Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Demokrasiyi yeniden ve yerelden kurmak

21.12.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yerel seçimle ilgili gelişmeler gündemde önemli bir yer tutuyor. Partiler seçim öncesinde son dönemece girerken, adaylar netleşiyor. Adayların da belirlenmesiyle, artık seçimin içeriğine, temel dinamiklerine ve siyasal anlamına yönelik değerlendirmeler öne çıkıyor.

Önceki yazılarımızda, seçimin genel dinamikleri üzerine analizler yapmıştık. Siyasal açıdan 31 Mart seçiminin iki önemli ayracı olacağını; bunların birincisinin ekonomik krizle ilgili gelişmeler, ikincisinin de yeni yönetim sistemi ile ilgili değerlendirme olacağının altını çizmiştik. Adı üstünde seçimin ana öğesi olan yerel karakteristiği üstüne düşüncelerimizi ise bu yazımızda açıklamaya çalışacağız.

 

Yerelin önemi

Öncelikle, yerel siyaseti, yerel yönetimleri ve dolayısıyla da yerel seçimleri çok önemsediğimizi vurgulamak istiyoruz. Özellikle de, merkezi siyasette otoriter rüzgârların estiği günümüz koşulları dikkate alındığında, yerel siyasetin demokratik ve katılımcı yönlerinin daha da önem kazandığı dikkati çekiyor.

Bu bağlamda, kentin örgütlenmesi, üretici güçlerin ortaklaştırılması, yerel dinamiklerin hareketlendirilmesi ve kentlilerin toplumsal yaşamını kolaylaştıracak, iyileştirecek yeni projelerin hayata geçirilmesi gibi hedefler öne çıkıyor. Bütün bu hedeflere; halkçı, sosyal demokrat ve çağdaş çözümler üretecek; toplumsal belediyeciliği rehber edinmiş doğru adaylarla, güçlü kadrolarla ve etkin projelerle ulaşılabileceğini düşünüyoruz.

 

Yerelde demokrasi ve katılımcılık

Halkımıza dayatılan yeni yönetim sisteminin getirdiği kısıtlar, sınırlamalar, genel anlamda siyaseti kuşatıyor. Merkezi siyasetin çoğulcu demokratik yapısı giderek tümüyle ortadan kalkıyor. Genel siyaset otoriterleşiyor ve merkezileşiyor. Sonuçta, böylesi koşullarda, demokratik ve katılımcı bir yerel siyaset anlayışı daha da önem kazanıyor.

Yaşanan olumsuz gelişmeler karşısında yurttaşlar, kendi yaşam alanları ilgili gelişmelere ağırlık koymak, hiç olmazsa yerelde demokrasiyi yaşamak ve yaşatmak istiyorlar. Bunun yolu da yerel katılımcılıktan; kentle ilgili gelişmelere, kararlara, o kentte yaşayanların görüş ve düşüncelerinin doğrudan yansımasından geçiyor. Belediyeler, işte bu anlayışın hayata geçirilebileceği önemli kurumlar ve örgütlenmelerdir.

 

Yerelde ekonomi ve kalkınma

Belediyelerin, yerel yönetimlerin işlevi, elbette yalnızca yerel demokrasinin hayata geçirilmesi ile sınırlı değildir. Demokratik katılımcılığın yanında, kente ve kentlilere hizmet üretmek, kentin ekonomik kalkınmasına önderlik yapmak gibi görevler de öne çıkıyor. Yerel ekonominin üretim dinamiklerini, üretkenlik temelinde buluşturmak, birleştirmek ve büyütmek gerekiyor.

Ülkemiz ekonomisinde ciddi sıkıntıların ve zorlukların yaşandığı günümüzde, yerel ekonomiyi görece rahatlatacak projeler; yerel üretici güçleri destekleyip kalkındıracak çalışmalar anlamlıdır ve önemlidir.

 

Adaylar ve projeleri

Yerel seçimlerin en temel dinamiklerinden birisi ve belki de en önde geleni, partilerin göstereceği adaylarla, o adayların aday oldukları kent için üretecekleri projeleridir. Bu yaklaşım, yerel seçimin temelidir. Ülkemizin içinde bulunduğu olağanüstü koşullar, yönetim sisteminin değiştirilmesi, siyasetin otoriterleşmesi ve merkezileşmesi gibi nedenlerle, günümüzde bu temel dinamik görece ikinci plana düşmüş gibi görünse de, doğrusu biz yine de bu temel yaklaşımı önemsiyoruz.

Kentlerde yaşayanlar, seçmenler, yerel seçim için tercihte bulunurken; elbette adayların o kentle olan aidiyetlerini, ilgilerini, bilgilerini ve ürettikleri projeleri göz önüne alacaklardır. İşte bu nedenle, her şeye karşın, kentle bütünleşebilecek, kentlileri kavrayıp kucaklayabilecek, kapsayıcı ve özellikle de yerelliği tartışılmayacak doğru adaylar bulmak, etkin meclisler kurmak ve güçlü çalışma ekipleri oluşturmak gerekiyor.

31 Mart yerel seçiminin, ülkemizde çağdaş demokrasinin yeniden ve yerelden kurulacağı, umutlu bir dönemin başlangıcı olmasını içtenlikle diliyoruz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test