Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

CHP; Mansur Yavaş’a karşı çıkanlara mesaj; utanın!..

21.12.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

Ana muhalefet partisi CHP’nin içinde, zaman tünelinde kalıp, hâlâ “sağcı / solcu oyununu oynamaya kalkan” kafalar var. Mansur Yavaş’ın Ankara adaylığına karşı çıkıyor ve “Ekmeleddin İhsanoğlu’nu aday yaptık da ne oldu, biz kendi adayımızı çıkaralım” diyorlar.

 

“Bunlar” ya hesap kitap bilmiyorlar ya da utanmıyorlar!..

2014’de Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılıyor. Anayasa değişmemiş, parlamenter rejim işliyor, “başında başbakan olan” hükümet var; Meclis’e karşı sorumlu. CHP – MHP uzlaşması ile AKP Adayı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı “Ekmeleddin İhsanoğlu” aday çıkarılıyor.

“Devletin bütün imkanları emrinde” olan ve TRT başta medyanın yüzde 90’ı tarafından büyük yoğunlukla desteklenen Erdoğan, yurdun hemen her yerinde mitingler yapıyor.

“Rakibi” İhsanoğlu ise “tek miting yapamıyor”, birkaç salon toplantısı o kadar. TRT haberleri, medya desteği; ne gezer?

Seçim sonucu: Geçerli oy sayısı: 40 milyon 545 bin 911. Katılım Oranı: Yüzde 74.13.

AKP adayı Recep Tayyip Erdoğan: 21 milyon 143 oy (Yüzde 51.79)  CHP – MHP ortak adayı Ekmeleddin İhsanoğlu: 15 milyon 587 bin 720 (Yüzde 38.44)

Yıl 2018; Anayasa değişmiş, “Cumhuriyet Hükümetli sisteminin Cumhurbaşkanı” seçiliyor. 2014 seçime göre çok daha kritik ve hassas bir seçim.

Cumhur İttifakı’nın adayı; Recep Tayyip Erdoğan.

CHP’nin adayı; Muharrem İnce (Millet İttifakı’ndan İYİ Parti Meral Akşener’i aday göstermiş.)

Muharrem İnce yurt çapında 103 miting yapıyor. TRT haberlerini veriyor. Muhalif medya peşinde.

Seçim sonucu: Geçerli oy sayısı: 50.059.249 (2014 seçimine göre, 9.513.338 oy fazla kullanılmış), Katılım Oranı: Yüzde 86.2.

AKP adayı Recep Tayyip Erdoğan: 26.325.188 oy. (Yüzde 52.55)

CHP adayı Muharrem İnce: 15.336.861 oy. (Yüzde 30.67)

Karşılaştırma: Ekmeleddin İhsanoğlu, “İnce’nin katıldığı seçimdeki geçerli oy sayısı, İhsanoğlu’nun katıldığı seçimdeki geçerli oy sayısından 9.513.338 oy fazla olduğu” halde, Muharrem İnce’den “250 bin 839 oy” daha fazla almış…

Şimdi söyleyin sevgili okurlarım, “CHP – MHP ortak adayı” Ekmeleddin İhsanoğlu mu daha başarılı, “CHP’nin kendi adayı” Muharrem İnce mi?..

“Rakamlar bu kadar net iken” hiç yüzleri kızarmadan, “İhsanoğlu’nu örnek göstererek” çıkıp “Mansur Yavaş aday yapılmasın, kazanamayız” diyorlar; evet utanmıyorlar!..

 

Şaka!..

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, 13 Aralık’taki tren kazasında yaşamını yitiren Prof. Dr. Berahitdin Albayrak’ın cenazesinin kaldırılmasının ardından yaptığı açıklamada “Sinyalizasyon sistemi demiryolu işletmeciliği için olmazsa olmaz bir sistem değil. Bu sistemin olmamasından dolayı demiryollarında işletme yapılamaz diye bir şey yok” dedi. herkes şaşırdı, öfkelendi, eleştirdi.

Sayın Bakan, inşaat Mühendisi, “Karayolları genel müdür yardımcılığı ve genel müdürlüğü” yapmış, yani “karayolcu”, “Demiryolları” konusunda “alt yapısı” yok ki; bu sözlerine neden şaşırıyoruz?..

 

 

Sözün Özü

Bu haftaki sözümüz, Rıdvan Dilme’den; “Psikologlara sorsunlar, %70’i Fenerbahçeli’dir hastalarının. Anti depresan ilaç alanları da sorun, çoğu Fenerbahçeli’dir.”

Sevgili Rıdvan’dan izin almadım ama, “bir Galatasaraylı olarak” eklemem var; “Bizlerin durumu da pek farklı değil!..”

 

 

 

 

Okuyucunun sordukları

 

Tunç Soyer ve İYİ Partililer!..

Okuyucularımdan gelen maillerdeki sorulara cevap vermeye devam ediyorum, bu hafta iki soru var.

Soru: Babası rahmetli Nurettin Soyer, 1980 askeri harekatından sonra askeri mahkemede “Alpaslan Türkeş’in idamını isteyen iddianamenin altında imzası olan bir askeri savcı idi, şimdi oğul Tunç Soyer İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olursa, “İYİ Partililer, ülkücüler” ona oy verir mi?..

Cevap: Bunu bana değil, İYİ Parti il başkanına ya da İzmir Milletvekilleri Müsavat Dervişoğlu ile Aytun Çıray’a sorun. Ben sadece bu konuda yaşadığım bir olayı anlatayım. 1980’den sonrası… Türkeş, gözaltı, tutukluluk ve yargı sürecinde “susuz bulunmuş” serbest kalmış, partiler yeniden kurulunca “Af Referandumu” ile siyasete dönmüş ve partisinin başına geçmişti. Nurettin Soyer de emekli olmuştu. O zaman Kemal Ilıcak’ın Tercüman Gazetesi’nin İzmir temsilcisi idim. Bir gün ziyaretime geldi. Kahvelerimizi içerken, özetle “Biliyorum Öcal Bey, Babanızın ve sizlerin Uluç ailesi olarak Türkeş ile olan yakınlığınızı. O iddianameyi biz hazırlamadık, yukardan geldi, emirdi. Yapacak bir şeyimiz yoktu, mahkemede okuduk. Bunu bilesiniz diye ziyaretinize geldim. Türkeş’e husumetim yoktur, hiç olmamıştır. Gümüldür yakınlarındaki bir sitede komşuyuzdur” dedi. Ben de sözü fazla uzatmadan “teşekkür edip” konuyu değiştirdim. Rahmetli Soyer’i son görüşüm oldu. Oğlu Tunç Soyer’i 1975’ten beri İzmir’de yaşayan bir gazeteci olarak hem severim, hem takdir ederim. Ama bana sorarsanız “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olsun mu” diye, ben derim ki; “Hem İzmir’in, hem CHP’nin ‘başkan olarak’ Aziz Başkan’a ihtiyacı var, bir 5 yıl daha kalsın o koltukta. Tunç Başkan da Seferihisar’da, sonrası Allah Kerim!..”

 

Soru:Hürriyet’te “onca yazar – çizerin işine son verildi”, ama Ertuğrul Özkök hâlâ yazmaya devam ediyor; neden acaba?..

Cevap:Galiba, “Ahmet Hakan fazla göze batmasın” diyedir!..

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Bir grup gencin Dünya ve Güneş'in dönüşü hakkındaki tartışması sosyal medyada yüksek etkileşim aldı. Videoda bazı gençler, Güneş'in Dünya'nın etrafında döndüğünü iddia...

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Aralık 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 30 Kasım 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Boris Johnson'ın, göreve geldiği 2019 aralık ayından bu yana ve özellikle pandemi boyunca, halkın gözüne girmek için elinden geleni yapmasına rağmen, etiğe aykırı kara...

Yazarlar
Website Security Test