Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yalana Övgü

14.12.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Gerçek bizi her daim kısıtlarken, yalan bizi uçuruyor. Gerçek dünya bize ölümlü olduğumuzu, yetersiz olduğumuzu, ancak ufak adımlar atabileceğimizi gösteriyor.

Yalan ise her kültürde “kötü” diye öğretiliyor. Çünkü her türlü kültürde, hatta beraberlikte güven gerekli. Gerçek ise sıkıcı, daral geliyor gerçekten; yalan bir festival. Ama gene de o kültüre bakıyorsunuz, kuruluş efsanesi, temelde bir yalan.

Hayaller gerçek olmasa olur mu? Bir hayale tutunmak ve o hayale sarılıp bir beraberlik yaşamak ne güzel. Hayal renkli, bol müzikli.

Düşünün balonlarla uçmayı hayal edemesek ne olurduk? Hayal için küçük yalanlar gerek ama beraberlikteki sıcaklığı koruyarak. Bu şekilde topluluklar oluşuyor. Gerçek küçük ve sıkıcı. Topluluklar oluşunca, liderleri ölümsüzlüğü yakalıyorlar. İnsanlar liderin yaptıklarını pürüzsüz bir şekilde hayallerinde yaşatıyor ve birbirlerine anlatıyorlar. Ah! Ne kadar güzel ve sorunsuz, mutluluk veren bir dünya!

Sonunda gerçek ağır aksak arkadan yetişebiliyor ama ne gam? Hayal dünyana devam et, zaten kırk kez söyleyince gerçek olurmuş. En azından renkli hayal akılda kalıyor, söyleyen ebediyen yaşıyor o şekilde.

Bir kez yalan ile gücü eline geçirince tabular oluşuyor. Liderime, tanrıma, hayallerime hakaret mi ediyorsun?  Şaka falan da değil, insanlar doğruyu söyledikleri için hapse atılıyorlar, öldürülüyorlar. Renkli ve fantastik yalan etrafında insanlar kararlı bir şekilde saf tutuyorlar. Bazı yarı doğrular da söyle yanı sıra, insanlar bin yıl sonra senin etrafında saf tutmaya devam etsinler. “Bak balonlarla uçacağız demişti!”/ “Marsa giden raketin fikir babası bizim liderimizdi, peygamberimizdi!” gibisinden.

Tek başına yalan söyleyen kolayca “angut, aptal veya deli” diye dışlanıyor. Ama bir topluluk yalan söyleyince kolaysa karşı gel. İnanılmaz bir güç oluşuyor ve insanlar yalanın çevresinde bir koruma çemberi oluşturuveriyorlar. Yalanlarına bir laf et bakalım kolaysa! Kök korku!

Sonunda gerçek galip geliyor belki ama ne hüzünlü monoton bir galibiyet. Yeni bir yalan ve yeni bir melodi ve renkler ortaya çıkana kadar!

Alışkanlıklardan oluşan hayvanlarız. “Gelenek” diyerek de alıştığımızı korumaya kararlıyız. Ve tabii toplulukta çıkar var. Sistem öyle işliyor. Sıkıcı doğrucunun malını elinden almak. Kendi yandaşına dağıtmak. Bana sadık isen en iyisi sensin. Bana karşı isen düşmansın. Vatan haini! Yandaş çıkarını gördüğü anda (veya gördüğünü sandığı anda – somut bir çıkar olması bile gerekmez – aşağılık kompleksini dindirecek bir hayal yeterli!)  her türlü gerçeğe kulaklarını tıkamaya dünden razı. Tatlı rüyasını bölmeye çalışan doğrucuya karşı tepkiye her an hazır.

Londra University College’da MR ile yapılan deneylerde küçük çıkarlar için yalan söyleyince önce denekler utanıyorlar ama sonra gerçek saptırılınca ödüller geldikçe insanlar yalana alışıyorlar ve giderek daha büyüklerini söylemeye başlıyorlar.

Günümüzde birçok liderde yukarda yazılanların an be an gerçekleşmesini izleyebiliriz. En renkli olanı da Trump.  Her gün daha büyük yarı gerçekler ve alternatif gerçekler ile dans ediyor. Rusların parasını akladığı kesin, milyonlara dairelerini, işe yaramaz yatını Ruslara ve Suudlara satarak Casinolarla iflas ettikten ve bankalardan para alamayacak duruma geldiğinde belini doğrulttu. Rahatça çıkıp “Benim Ruslarla bir işim olmadı!” diyebiliyor. O gidince ABD can sıkıcı bir dizi haline dönüşebilir.

Ben şu anda başka liderler, tanrılar ve hezeyanlar, hayaller ile uğraşıyorum isimleri de hoş: Hutsilipohtli veya Vitsliputzli örneğin bir Aztek tanrısına verilen isim. Sanki komik Isviçre aksanıyla söylenen Almanca masal isimleri gibi.

Veya Citolontun veya Ah Puh Maya tanrıları. Eski Yunan tanrıları yanlarında halt etmiş! Sonunda insanların ölümden sonra tekrar hayata döndüklerine o denli kendilerini inandırmışlar ki insanları bol miktarda kurban etmişler o kültürlerde.  Tekrar canlanacaklarına göre sorun da yok zaten.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Bir grup gencin Dünya ve Güneş'in dönüşü hakkındaki tartışması sosyal medyada yüksek etkileşim aldı. Videoda bazı gençler, Güneş'in Dünya'nın etrafında döndüğünü iddia...

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Aralık 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 30 Kasım 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Boris Johnson'ın, göreve geldiği 2019 aralık ayından bu yana ve özellikle pandemi boyunca, halkın gözüne girmek için elinden geleni yapmasına rağmen, etiğe aykırı kara...

Yazarlar
Website Security Test