Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

ABD’nin çekilme açıklaması kuşku uyandırıyor

25.12.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye, Suriye'de ABD'nin yürüttüğü PYD/YPG'yi destekleyen politikasından duyduğu rahatsızlığı çok uzun zamandan beri dile getirmektedir. Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan, yakın gelecekte Fırat'ın doğusuna bir operasyon yapılacağını açıklamıştır. ABD cevaben Türkiye'nin başlatacağı bir operasyonun tasvip olunmayacağını bildirmiştir. Konuyla ilgili yeni bir gelişme olmadan 19 Aralık akşamı Washington kaynakları ve hatta Trump'ın kendisi ABD askerlerinin yakında Suriye'den tamamen çekileceğini açıklamışlardır.

Bu açıklamaya ilişkin haberlerin doğruluğu kuşku uyandırmaktadır. Zira geçmişte de ABD'nin Suriye'den çekileceği açıklanmış, ancak bu açıklamaların arkası gelmemiştir. ABD'nin bölgeyi terk ederek kontrolü Rusya başta, Türkiye ve İran'a bırakacağını düşünmek zordur. Kaldı ki ABD şimdiye kadar PYD/YPG unsurlarını fazlasıyla donatarak güçlendirmiş durumdadır.

Türkiye'nin yaşadığı deneyimlerden alması gereken en önemli ders Irak ve Suriye'de emperyalist güçlerin güdümündeki terör unsurlarıyla mücadele etmek durumunda bulunduğu gerçeğidir. ABD'nin uzun yıllardır planlanıp kotarılan bağımsız bir Kürt yapılanması emelinden vazgeçmesi mümkün değildir.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Fırat'ın doğusuna operasyon yapılacağına ilişkin açıklamasının ardından Bağdat Büyükelçimiz Irak Dışişlerine davet edilerek Türkiye'nin hava akınları protesto edilmiştir. Arap Ligi de yaptığı açıklamayla Türkiye'yi kınamıştır. Bunlar Türkiye'nin yıllardır süregelen terör mücadelesini ve ulusal bütünlük kaygılarını asla anlamayan Arapların talihsiz ve dostluktan uzak davranışlarıdır.

Rusya Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna operasyon yapma niyetine ilişkin net bir tavır almış değildir. Türkiye ve İran ile birlikte sürdürülen Astana sürecini sonuca ulaştırmaya niyetli Rusya Suriye'nin gelecekteki anayasal yapılanmasında söz sahibi olmak istemektedir. Moskova'daki PYD bürosunu kapatmayan Rusya Türkiye'yi tahrik edici adımlar atmamış, PYD/YPG yi Astana sürecine dahil etmemiştir. Rusya'nın Türkiye'nin Zeytin Dalı harekâtına destek verdiği hatırlanırsa, Türkiye'nin başlatacağı  yeni bir operasyon için zorluk çıkarmayabileceği düşünülebilir. Nitekim Rusya Dışişleri yaptığı son açıklamada " ABD'nin Kürtlerle devam ettirdiği oyunlar ve Türkiye'nin ulusal güvenliğine yönelik artan endişelerinin ABD tarafından giderilmemesi nedeniyle bölgedeki gerginlik artıyor" denilmiştir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Astroloji Burç Yorumları Aşk 25 Haziran 2019 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Asl...

Günlük Burç Yorumları Aşk 24 Haziran 2019 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, B...

Yazarlar
Website Security Test