Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Anadolu Efes’in yeni CEO’su Can Çaka oldu

21.12.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

Can Çaka her şey bir fikir ile başlar görüşünü yaşam biçimi haline getirmiş son dönemin yıldız önderlerinden biri olarak değerlendiriliyor.

 

Can Çaka’nın Anadolu Efes CEO’su olduğunu öğrendiğimde peki Can Çaka’nın soyadı nereden geliyor diye merak ettim.

Çaka benim ilçemin yani Perşembe’nin önemli beldelerinden biri… Acaba Can Çaka’nın soyadı buradan mı geliyor diye sorguladım.

Sonra sadece benzerlik diyerek fazla üstünde durmadım. Ancak geçtiğimiz günlerde Anadolu Grubu Mali İşler Başkanı olan Can Çaka’nın, Anadolu Efes CEO’su ve Bira Grubu Başkanı olarak atandığına ilişkin resmi veri gelince bu merak yeniden depreşti.

Özgeçmişi her ne kadar ODTÜ’den başlıyorsa da Samsun Anadolu Lisesi’ni de görünce muhtemel ki soyadı bizim Çaka’dan geliyordu.

Şimdi soracaksınız o kadar dikkat çekici özelliği varken sen tutup da “Çakalı mı değil mi buna mı takıldın diye” …. Sorun… Ama bende memlekete karşı böyle bir çekim gücü var.

Can Bey’in Çakalı olduğunu öğrenirsem belki, Anadolu Efes’in 12 yıldır yürüttüğü Gelecek Turizmde’nin bu sene desteklediği ve benim de proje koordinatörlüğünü yürüttüğüm Perşembe’nin Işıklarını Kadınlara Yakacak projesini bizzat anlatabilirim. Hatta belki planladığımız Ot Festivali’nin açılışını birlikte yapabiliriz. Neyse fazla merak ettirmeden Can Çaka’nın merak edilen özgeçmişini aktaralım…

. 1997 yılından bu yana Anadolu Grubu’nda çeşitli pozisyonlarda görev yaptı. 1 Ocak’tan itibaren yeni görevine başlayacak.

. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu.

. Yine aynı üniversitenin İdari Bilimler Bölümü'nden yüksek lisans derecesi aldı.

. Anadolu Grubu’na 1997’de Anadolu Efes Yurtdışı Yatırımlar biriminde Finans Uzmanı olarak katıldı. 1997 - 2005 arasında bu görevini sürdüren Çaka, Anadolu Efes Ukrayna Bira Fabrikası'nda Finans ve İdari İşler Müdürü, Anadolu Efes Bira Grubu Strateji ve İş Geliştirme Müdürü, Anadolu Efes Bira Grubu Strateji ve İş Geliştirme Direktörü gibi çeşitli pozisyonlarda görev aldı.

 

. Çaka, Nisan 2008 - Aralık 2012 arasında Anadolu Efes Mali İşler ve Yatırımcı İlişkileri Direktörü olarak görev yaptı. Ocak 2013’te Anadolu Grubu Mali İşler Başkanı olan Çaka, Anadolu Efes CEO’su ve Bira Grubu Başkanı olarak gruptaki görevine devam edecek.

Uzun yıllardır topluma kattığı değerle“Geleceğe Sözümüz Var” diyen bu şirket artık Can Çaka’ya emanet.

 

 

 

Çelikel bir döneme damgasını vuran işadamları arasında yer aldı söyledikleri attığı adımlar tarihe geçecek nitelikteydi.

 

Biz ekonomiyi Murtaza Çelikel’den öğrendik

O bizim muhabirliğimizin efsane isimlerinden biri… Ekonomi gazeteciliği yeni başlamış. Ekonomiyi özel sektör tarafından bilen yok gibi… Bilenin kıt olduğu bir ortamda bir de konuşan hiç yok… herkes farklı nedenlerden dolayı demeç vermeyi, ekonomide neler olup bittiğini anlatmaya korkuyor.

İşe o günlerin kurtarıcısı bir iki isimden biri o oldu her zaman. O yüzden biz ekonomi ondan öğrendik, ondan aktardık.

Bu yüzden saygımız aynı zamanda sonrasında sevgimiz çok büyük oldu hep kendisine… Bu yazı benim kuşağımdan meslektaşlarımız okusa hemen anlardı Murtaza Çelikel’den bahsettiğimi… Sonrasında gazetecilik ötesi dostluk oluştu. Bazılarımızın nikah şahidi bile oldu.

İstanbul Sanayi Odası Meclisi üyeliği, İstanbul Sanayi Yönetim Kurulu Üyeliği, İstanbul Sanayi Odası Başkanlığı gibi resmi görevlerini anlattığı kitabı ilginç hikayelerle dolu.

Benim Küçük İmparatorluğum kitabında hayatını anlatmış. Babasının Mersin’deki firmasına iplik tedariki ile başlayan ticaret ve sanayi alanındaki etkinlikleri tekstil, inşaat gibi dallara geçtikten sonra daha da atak adımlarla büyümeye başladığını aktarmış kitapta.

Ambalaj sanayine geçmesini,  güçlü ortaklarla Potor kurması ve deri üretimine yatırım yapması anlatılmış.

Bu arada kitapta ilginç bir not da düşülmüş…. Aynen aktarıyoruz:

- Bu kadar yaygın ve farklı sanayi dallarında at koşturan bir işadamının TÜSİAD kurucuları arasında yer alması beklenir. Ama öyle olmadı. Çelikel TÜSİAD’a daha kuruluşundan itibaren itiraz etti.

Bütün bunları merak ediyorsanız kitapta bulabilirsiniz. Biz de bir gün onun dönemine ilişkin anılarımızı aktarırsak kendisinden çokça bahsederiz.

 

 

Uyumsoft Genel Müdürü Hüseyin Şahin yeni dönemin iş fırsatları doğrultusunda önemli adımlar attı.

 

Kendisi UYUMSOFT yeğeni ŞAHİN çıktı

Uyumsoft Türkiye’nin bilişim konusunda en istikrarlı ve etkin kuruluşlarından bir… Mehmet Önder tarafından kurulan Uyumsoft bugüne kadar 100’e yakın kuruluşu sektöre sokma başarısı gösterdi ve adeta bir kuluçka merkezi gibi çalıştı.

Uyumsoft yeni kuruluşları sektöre sokma başarısının yanı sıra yeni isimleri de yıldızlaştırmayı başardı. Bu isimlerden biri Hüseyin Şahin… Uyumsoft’un kurucusu Mehmet Önder’in yeğeni… Ama daha önemlisi onun tedrisatından geçmiş bir isim.

 

Sektörü çok iyi biliyor. Çünkü çocukluğundan beri bu işlerin içinde… Yaşıtları farklı oyunlar oynarken o yazılımla neler yapılacağının peşindeydi. Belki de bu yüzden Mehmet Önder gibi sakin ve uyumlu olmak yerine aktif ve şahin bakışlı olmayı tercih etti.

Şimdi e ile başlayan işlerde iyice uzmanlaştı. Uyumsoft da öyle… Ve geçtiğimiz günlerde şu tespiti yaptı:

- Önümüzdeki yıl işletmelerin, e-Arşiv ve e-İrsaliye’ye yoğun bir talebi olacak.

Uyumsoft Genel Müdürü Hüseyin Şahin sonra da şu bilgileri ekledi:

. Gelecek yıl, dijital dönüşüm pazarında yüzde 100’ün üzerinde bir büyüme gerçekleşeceğini öngörüyoruz.

. Uyumsoft olarak, e-Arşiv ve e-İrsaliye’ye yoğun bir talep bekliyoruz. Bilindiği üzere Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB)’in verilerine göre, 82 bin civarında e-Fatura mükellefi bulunuyor.

. 2019’da, 100 bine yakın yeni mükellefin daha e-Fatura’ya geçeceği belirtiliyor. Dijital dönüşüm, ticaret hayatına güven, hız ve çeviklik getirmesinin yanı sıra, tasarruf sağlıyor ve çevreye katkı sunuyor.

. Son 4 yılda, e-Fatura kullanan 82 bin civarı mükellef, yaklaşık 10 milyar TL’nin üzerinde tasarruf etti.

Hüseyin Şahin dön dönemde bir de şimdilik sadece uzmanların adını bildiği bulut, ERP, CRM, HRM ve Banka Bakiyem gibi konularla ilgileniyor.

İşletmelerin çok yakında bulut teknolojilerinin daha güvenli, ekonomik, güncel, hızlı ve kesintisiz hizmet sunduğunu için tercih edeceğini düşünüyor ve şöyle devam ediyor:

. İşletmeler, satın alma yapmak yerine, bulut’tan hizmet almayı tercih ediyorlar. Hem kullandıkları kadar ödüyorlar, hem güvenli bir ortamda verilerini tutarken, aynı zamanda ciddi bir donanım altyapısı kurmaları da gerekmiyor.

. Uyumsoft olarak biz de, büyümekte olan KOBİ’ler için bulut ürünlerimiz olan EkoTicari ve EkoHR’ı, geçtiğimiz yıl pazarın hizmetine sunmuştuk. Bu yılın son çeyreğinde Banka Bakiyem ürünümüzü firmaların hizmetine sunduk. Gelecek yıl, yeni bulut servislerini pazara çıkarmaya hazırlanıyoruz.

. Bilindiği üzere, bulut ortamda verilen hizmetler,  geniş kitlelerde ve coğrafyalarda hızlıca yaygınlaşabiliyor.

. Türk yazılım sektörü, gelecek birkaç yıl içinde, bulut çözümler ile dünya pazarlarında daha etkin rol alacak. Uyumsoft olarak bulut tabanlı iş çözümlerimizi, önümüzdeki dönemde, Ortadoğu, Afrika, Türki Cumhuriyetler, Avrupa gibi geniş bir coğrafyada pazara sunacağız.

 

 

Meyve suyu pazarını en iyi bilen isimlerden biri olan Mahmut Atom Duruk yerli ve milli kalmayı başaran markası ile yeni ufuklara yelken açıyor

 

Bursa’yı 52 ülkede tanıtıyor

Bursa’da doğup dünyaya yayılan Aroma’nın marka serüveni 1968 yılında Gürsu’daki fabrikada başladı. 67 bin metrekarelik fabrikada yarım asırdır bugüne kadar milyonlarca adet meyve suyu üretildi. Türkiye’nin en yeni tatları ve sağlıklı ürünleri bu fabrikada üretildi. Yıllık 125 bin ton meyve işleme kapasitesine sahip olan bu tesisten çıkan ürünler, binlerce tüketici tarafından kullanıldı.

Meyve suyu sektörünün gelişimine öncülük eden Aroma büyüdü, yenilendi, her zaman en taze meyveleri sağlıklı bir şekilde tüketiciyle buluşturdu. Türkiye, yüzde 100 doğal meyve suyunu Aroma’yla tanıdı ve 9 vitaminli karışık meyve nektarı ilk kez Aroma tarafından üretildi. Her damak tadına ve zevke hitap eden Aroma; yüzde 100 meyve suyu üretiminin yanı sıra ürün portföyüne nektar, gazlı içecekler, aromalı içecekler ve limonatayı da ekledi.

Türkiye’nin öncü markası Aroma, şimdi global bir marka yolunda hızla ilerliyor. Bugün Almanya’dan Fildişi Sahilleri’ne, Danimarka’dan ABD’ye, Avustralya’dan Türkmenistan’a, Çin’den Moğolistan’a kadar tam 52 ülkede Aroma içiliyor.

Aroma’nın başarı öyküsünde yüzde 100 yerli sermayeli şirket olarak devam etme arzusunun büyük katkısı olduğunu söylüyor Aroma Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mahmut Atom Duruk ve şöyle devam ediyor:

. Birçok ülkeye yapılan ihracatlar, dünya pazarında olmamız hem Bursa hem Türkiye adına bizi gururlandırıyor.

. Bir şirketin yarım asrı devirmesi sıkça rastlanan bir durum değildir. Ayrıca Aroma, kapasitesini ve kendisini yenileyebilen bir markadır.

. Aroma, gelenekselleşmiş yapısının yanında yenilikçi yönüyle her zaman dönüşebilen bir şirket. Bursa’nın yarım yüzyıllık markası Aroma, Bursa’nın ve Türkiye’nin adını 52 ülkede dünyaya tanıtıyor.

. Aroma, Bursa için katma değer demek. Üretimi, sağladığı istihdam, ihracat hacmiyle Bursa’nın temeli sağlam markalarından.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Astroloji Burç Yorumları Aşk 20 Haziran 2019 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç,...

Günlük Astroloji Burç Yorumları Aşk 19 Haziran 2019 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğla...

Günlük Burç Yorumları Aşk 18 Haziran 2019 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak,...

Günlük Burç Yorumları Aşk 17 Haziran 2019 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, B...

Günlük Burç Yorumları Aşk 16 Haziran 2019 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Hafta sonu burç yorumları. Haziran ayı burç yorumları.

Yazarlar
Website Security Test