Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yerel girişim ve TARKEM örneği

14.12.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yerel seçimler yaklaşırken, doğal olarak yerel gündem daha çok önem kazanıyor ve öne çıkıyor. Bugünlerde yerelin örgütlenmesi, yerel kalkınma, yerel demokrasi ve yerel katılımcılık gibi kavramlar üzerine çokça kafa yoruyoruz. Partilerin ve adayların yerel seçimle ilgili hazırlıklarına ve yaklaşımlarına, bu pencerelerden bakmaya çalışıyoruz.

Çizmeye çalıştığımız bu perspektif şimdilik ne ölçüde yaygın ve etkilidir, elbette tartışılır. Ancak doğrusu biz bu yaklaşımı önemsiyoruz. Bir an önce de, gündemi çok meşgul eden aday ismi tartışmalarından kurtulup, hızla bu alanlara yönelmek gerektiğini düşünüyoruz.

 

İzmir modeli

Tabi bizim önemsediğimiz ve değer verdiğimiz bu alanlardan yerel seçimlere bakınca; yaşadığımız kent İzmir özelinde, bir temel yaklaşım öne çıkıyor. Bu yaklaşımın ana felsefesini de, yerelde kalkınma anlayışını örgütlemeye ve bu anlayışı hayatın içinde ete kemiğe büründürmeye çalışan ‘İzmir modeli’ oluşturuyor.

Başkan Aziz Kocaoğlu’nun hizmet dönemiyle bütünleşen ve simgeleşen İzmir modeli; öncelikle kırsal kesim ağırlıklı gibi görünse de ve o yönüyle öne çıksa da, aslında bir kentin tümüyle yerel kalkınmasını hedefliyor. Bu modelin sürdürülmesi ve kent merkezinde de yoğunlaştırılması, herhalde önümüzdeki beş yıllık yerel yönetim döneminin temel amacı olacak. Ekonomik konuların ve sıkıntıların bu denli öne çıktığı günümüz koşullarında, bunun temel ve zorunlu bir hedef olacağını öngörüyoruz.

Ayrıca, önümüzdeki dönemde, İzmir modelinin siyasal ve demokratik katılımcılık ayaklarının daha da geliştirilip güçlendirilmesi gerektiğinin de, özellikle altını çizmek istiyoruz.

 

TARKEM projeleri

Gözlem Yayın Kurulu olarak, toplantılarımızda, TARKEM’in (Tarihi Kemeraltı İnşaat Yatırım A.Ş.) kurucusu Uğur Yüce ve çalışma arkadaşlarıyla bir araya geldik. TARKEM’in gündeminde olan projelerle ilgili sunumlarını dinledik, bilgilendik. Yerelde kalkınmayı önemseyen ve bu alanda kafa yoran bir İzmirli olarak, doğrusu TARKEM örneğini önemsiyor ve kuruluş sürecinden beri dikkatle izlemeye çalışıyorum.

Kemeraltı, güzel İzmir’imizin tarihi simgelerindendir. Ekonomik yaşamla sosyal yaşamı birleştirip bütünleştiren geçmişiyle, bir anlamda kentin atardamarıdır. Son dönemlerde görece cazibesini yitirmiş olsa da, bu gerçek İzmir’in köklü tarihine, ekonomik ve sosyal geçmişine damgasını vurmuştur. Biz İzmirliler için, nice anılarla doludur tarihi Kemeraltı... Orayı yeniden ayağa kaldırmaya, kent ekonomisine ve özellikle de turizme kazandırmaya yönelik projelere, çabalara, büyük değer biçiyoruz. Başta Yüce olmak üzere, bu projelerde emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.

TARKEM’in İzmir modeli içine oturtulmasının ve bu modelle bütünleşerek irdelenmesinin, daha doğru ve yararlı bir yaklaşım olacağını düşünüyoruz. Bu durum, aynı zamanda, İzmir modelinin kent merkezi ayağını da çeşitlendirip zenginleştirebilir. 

 

Yerel örgütlenmenin ve girişimin önemi

Biz, projeleriyle birlikte, daha çok, TARKEM’in bir yerel girişim modeli olarak öne çıkarılması ve incelenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Anladığımız kadarıyla TARKEM, kamu - özel sektör ve stk’lar sacayakları üzerine oturuyor. Projeler bağlamında yerel dinamiklerin ortaklaştırılmasını ve yerel enerjinin bir potada toplanıp; yaratıcı, geliştirici bir üretime dönüştürülmesini hedefliyor. TARKEM yöneticilerine de ifade ettiğimiz gibi; TARKEM’in ve böylesi oluşumların ortaya koyacağı projelerin, hayatın matematiğinde ‘karekök’ olacağını ve ‘çarpan’ işlevi göreceklerini öngörüyoruz. Önemli olan bu girişimleri desteklemek, büyütmek ve çoğaltmak…

Yerel seçim sürecinde; bu meseleleri daha çok irdelemeye, böylesi girişimleri bilip tanımaya ve yerel gündemi bu tür konularla zenginleştirmeye, güçlendirmeye, o kadar çok ihtiyacımız var ki…

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Astroloji Burç Yorumları Aşk 25 Haziran 2019 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Asl...

Günlük Burç Yorumları Aşk 24 Haziran 2019 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, B...

Yazarlar
Website Security Test