Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Dövizinizi yastık altı yerine tahvile yatırın, kazanın

21.12.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Hazine ve Maliye Bakanlığı, bireysel yatırımcılara sunulan finansman araçlarının çeşitlendirilmesi için harekete geçerek euro ve dolar cinsinden devlet tahvili ihracına başladı.

Bu kapsamda bir yıl vadeli, yıllık getiri oranı yüzde 2,50 olan euro cinsi ve 1 yıl vadeli, getirisi yüzde 4 olan dolar cinsi tahvil talepleri toplandı.

Döviz cinsi borçlanma araçlarına ek olarak iki yıl vadeli, yıllık getiri oranı yüzde 2,4 olan altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihraçlar için de başlayan talep toplama dönemi şubata kadar devam edecek.

Dövizle iç borçlanma 2012 yılında sıfırlanmıştı. Yeni düzenleme ile yaklaşık altı yıl aradan sonra iç piyasada dövizle borçlanma yeniden başlamış oldu.

Düzenlemenin amacı yastık altındaki dövizleri piyasaya kazandırabilmek. Yastık altında 200 milyar dolar döviz olduğu tahmin ediliyor. Türkiye’nin dış borcu 352,2 milyar dolar (2002-2017). Merkez Bankası’nın net döviz rezervleri ise 29,5 milyar dolar (Kasım 2018).  Türkiye’nin dövize olan ihtiyacı ortada. Bu bağlamda ihracata yönelik döviz kazandırıcı birçok faaliyet desteklenip teşvik ediliyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bireysel yatırımcılara sunduğu döviz tahvilleri de bu ihtiyacı karşılama çabalarından biri.

Yastık altındaki dövizleri piyasaya kazandırmak adına yerinde bir uygulama. Ancak, vatandaşların tedirginliği ve piyasalara olan güven sorunu hala devam ediyor. Bizim vatandaşımız parayı eliyle tutmak dokunmak ister, para cebinde ya da yastığının altında olunca kendini güvende hisseder. Öncelikle ekonomideki güven ortamının tesis edilmesi gerekir ki vatandaş yastık altındaki dövizlerini kendiliğinden çıkarsın.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bireysel yatırımcılar için çıkardığı dövizli tahvil ihracı uygulaması yastık altında dövizi olanlar için önemli bir fırsat. Devlet garantisi ile çıkarılar ve sağlanan avantajlarla tahviller, yastık altından daha çok kazanç sunuyor. Değerlendirmekte fayda var.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test