Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

ABD'nin çelişkilerle dolu Suriye politikası

14.12.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

ABD'nin Suriye politikası, Türkiye'nin kaygılarını ve beklentilerini hesaba katmaktan uzak kalmaya devam etmektedir. 

Daha önce bizzat Trump tarafından Suriye'de uzun süre kalınmayacağı açıklanmış iken, ABD üst düzey yetkilileri geçtiğimiz günlerde DAEŞ ile mücadele ve istikrarı sağlama bahanesiyle Amerikan askerinin Suriye'deki varlığının sürdürüleceğini duyurmuşlardır.

ABD Fırat'ın doğusunda 40 bin kişilik yerel gücü eğiteceğini söylerken, Cumhurbaşkanı Erdoğan Fırat'ın doğusuna yönelik harekatın bir kaç gün içinde başlayacağını açıklamıştır. Türkiye PKK/YPG unsurlarının eğitilip yüksek teknik donanımla teçhiz edilmesine şiddetle karşıdır. Afrin harekatında olduğu gibi Fırat'ın doğusunda da askeri harekata girişmekten çekinmeyecektir.

ABD'nin Fırat'ın doğusunda devlet benzeri yapılar kurmaya çalışmasını Rusya da tehlikeli bir oyun olarak nitelendirmektedir. ABD,YPG/SDG ortaklığının Fırat'ın doğusunda Suriye'nin en önemli su ve enerji kaynaklarını kontrol edebileceği dikkate alındığında, Rusya'nın Türkiye ile işbirliği içinde olmasının akıllıca olacağı açıktır. Ayrıca, Rusya açısından Fırat'ın doğusunun Şam yönetiminin kontrolüne girmesi; gerek Suriye'nin yeniden imarı için kaynak sağlama açısından, gerekse Rusya'nın ülkedeki askeri üslerinin güvenliği bakımından önem taşımaktadır.

ABD'nin Ortadoğu'ya yönelik politikasının belirleyici faktörü İran'dır. Trump yönetimi İran'ı ekonomik yaptırımlarla yıpratıp yalnızlaştırmak ve hatta İsrail'in güvenliği için gerekirse parçalamakta bir beis görmeyecektir. Yayılmacı İsrail'in çıkarı bölgesel güçlerin zayıflatılmasını hedeflemektedir. İran'da bu politikanın başarıya ulaşması halinde Türkiye için tehdit olasılığının artacağını söylemek abartılı bir değerlendirme olarak görülmemelidir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test