Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Viyana'da çan sesleri...

7.12.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

Müjgan ve Akkan Suver, Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer (2004-2016) ile birlikte.

Bu yıl Viyana Ekonomi Forumu, Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz'un himayesinde gerçekleşti. "Viyana Gelecek konuşmaları 2018" başlığı altında yürütülen bu toplantıların bu yılki konusu, "Ekonomi Siyasetle Tanışıyor" idi.

İçimden, "Günaydın Viyana" dedim… "Avusturya'da ekonomi henüz mü siyasetle tanışıyor?" Yoksa görünürlüğü artık saklanamaz bir hal aldığı için mi açıkça konuşuluyor!.. Batı dünyası ile aramızdaki zihniyet ve düşünce farklılıklarından biri de bu sanırım.

Neyse biz konumuza dönelim. Siyaset cephesinden konuşmacı olarak davet edilenler; Arnavutluk, Bosna Hersek, Kosova, Karadağ ve Makedonya gibi Balkan ülkelerinin Başbakanları, Ekonomi Bakanları ve Avrupa Birliği ile Avusturya Parlamentolarından katılan siyasetçilerdi. İş dünyasından katılanlar da tahmin edileceği gibi, bu ülkelerde dijital ekonomi için gerekli teknolojik altyapıyı kurabilecek Avusturyalı şirketler ve finans kuruluşları temsilcileriydi.

Özet olarak söylemem gerekirse, AB - elma şekerini elinde bulunduran Avusturya, Balkan ülkelerine umut dağıtıp, hamilik yapıyor. Siyasi ve ekonomik yatırımlarla ülkesinin çıkarlarına uyumlu politikalar uyguluyor. Balkan ülkeleri ile bölgesel işbirliklerini arttırarak, bu ülkelerle AB arasında köprüler kuruyor. Bunu yaparak AB'ne karşı hem kendi elini güçlendiriyor hem de gelecekte Çin ve Rusya'nın yatırımları ile güçlenen Sırbistan'ın etki alanını daraltıyor.

Ekonomik gelişmişlik açısından Avusturya'nın, İsveç, İngiltere, İtalya ve Almanya da dahil olmak üzere, bir çok Avrupa Birliği ülkesinden iyi durumda olduğunu biliyor muydunuz? Avusturya ekonomisi son derece düşük işsizlik oranına sahip ve neredeyse hiç enflasyon yok. Gerçekleştirdiği ekonomik reformlar, güçlü ticaret, mali ve ekonomik ilişkiler sayesinde ülke çok yüksek bir yaşam standardına ulaşmış. Demek ki ekonomistler boşuna "ekonomi bir tercihler bilimidir" dememişler! Bütün mesele, kıt kaynaklarla maksimum fayda sağlamak becerisini gösterebilmek...

Tuzu kuru olan Avusturya nedense, küresel siyasette ateşle oynamayı seviyor. Son dönemde gerek mülteci, gerekse ülke sınırları içinde yaşayan Müslümanlara karşı tutum ve ilişkilerinde, dikkat çekici bir şekilde "ötekileştirmenin" öncüsü rolünü oynamaya çalışıyor. Avrupa'nın pilot bölgesi haline gelmiş gibi görünüyor.

Avusturya Başbakanı Kurz, antisiyonizmle antisemitizmi bir madalyonun iki yüzü olarak tanımlamasıyla bir yandan Yahudi lobisinin desteğini almaya çalışıyor, bir yandan da İsrail'e göz kırpıyor. AB Dönem Başkanı sıfatıyla Kasım'da, Viyana'da düzenlediği "Antisemitizm ve Antisiyonizm'e Karşı Avrupa" konulu üst düzey konferansta, "halihazırda mevcut antisemitizme ek olarak, Avrupa'da yerleşik olan Müslüman ülke vatandaşlarının da antisemitizmi Avrupa'ya ithal ettikleri" ifadesindeki manipülasyon denemesi de bunu gösteriyor. Bütün bu gelişmeler, "dünün günah keçisi rolündeki Yahudiler yerine bugün Türk ve Müslümanlar mı konulmak isteniyor "sorusunu akla getiriyor.

Avusturya Cumhuriyeti kurulusunun 100. doğum gününü kutluyor.

1918'den başlayıp 1955'e kadar süren bir kurtuluş hikayesi var Avusturya'nın.

Bir zamanlar Avrupa'da yaklaşan Osmanlı tehlikesi, kiliselerde çalınan çanlarla haber verilirmiş. Papa'nın emriyle Belgrad kuşatmasından beri Avrupa'da Türk çanı adıyla belli zamanlarda bütün kiliselerde Çanlar çalınır ve dualar okunurmuş. İkinci Viyana kuşatmasında Osmanlılardan kalan 200 top ve metal silahlar da bu amaçla eritilerek bugün Viyana Stefan Katedrali'nde asılı olan 22, 5 ton ağırlığındaki büyük bronz Türk Çanı yapılmış...

Bir zamanlar "Türkler geliyor" diye çalan Aziz Stephan Katedrali'ndeki Türk Çanı, bugün Avusturya Cumhuriyeti'nin yüzüncü yılı için çalıyor…

Günaydın Türkiyem!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Galata Kulesi'nin müzeye çevrilmesi için başlatılan restorasyondaki uygulamalar sosyal medyanın gündemine oturdu.

Günlük Burç Yorumları Aşk 13 Ağustos 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

YouTuber Enes Batur, Instagram hesabı üzerinden bir çekiliş yapmıştı. Birçok pahalı hediyenin havada uçuştuğu çekilişte ödüllerden biri olan Audi A3 marka otomobilin s...

Ordu'nun Fatsa ilçesinde erkek arkadaşı olduğu söylenen kişi tarafından yakılarak öldürülen Merve Yeşiltaş, sosyal medyanın gündeminde.

Günlük Burç Yorumları Aşk 12 Ağustos 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 11 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 10 Ağustos 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test