Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Makro veriler ne gösterir

14.12.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Makroekonomik veriler denilince akan sular durur. Zannedilir ki tüm sorunların başlangıcı ve tüm sorunların çözümü bu sihirli rakamlarda gizli.

Esasen eğmeye bükmeye, fikir dünyamıza göre yorumlamaya, yönlendirmeye oldukça açık rakamlar olduğunu bilmek gerekir.

2017 yılı sonu itibariyle Türkiye’nin büyüme rakamı 7,4 oranını yakaladığında; 2018 yılında daralma, enflasyon işsizlik konularının bu denli gündemi meşgul edeceği, ilk anda düşünülmemişti.

Bugün ise büyüme rakamlarından ziyade rekorlar kıracak ihracat rakamlarından, cari açığın nasıl kapandığından falan söz ediyoruz.

Faizleri arttırmayarak dövizdeki patlamanın önünü açtığımızda İhracatın coşacağını, iç talebin daralacağını biliyorduk.

Gerçekte her tercih bir taraftan bizi ilerletirken, diğer taraftan daralmaya yol açıyor.

Esasen makro verilerin dönemsel ne geldiğinden daha çok istikrarlı olup olmadıkları bir anlam ifade etmektedir. Çin’de yıllardır süregelen yüzde 6-10 bandındaki büyüme rakamları bugünkü Çin’i karşımıza koymuştur.

Kore ve Hindistan, Malezya gibi ülkelerde yaşananlarda bundan farklı değil. Elbette Coğrafyanın getirdiği farklı demografik şartlar bize bazı negatiflikler sunarken bazı avantajları da beraberinde getirmektedir.

Sürdürülebilir olmayan her pozitif makro verinin, kalkınma savaşında, daha sonra kaybedebileceğimiz bir mevzi kazanmak olduğunu, savaşın kazanılmasının bunu istikrarlı hale getirmekle mümkün olacağını hatırdan çıkartmamak gerekir.

Tabi ki bunun bilinmediğini düşünmüyoruz ancak, Büyük resimdeki hedefin küçük hesaplara feda edilmemesi önemli.

Bir yılı daha geride bırakırken, gelecekle ilgili umut, güven ve refah beklentilerimizi de bir sonraki yıla aktarıyoruz.

Sermaye piyasalarında uzun yıllar işlem yaparken öğrendiğim çok önemli bir kural vardır.

Elbette piyasalarda işlem yapmanın gerektirdiği tüm yazılı ve yazılı olmayan bilgiye vakıf olmak gerekir, ancak bunların ötesinde kaybetme korkusuyla hareket etmek, kazanmanın önündeki en büyük engeldir.

Gençlerimizin gelecek konusunda endişelenmeden, güvenle yetişmeleri ilerde sahip olacakları iş kollarında daha başarılı olmalarına yol açacaktır.

Umarım 2019 yılı bu yolda mesafe alınmış bir yıl olur.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Astroloji Burç Yorumları Aşk 25 Haziran 2019 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Asl...

Günlük Burç Yorumları Aşk 24 Haziran 2019 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, B...

Yazarlar
Website Security Test