Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Harekatın ertelenmesi olasılığı var

25.12.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Cumhurbaşkanı’nın 12 Aralık günü birkaç güne kadar Fırat’ın doğusuna girileceğini açıklamasının ardından en çok merak edilen konular; ABD, Rusya ve İran’ın nasıl tepki verecekleri ve harekatın ne şekilde yapılacağı olmuştur. Biz bunları konuşurken yaşanan gelişmeler dikkat çekicidir.

Irak Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Başkanı Mesut Barzani; Erbil’de ABD’li yetkililerle görüşmüş ve “Suriyeli Kürtlerin geleceğinden endişe ettiğini, onlara karşı meydan okumaların çözülmesi gerektiğini” ifade etmiştir. Hemen ardından, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey; Irak Kürdistanı Bölgesel Yönetimi (IKBY) tarafından eğitilen, Suriye KDP’sine bağlı Suriyeli peşmergelerden (Rojava Peşmergeleri) 100 kişilik bir gurubun ABD ve Suriye Demokratik Güçleri (SDG)’nin bilgisi dahilinde Suriye’ye geçtiği, kısa zamanda bütün peşmergelerin döneceği açıklamasını yapmıştır. Barzani’nin ve Suriye KDP’sinin konuya bu şekilde dahil edilmesi Fırat’ın doğusuna yapacağımız bir harekatta dikkate alınması gereken bir durumdur. Bu durum hedefimizin büyütülmesi ve cephenin genişletilmesine neden olabilecek, Türkiye’nin “DEAŞ’la mücadele eden masum (!) Kürtlere karşı saldırgan tavrı” olarak yansıtılabilecektir.

Bunu takip eden günde, BM ve Türkiye-Rusya-İran Dışişleri Bakanları Cenevre’de bir araya gelerek Suriye’nin yeni anayasasını yazacak komitenin kurulduğu açıklamasını yapmışlardır. Bu komitede SDG’nin yer alıp almayacağı konusunda bir açıklama yoktur. SDG’nin anayasa komisyonda yer alması halinde, Türkiye’nin PKK/PYD’ye karşı bir harekât yapması mümkün olmayacaktır. Aksi durum, Suriye’deki meşru bir tarafa saldırı olarak nitelendirilebilecek, propagandalara dayanak yapılacaktır.

Son olarak ABD sürpriz bir şekilde; DEAŞ’ın yenildiğini, Suriye’deki birliklerini 60 ila 100 gün arasında çekeceğini açıklamıştır. Açıklamada bu kararın Türkiye Cumhurbaşkanı ile görüşmeler neticesinde alındığı ifade edilmiştir. İlk bakışta “ABD’nin Suriye’de Türkiye’nin önünden çekilmesi” gibi yansıtılabilecek veya algılanabilecek bu tavrın ne anlama geldiği ilerleyen zamanlarda daha iyi anlaşılacaktır. Şimdilik buna her yönden ihtiyatlı yaklaşılması gerekmektedir.

Yaşanan bu gelişmeler Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yapacağı harekâtı en azından 100 gün daha erteletebilecek, belki de iptal ettirebilecek gelişmelerdir. Buna rağmen bir harekât yapılması durumunda, Türk Silahlı Kuvvetlerinin her türlü tehdidi bertaraf edeceğinden kimse kuşku duymamalıdır. Türkiye’nin; Suriye’de, Rusya’nın kontrolündeki hava sahasını kullanmasına ihtiyaç olmayacaktır. Silahlı Kuvvetlerimizin; Fırat’ın doğusunda harekât icra edecek kara birliklerimize, Türkiye hava sahasından hava desteği verebilecek ve uzun menzilli ateş destek vasıtaları ile bölgeyi ateş altına alabilecek imkân/kabiliyeti vardır. Önemli olan; kontrol altına alınacak bölgelerde alan hakimiyetinin sağlanması ve bunun sürdürülmesidir.

Asıl dikkat edilmesi gereken; Türkiye’nin Ortadoğu’da bir savaşın içine çekilerek yıpratılmaması, saldırgan ülke durumuna düşürülmemesi, demokrasi, insan hakları, özgürlükler konusundaki zafiyetlerimiz bahane edilerek -Irak ve Suriye’ye yapıldığı gibi- küresel bir baskı altına alınmamıza fırsat verilmemesidir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Astroloji Burç Yorumları Aşk 25 Haziran 2019 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Asl...

Günlük Burç Yorumları Aşk 24 Haziran 2019 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, B...

Yazarlar
Website Security Test