Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

ABD’li dostlarım Paris’e gitmekten sıkıldı artık İstanbul’a gelmek istiyor

14.12.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç'in daveti ile İstanbul'a gelen Philip Kotler pazarlama ile ilgili çok önemli mesajlar verdi.

 

İstanbul Ticaret Odası (İTO) muhteşem bir iş yaptı. İstanbul’da Dünya Pazarlama Zirvesi (World Marketing Summit) için pazarlamanın duayen ismi Philip Kotler’i Türkiye’ye getirdi. Başkan Şekib Avdagiç, "Pazarlamanın sahne ışıkları yeniden İstanbul'un üzerine yöneldi" diye özetledi bu ünlü ismin İstanbul’a gelişini…

Muhteşem bir özetti. Bu önemli isim ile İstanbul Ticaret Odası’nın İstanbul’un en güzel görünen terasında buluştuk.

Sabah ilk o gelmişti. Sonra başkan Şekib Avdagiç geldi. Pazarlama duayeni Philip Kotler’in gazetecileri çok sevdiğini söylüyordu.

Ne de olsa pazarlama duayeni idi. Başkan Şekip Avdegiç bir gün önce yaptığı konuşmanın gazetelerde yer alan küpürlerini gösterdikçe Kotler’in sevgisi daha da arttı.

Geniş yer bulmuştu konuşması…

Sonra biz sorduk o yanıtladı. Moderatörlüğü de Başkan Şekip Avdagiç yaptı. Çok önemli açıklamalar yaptı… İşte o ünlü pazarlama dehasının tespitleri:

. Türk kültürü dünya tarafından merak ediliyor. İddianız var, gelenek var, istek var, gideceğiniz yön var.

. Öncelikle markaları oluşturmada bir beceri oluşturmamız lazım. Para da lazım ama fikir olmalı. Sizin markanızın bir mükemmellik standardı oluşturmaması için hiçbir sebep yok.

. İstanbul çok önemli bir marka… Çok iyi tanıtmalısınız. Diğer kentlerde İstanbul gibi atak yapmalı.

. İyi medya kanallarını seçmeniz de size akılda kalan sloganları oluşturma fırsatı sağlayacak. Sadece geleneksel reklamcılıkla kalmak doğru değil. Artırılması gereken konulardan biri kesinlikle dijital.

. ABD'li dostlarımla konuşuyorum; Paris'e gitmekten sıkıldılar. İtalya'ya da gidebilirler ama buraya gelmek istiyorlar.

. İstanbul çok özel bir marka ama markanızı bir satışçı gibi pazarlamanız gerekiyor. Türkiye hakkında kısa ve öz mesajınız olmalı. İstanbul'dan sevgilerle gibi.

. İrlanda pazarlama bakanlığı kurdu. Bence her ülkenin bir pazarlama bakanlığı olmalı. Belki ticaret bakanlığının altında bir birim de olabilir ama birine bu konuda bir sorumluluk verilmeli.

Başkan Avdagiç’in ifadesiyle adeta bir rüzgar estirdi Kotler ve bu rüzgarın aşağı çekme ifadelerine kurban gitmemesi için Avdegiç’in şu sözlerinin altını çizmek gerekiyor:

- En değerli 100 markamızın hepsini toplasanız bir Amazon etmiyor retoriğinden kurtulmalıyız. Pazarlamanın ham maddesi markaysa İstanbul ve Türkiye'de, dünyanın en değerli markalarını oluşturacak zengin ham madde kaynakları var.

 

 

 

İsmail Gülle Kerem Alkin ikisini TİM'e ve ihracata yeni bir heyecan verecek gibi görünüyor.

 

500 milyar dolar hedefi için yeşil ışık yaktı

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle çiçeği burnunda genel sekreter Prof. Dr Kerem Alkin ile birlikte ilk kamuoyuna açık toplantıyı yaptı. Gördüğümüz kadarı ile bu Gülle ve Alkin iyi bir ikili olacak.

Kerem Alkin şimdiden projeleri çalışmaya başlamış durumda. İsmail Başkan onun verdiği gücü de arkasına alıp bir süredir unuttuğumuz 2023 ihracat hedefini yeniden hatırlattı.

Hatta hatırlatmakla kalmayıp bu hedefin gerçekleşeceğine ilişkin yeşil ışık yaktı. İşte o sözler:

. İhracat tekli rakamlara takılıp kaldı.  Artık ikili rakamlara geçmemiz lazım. Bunun için bir kere hizmet ihracatından gelecek 45 milyar doları yazmamız gerekiyor.

. Bir de şu anda kayıt altında olmayan transit ihracatı kayıt altına alıp 10 milyar dolarlık bir katkıyı da yazarsak zaten şu anda 220 milyar doların üzerine çıkarız.

. Önümüzde 5 yıl var. İhracatı artırmak için yeni dönemde ticaret müşavirleriyle daha aktif çalışacağız. 158 ülke ile ihracatın yaklaşık yüzde 10'unu TL karşılığında yaptık. Bunu artırmalıyız.

. Bütün bunları yaptığımızda 5 yıl içinde neden hedefe yaklaşmayalım.

 

Gıda ve içecek sektörü yeni dönemde bilgi kirliği konusunda üzerine düşeni yapmak için yeni bir yönetim oluşturdu.

 

TGDF sessizliğini bozacak gibi görünüyor

En önemi örgütlenmelerden biri aslında… Bütün sektörleri çatısı altında topluyor. Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu’ndan bahsediyoruz.

Geçtiğimiz günlerde sessiz sedasız genel kurul yaptı. Başkan değişmedi ama yönetimin neredeyse büyük çoğunluğu değişti.

Tam 7 yeni isim yönetime girdi. Genel kurul o kadar sessiz oldu ki duyuru bile birkaç gün sonra yapıldı.

Oysa Türk gıda ve içecek sektörünün çatı örgütü Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) başkan dahil yönetiminde yer alan bütün isimler kamuoyuna dönük isimler.

Özellikle başkan Şemsi Kopuz geçmişte medyada çok yer alır, gazetecilere bir tık ötede olurdu. Ama son dönemde genel kurulları bile basın bültenleri ile duyurur oldu.

Neden bu sessizliğe büründü anlamak mümkün değil. Vardır bir bildiği… Ama yeni dönemde aynı sessizliğe sürdürmesi pek mümkün görünmüyor. Çatı örgütü olarak en çok tartışılan, en çok konuşan sektörün sesi daha çok duyulacak gibi geliyor bize…

Yönetime giren isimler bu görüşümüzü doğruluyor. Artık Şemsi Kopuz’a rağmen konuşacak isimler girdi yönetime…

Üstelik iletişim konusunda çok becerikli isimlerin de yönetimde yer aldığını görüyoruz. Yeni yönetimde ŞEMAD adına giren şemsi Kopuz yine başkanlığı sürdürüyor. Rint Akyüz GIDABİL adına yeni başkan vekili…

Ersin Taranoğlu da SUTHER adına yine yönetimde yer alıyor. Yönetimde Ayhan Sümerli ORGÜDER adına görev üstlenmiş.

Ebru Şenel Erim MÜMSAD adına yönetime giren isimler arasında ve yeni dönemde çok önemli projelere imza atması bekleniyor. Daha önce bulunduğu kurumlarda önemli projelere imza attı çünkü…

Tülay Aktan GİSDER, Hakan Turan SALKONDER, Tarık Tezel SETBİR adına yönetimde yer alıyor. MEDER adına yönetime giren Sinan Cem Şahin gazeteci bir meslektaşımız.. Federasyonun sessizliğini bozacak, iletişim kanallarını güçlendirecek biri isim…

Önümüzdeki dönemde herkes ondan çok şey bekliyor. Sektördeki bilgi kirliliğinin giderilmesine katkı verecek birikime ve beceriye sahip bir isim.

MEYED adına yönetime giren Mahmut Atom Duruk her zaman konuşan, ses getiren açıklamalar yapan sektörü iyi bilen her konuda fikri olan önemli bir işadamı… Yeni dönemde TGDF’ye liderlik edecek özelliklere sahip bulunuyor. Gıda ve içecek sektörü konusunda bilgi birikimi muhteşem… Kurumun sessizliğini bozması için önümüzdeki dönemde ondan önemli adımlar atması bekleniyor.

Yeni yönetimde SUDER adına yer alan Kürşat Abidin Apan’ın da yeniliklere ayak uydurması, destek vermesi bekleniyor.

Dolayısıyla 27 üye derneğe üye 200’den fazla firmayı bünyesinde toplayan gıda ve içecek sektörünün çatı örgütü konumunda yer alan TGDF’yi yeni dönemde yenilikler bekliyor.

 

 

 

Sektörde haksız rekabeti önlemek için yola çıkan DOSİDER ihracat kapılarını açacak sektörün dünyaya açılmasını sağladı. 

 

Sektöre gaz verdiler

Tam 25 yıl oldu. Doğal Gaz Cihazları Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (DOSİDER) kurulduğundan bu yana… Haksız rekabetin önlemek için kuruldu. Başarılı da oldu. Sektör belki de bu yüzden diğer sektörlerden daha öne geçti.

Kurulduğu 1993 yılından bu yana, ülkemizde doğal gaz sektörünün gelişmesi için hizmet verdiler. Hepsi bir çatı altında toplandı.

Derneğin kurulduğu yıllarda sektör ithalatta birinciydi. 25 yıl içinde ihracat yapar hale geldi. İhracat 1 milyar doları aştı. 20 bin kişiye iş sağladı… Bu sayı dolaylı istihdamla birlikte 200 binleri aştı.

Türkiye son 10 yılda yüzde 5-6 büyürken, gaz sektörün bunun iki katı büyüdü. DOSİDER’in başkanlığını iş dünyasının en sevilen isimlerinden biri olan Ömer Cihad Vardan yapıyor. Sektörle ilgili şu bilgileri aktarıyor 25’inci yıl ile ilgili toplantıda…

. Doğal gazın verildiği yerlerde güvenli ve doğru bir şekilde tüketilmesinde, daha verimli cihazlarla, daha ekonomik ve konforlu çözümlere ulaşmasında sektörün büyük katkısı oldu.

. Eğer bugün, yılsonu itibariyle 81 ilimizde ve birçok ilçemizde, yaklaşık 15 milyon aboneyle, 55 milyar metreküpü aşan hacimde doğal gaz tüketilebiliyorsa, bunda bu süreci kararlılıkla sürdüren yöneticilerimizin büyük emeği ve katkısı var.

. 2 milyonu adedi aşan kombi üretimiyle, 22 milyon metreyi aşan panel radyatör imalatıyla ve 5 milyon adedi aşan doğal gaz sayaç ve ekipmanları imalatıyla Avrupa’nın üretim merkezi konumuna ulaştık.

. 2018 yılında, üretimi yapılan 1 milyon kombinin (üretimin yüzde 50’si) ve 10 milyon metre panel radyatörün (üretimin yüzde 45’i) ihraç edildi.

 

 

İşte DOSİDER Yönetimi:

Ömer Cihad Vardan - Başkan

Dr. Celalettin Çelik - Başkan Vekili

R.Rezzan Özsarfati - Sayman Üye

Ali Ender Çolak - Üye

K.Ayhan Eren - Üye

Haluk Ferizoğlu - Üye

Alper Avdel - Üye

Ali Aktaş - Üye

Zeki Özen - Üye

Mehmet Bender Özokumuşoğlu - Üye

 

Herkes oradaydı

DOSİDER’in 25. Yıl Kuruluş Yıldönümüne etkinliğine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih DÖNMEZ, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu Başkanı Mustafa Yılmaz, İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikalar Kurulu Üyesi Doç. Dr. Hatice Karahan, GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan, İGDAŞ Genel Müdürü Ali İhsan Sılkım ve GAZMER Genel Müdürü Mustafa Ali Akman gibi sektörün önde gelen isimleri katıldı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test