Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Fırat'ın Doğusuna operasyon zorlu olacak, ancak gerekli

14.12.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye’de uzun zamandır Cumhurbaşkanı tarafından Münbiç ve Fırat’ın doğusunda PYD/YPG adıyla yuvalanan PKK terör örgütüne yapılacak harekâtla ilgili açıklamalar yapılmaktadır. Buna karşılık ABD, DEAŞ’ı bahane ederek PKK’ya desteğini aralıksız sürdürmektedir. Başkan Trump’ın DEAŞ’ın bir aya kadar etkisiz hale getirileceğini söylemesinin hemen ardından ABD Genelkurmay Başkanı bugüne kadar 8 bin kişilik yerel güç unsurunu (bunlar gerçekte PKK’lı teröristlerdir) eğitip donattıklarını, hedeflerinin 35-40 bin kişilik bir güce ulaşmak olduğunu söylemiştir. Bu durum ABD’nin gerçek amacının DEAŞ’la mücadele olmadığını açıkça ortaya koymaktadır. ABD’nin bugüne kadar bölgeye gönderdiği 5 bin tır dolusu askeri malzeme ile 8 bin kişiyi donattığına inanmak da mümkün değildir (bu hesapla bir-iki kişiye bir tır dolusu malzeme düşmektedir). Böyle bakınca ABD’nin bölgede 60-70 bin teröristin eğitimini ve donatımını tamamlamış olması kuvvetle muhtemeldir. Ayrıca ABD; Suriye’de PKK’lı teröristlere 2017 yılı başından bu yana asker üniforması giydirmekte ve “kendi himayesinde, bölgeyi savunan meşru askeri güç” kimliği kazandırmaya çalışmaktadır.

Kuşkusuz Türkiye olan biteni yakından izlemekte, bölgede gelişmekte olan tehdidi her yönüyle değerlendirmektedir. ABD’nin “müşterek devriye faaliyeti” adıyla Münbiç’te ortaya koyduğu uygulamanın, başından beri söylediğimiz şekilde “bir oyalama taktiği” olduğu artık anlaşılmış ve Cumhurbaşkanı tarafından ifade edilmiştir. Son zamanlarda Türkiye sınırına gözlem noktaları kurması da ABD’nin niyet ve maksadını ortaya koymaktadır. Bu duruma karşı Cumhurbaşkanı, 12 Aralık’ta, “birkaç gün içinde Fırat’ın doğusuna girileceğini” ifade ederek Türkiye’nin tavrını ortaya koymuştur. Türkiye’nin ortaya koyduğu irade; PKK’nın daha da güçlendirilmemesi ve ABD’nin terör örgütüne uluslararası alanda meşruiyet kazandırmasına engel olunması açısından önemlidir. Aksi halde gelecekte Türkiye’nin toprak bütünlüğünü, huzur ve güvenliğini sağlamak çok daha zor olacaktır.

Fırat’ın doğusunda icra edilecek bir askeri harekatın birtakım zorlukları olacaktır. Öncelikle, bölgedeki ABD askeri varlığı sıkıntı yaratacaktır. Nitekim Cumhurbaşkanı’nın harekât kararını açıklamasının hemen ardından, Pentagon sözcüsü Binbaşı Sean Robertson; bölgedeki ABD askeri varlığını ileri sürerek “Fırat’ın doğusuna bir askeri harekatın kabul edilemeyeceğini” beyan etmiştir (Türkiye’nin Cumhurbaşkanı seviyesinde yaptığı açıklamaya, ABD’nin binbaşı rütbesindeki sözcü seviyesinde cevap vermesi ayrıca değerlendirilmesi gereken bir konudur). ABD askerlerinin bu harekattan etkilenmesi iki müttefik ülkeyi karşı karşıya getirebilecektir. Bunu engellemek için harekatın icrasından önce, harekât yapılacak noktaların ABD’ye bildirilmesi gerekecektir. ABD’nin; harekatla ilgili bilgileri, himaye ettiği PKK’yla paylaşması olasılığı çok yüksektir. Bu da harekatın deşifre olmasına ve çabalarımızın boşa çıkarılmasına neden olacaktır. Ayrıca PKK’dan Türkiye’yi ABD ile karşı karşıya getirebilecek her türlü provokasyon beklenmelidir. ABD’nin engelleme çabaları aşıldığı taktirde Fırat’ın doğusunda icra edilecek harekâtın Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından başarıyla sonuçlandırılacağına inancımız tamdır. Umarız bu sefer yapılan açıklamalar sonuçsuz kalmaz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Astroloji Burç Yorumları Aşk 25 Haziran 2019 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Asl...

Günlük Burç Yorumları Aşk 24 Haziran 2019 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, B...

Yazarlar
Website Security Test