı dünyamızda, iyi ile kötü, doğru ile yanlış, gerçek ile algı birbirine karışmış gibi sanki.

KKTC'de konuşulanlar, hep eski dert. Kıbrıs'ta kalıcı barışı sağlamak bugünün bölünmüşlüğünü ortadan kaldırmak, Türkiye haricinde hiç bir ülke tarafında tanınmamış olmanın mağduriyetini yok etmek için, toplumların eşitliği temelinde bir beraberlik mi kurulacak yoksa iki devletli çözüm mü?

Bunca yıl sonra bile, hâlâ bu konuda verilmiş kesin bir devlet politikamızın ve stratejik planımızın olmaması, sizce de hüzünlü bir durum değil mi?

Mehter yürüyüşünün neden bu topraklarda oluştuğunu şimdi daha iyi anlıyorum..

Osmanlı orduları bu yürüyüşle mi taa Viyana kapılarına gitti?..

Ben bu sorunun cevabını bulmak için değil ama, Marmara Grubu Vakfı - Avrasya Ekonomi Zirveleri'nin stratejik ortağı olan, Viyana Ekonomi Forumu'nun 15. yıl kutlamaları için, Kuzey Kıbrıs'tan döndükten iki gün sonra Viyana'ya uçtum.

Viyana çok soğuktu. Bizim orada olduğumuz günün ertesi sabahı uyandığımızda her yer bembeyazdı. Kar yağıyordu. Anlaşılan bu yıl Viyana karlı, güzel bir Noel geçirecek. Alışveriş mağazalarının vitrinleri şimdiden süslenmiş bile.

Viyana'da kaldığım sürece katıldığımız Viyana Ekonomik Forumu'na ait notlarımı sizlere gelecek hafta anlatacağım.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 14 Ağustos 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Galata Kulesi'nin müzeye çevrilmesi için başlatılan restorasyondaki uygulamalar sosyal medyanın gündemine oturdu.

Günlük Burç Yorumları Aşk 13 Ağustos 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

YouTuber Enes Batur, Instagram hesabı üzerinden bir çekiliş yapmıştı. Birçok pahalı hediyenin havada uçuştuğu çekilişte ödüllerden biri olan Audi A3 marka otomobilin s...

Ordu'nun Fatsa ilçesinde erkek arkadaşı olduğu söylenen kişi tarafından yakılarak öldürülen Merve Yeşiltaş, sosyal medyanın gündeminde.

Günlük Burç Yorumları Aşk 12 Ağustos 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 11 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test