Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

CHP: Genelde ve Yerelde nankörlük!..

14.12.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

Bilmem ki, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu, basın toplantısı yapıp “Aday olmayacağım” açıklamasını yaptığında, telefonla arayıp “Neden aday olmuyorsun, bunca yıl hizmet ettin, İzmir’e alt ve üst yapıda büyük eserler kazandırdın, ülke ve hatta Dünya belediyelerine örnek oldun, Uluslararası kuruluşlar ‘İzmir’ dediler, ‘Aziz Kocaoğlu’ dediler, en yüksek dereceleri, ödülleri verdiler, İzmir’in partimizin kalesi hâline gelmesine önderlik ettin, İzmirli seni çok seviyor ve göreve devamını istiyor, kararının asıl sebebi nedir” diye sordu mu; sanmıyorum. Hatta, Ankara’daki görüşmelerinde yüz yüze iken “sordu mu”; onu da sanmıyorum.

Zira biliyorum ki, “Aziz Başkan aday olmayacağını açıkladığında”, derin bir “Oh” çekmiş ve yüreğinin, beyninin bir tarafında saklı olan “Azizoğlu sorunundan kurtulduğuna” sevinmiştir.

Peki, ne olmuştur; “Aziz Başkan’ın boşaltacağı koltuğun değeri, Tuncay Özkanların bile talip olacağı” bir seviyeye indirilmiştir; yazıklar olsun!..

Bitmedi; “Genelde böylesine bir nankörlük rüzgarı eserken”, Yerelde durum nedir; o daha da acıdır!..

Bir zamanlar “onun yanında görünmek için, gazete fotoğrafçılarına, TV kameramanlarına onunla beraber poz vermek için yarışanlar”, şimdi kelimenin tam manasıyla “toz olmuşlardır!..”

Sanki “yer yarılmış yerin dibine girmişlerdir”; aslında “girdikleri yer nankörlük uçurumudur!..”

Olmaz ya, “Genel Merkez, insafa, izana, vicdana gelir, yaptığı hatayı anlar ve Aziz Kocaoğlu’nu yeniden aday ilan ederse”, bu “yerel nankörlüğün sahipleri” ne yapacaklardır?..

Ama “İzmirli onların aksine nankör değildir”; köyde, kasabada, ilçede, kentte İzmirli kadınıyla, erkeğiyle, genciyle, yaşlısıyla “Başkanına sahip çıkmakta”, elini sıkmak için yarışmakta “Başkan bizi bırakma, gitme” demektedir.

“Bu tabloyu, pazartesi gecesi Adnan Saygun Salonunda, Gürcistan dansçılarının “nefes kesen” enfes gösterisi sırasında bir defa daha yaşadım. Her gören “Bizi bırakma başkan” diyordu, diyordu, diyordu!..

Ve demeyi sürdürerek, İzmir’i “çantada keklik gören” CHP’nin Ankara’daki büyükleri ile “buradaki görevlere talip olan” CHP’lilere mesaj göndermeye devam edecekti!..

 

 

Okuyucunun Sordukları

 

Ali Erbaş ne diyor?

Öcal Bey, size iki sorum olacak; Diyanet İşleri Başkanı, çeşitli yerlerdeki konuşmalarında “Kuran'ın olmadığı yer karanlık bir yerdir, Kuran'ın girmediği kalp karanlık bir kalptir, Kuran'ın girmediği ev harabe bir evdir. O yüzden Kuran her zaman bizimle beraber olmalıdır” diyerek, “Kuran ile olmayan çocukların şeytan veya şeytani insanlarla beraber olacağını” söylemiş.

Ayrıca, üniversite öğrencilerine de “Diyanet İşleri Başkanlığı, ilahiyat fakülteleri, medreseler ve imam hatip liseleri olarak doğru dini bilgilerle insanları donatmazsak, yaşadığımız olayları görüyorsunuz” demiş.

Bir devlet memuru, Anayasasında “Değiştirilemez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez” denilerek konulmuş “Laiklik ilkesi” olan bir ülkede böyle konuşabilir mi? İmam Hatip okulları ve İlahiyat Fakülteleri varken, Medreseler de nereden çıktı?

Cevap 1; Prof. Dr. Sayın Ali Erbaş, alenen Anayasamızdaki “laiklik” ilkesini çiğniyor, bir devlet memuru olarak. Bu ülkede “sadece Müslümanlar” yok. Hiristiyanı, Musevisi, Ataisti, Deisti, Şamanisti, Bahaisti, kim bilir belki de Budisti, Zerdüstisti var. Aileleri var, çocukları var. Onlar TC vatandaşı değil mi? Onlar varken nasıl “böyle bir ifade kullanabilir”, bir devlet memuru?

Dahası, 622 yılında Medine’ye göç eden Hazreti Peygamberimizin orada gördüğü tablo şöyle idi; Medine’nin Evs ile Hazrec isimli müşrik Arap kabileleri, hem kendi aralarında hem de Medine’de yaşayan Yahudiler ile kavga içinde idi. Yahudiler de kendi aralarında birbirine giriyordu.

Hazreti Muhammed, önce, Medineli Araplar ile Mekke’den göçen Müslümanları bir araya getirdi. Sonra da Medine’de yaşayan bütün inanışlara, ırklara mensup insanlara, hazırladığı, imza ve ilan ettiği “Medine Sözleşmesi ile birlik ve beraberlik içinde, huzur içinde yaşama yolunu” açtı.

Medine Sözleşmesi’nden neredeyse 1500 yıl sonra, Türkiye Cumhuriyeti’nde “Diyanet İşleri Başkanı’nın böyle sözler söylemesi” ne demektir? Bu nasıl bir kafadır?..

Cevap 2; Aslında bu soruya Milli Eğitim Bakanının ve İlahiyat Fakültelerinin bağlı olduğu üniversitelerin rektörlerinin cevap vermesi gerek. Hem de “müstahak olduğu” cevabı. 21’inci yüzyılda imam hatip okullarımız ve ilahiyat fakültelerimiz varken, “çağdışı kalmış’ medreselerin özlemini çekmek, hem de bu ifadeyi birkaç defa başka başka yerlerde de kullanmak, “imam hatip okullarımıza, ilahiyat fakültelerimize hakaret etmek, onları aşağılamak, onları yeterli görmemek değilse” nedir?

 

Sözün Özü

Savcı ve hakimlere, Şair Eşref’ce mesaj: Gam değil amma bu basının böyle elden gitmesi / Git gide hapse atacak elde gazeteci kalmıyor!..

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test