Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kemeraltı değerli bir mücevherdir

28.12.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Kentsel dönüşüm en doğru ve adil bir şekilde İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından uygulanıyor. Bundan şüphesi olanlar Uzundere ve Örnekköy’deki mahalle yaşamını kollayan ve halkı yerinde barındıran uygulamalara bakmalı.

Ancak İzmir için önemli bir kentsel dönüşüm uygulamaları da, Kemeraltı kentsel sit alanında gözleniyor. 270 hektar (2 milyon 700 bin m2) büyüklüğündeki bu tarihi alanda Büyükşehir Belediyesinin önemli atılımlarına tanık oluyoruz yıllardır.  Anafartalar Caddesi boyunca uzanan dükkan cephelerinde iyileştirmeler yapıldı birkaç yıl önce. Eski balık halinin yıkılıp yerine yapılan modern balıkçılar çarşısı da yöreyi çekim noktası haline getirecek.

İBB’nin “Tarihsel Çevre ve Kültür Varlıkları Müdürlüğü”, Vakıflara ait tarihi bir bina iyileştirilerek 2. Beylere taşındı. Dönertaşa yakın Pazaryeri mevkiinde Hasdemir ailesinin bağışı ile elde edilen tarihi bina “Tasarım Atölyesi”ne dönüştürüldü. Aynı mahallede kamulaştırmalar sürüyor. Agora’nın önünün kamulaştırmalarla açılması, tarihi alandaki kazıların sürebilmesi, alanın estetik şeffaf bir çitle çevrilmesi, antik Roma tiyatrosunun açığa çıkarılması vb. için 50 milyon lirayı aşkın para harcadı Aziz Kocaoğlu yönetimi. 

 

Kemeraltı'nda birşey yapılmıyor mu?

Birçok Belediye kaynak yaratmak için elindeki kamusal malları satarken, İBB sadece tarihi alanda muazzam bir kamulaştırma fırtınası estiriyor. İşte listesi:

Antik Smyrna Agorasındaki Örenyeri için 32 bin m2 büyüklüğünde 127 adet parsel. Antik Tiyatro için 12 bin m2 büyüklüğünde 156 adet parsel. Jeolojik bakımdan sakıncalı alanda 41 bin m2 büyüklüğünde 271 adet parsel. İleride yapılacak sosyo-kültürel tesis için 30 bin m2 büyüklüğünde 213 adet parsel. Kadifekale ören yerinde 108 bin m2 büyüklüğünde bir alan. Bunların dışında bina restorasyonu ya da çevre düzenleme amaçlı 50 parsel. Bu kamulaştırmalar sayesinde, bir yandan eskimiş, kaçak yapıların kalkması sağlanırken, bir yandan da çevrenin dönüşmesi gerçekleştiriliyor.

Ancak İBB’nin125 ortaklı Tarihi Kemeraltı şirketi TARKEM’e üye olarak tarihi bölgenin korunmasına yaptığı katkı bunları da aşan öneme sahip. İBB’nin yüzde 33 hissesi ile birlikte TARKEM’deki yüzde 37 hisse, İzmir Valiliği, Konak Belediyesi, EBSO, İzTO, Ticaret Borsası, Ege İhracatçılar Birliği, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği gibi kamusal kuruluşlara ait.

TARKEM’in kuruluşu için ilk fikri veren kişinin Başkan Aziz Kocaoğlu olduğunu belirten Başkan Yardımcısı Uğur Yüce, GÖZLEM’den Engin Tatlıbal ile 30 Kasım 2018 tarihinde yaptığı söyleşide şöyle diyor:

“Ben TARKEM’i bir devekuşuna benzetiyorum. Devekuşu olma vasfını taşımasının birden fazla nedeni var: Birincisi ve en önemlisi Türkiye’de ilk defa şirketi kuran ortakların önüne iki sözleşme konmuş olmasıdır. Bunların ilki ortaklık sözleşmesi, ikincisi ise ‘Etik Sözlemesi’dir. İki sayfalık bu etik sözleşmenin bir maddesinde diyoruz ki ‘Kemeraltı’nın tarihi dokusuna sadık kalacağıma söz veriyorum.’ Bunu sonradan katılanlar da dahil olmak üzere tüm ortaklar imzalamışlardır.”

 

Projeler ve Uygulamalar

Geçtiğimiz günlerdeki genel kurullarında sermaye artırımına giden TARKEM, kurulduğundan bu yana çok iş yaptı. İlk başta İBB ile birlikte mevcut durumu değerlendiren bilimsel bir rapor hazırlandı. Daha sonra İYTE ve Dokuz Eylül üniversitelerinin mimarlık fakültelerine, Havralar bölgesi ve Hatuniye cami çevresi için proje çalışmaları yaptırıldı.

Şimdi sıra uygulamalara geldi. Eski bir “yahudihane” olan “mavi korteja”nın 2019 yılında uygulamasına geçilecek; burası gençlik oteli olarak hizmet verecek. Üzerinde proje çalışması yapılan diğer binalar şunlar: İBB ile eşgüdüm içinde Hatuniye caminin karşısındaki “Tevfik Paşa Konağı” ve yakın çevresi; Yusuf Rıza Okulunun bulunduğu arsada bir araştırma merkezi; buraya komşu 442 sokaktaki 2 tarihi binada ofisler; Havra Sokağı’na cepheli Akın Pasajı ve 926 sokak üzerindeki eski Ali Galip çikolata fabrikası, önümüzdeki yıllarda çağdaş kullanımlarıyla, Kemeraltı’nın çehresini değiştirecek,  insanları buraya çekecek yatırımlar. Kestelli caddesine girişte Konak Belediyesine ait eski “İstiklal Okulu”nda ise “Yenilikçi Öğrenme Merkezi” kurulacak.

Kemeraltındaiki bine yakın tescilli tarihi bina bulunuyor. Alan da çok geniş. Dünyada eşine az rastlanan mücevher niteliğinde burası. Bu nedenle buraya yapılacak tüm yatırımlara olumlu bir şekilde yaklaşmak gerek. “Kemeraltı’nda bir şey yapılmıyor” diye yakınanlara bu sözlerim!

Değerli okuyucularımıza yeni yılda sağlıklı günler ve esenlikler dilerim. Nice yıllara…

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Çilek sosyal medyada dolaşan bir video nedeniyle Twitter'da gündem oldu. Dolaşan videoda çileğin içinden kurtçuklara benzeyen böcekler çıktığı görülüyor. Sosyal medya ...

GSM operatörleri Ramazan Bayramına damga vurdu. Türkiye'de birçok noktada şebeke sorunu yaşayan kullanıcıların şikayetleri üzerine operatör şirketleri açıklama yaptı. ...

Günlük Burç Yorumları Aşk 25 Mayıs 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

KYK (Kredi ve Yurtlar Kurumu) kredi borcu olan öğrenciler kendilerini sosyal medyada hatırlattı.

Türkiye ile Japonya arasında son günlerde yapılan açılışı yapılan Başakşehir Sakura Hastanesi ve ardından yapılan pozitif açıklamalar, dikkatleri iki ülke ilişkilerine...

Yazarlar
Website Security Test