Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

2018’i uğurlarken…

28.12.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yılın son günlerinde, geçirilen yılla ilgili bir değerlendirme yapmak yerleşik bir gelenektir. Aynı şekilde gelecek yılla ilgili hedefler, öngörüler ve dilekler de ortaya konur bu analizlerde. Biz de geleneği bozmayarak, yılın bu son ‘insaNomi’ yazısında; 2018 yılının dünya ve ülkemiz açısından bir ekonomi-politik değerlendirmesini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Yeni yılın ilk yazısı olacak bir sonraki yazımızda ise, girecek olduğumuz 2019 yılı ile ilgili düşüncelerimizi ve öngörülerimizi aktaracağız.

 

Otoriterliğin yükselişi

Aslında hem dünya ve hem de ülkemiz açısından geçtiğimiz yılı bir cümleyle anlatmamız istense; yanıtımızda, altını çizerek 2018 yılının zor ve zorlu bir yıl olduğunu ifade ederdik.

2018, genel olarak dünyada otoriterliğin, muhafazakârlığın, aşırı milliyetçiliğin yükseldiği bir yıl oldu. Göç ve göçmen sorunu, uluslararası siyasal gündemin en temel sorunları arasında yer aldı. Bu konu dünyanın birçok yerinde var olan pek çok çatışmayı ve çekişmeyi de körükledi. İş yabancı düşmanlığına kadar vardı. Bu bağlamda, ekonomik pasta küçüldükçe paylaşım kavgaları da arttı. Herkes işini, ekmeğini kaptırmamak adına, neredeyse birbirine düşman kesildi. Küresel düzen ve sistem, göç ve göçmen konusu ile birlikte daha da köşeye sıkıştı ve onun yarattığı toplumsal sorunlarla baş edemez hale geldi.

 

Gelir dağılımındaki adaletsizlik arttı

Dünyada genel olarak ekonomik sorunların fazlalaşması, ticaret savaşlarını ve uluslararası düzlemde yeni konumlanışları da beraberinde getirdi. İşsizlik, yoksulluk ve gelir adaletsizliği had safhaya ulaştı. Bu da birçok ülkede yeni siyasal arayışları ve toplumsal karışıklıkları gündeme taşıdı.

21’inci yüzyıla girilirken tek kutuplu hale gelen dünyada estirilen küreselleşme rüzgârları, bu kez tersine döndü. Neoliberal sistem artık sorunları çözemez hale geldi. Başta Ortadoğu’da olmak üzere dünyanın birçok yerinde, uluslararası güçlerin paylaşım savaşları, çatışmaları yeni boyutlar kazandı.

Yılın son döneminde Fransa’da meydanlara çıkan ‘Sarı yelekliler’ hareketi, bir bakıma bütün bu olumsuzlukların ve huzursuzlukların, hem sonucu hem de yeni bir boyutu gibiydi...

 

Yönetim sistemi değişti

2018’in ülkemizdeki en önemli siyasal olayı, 150 yıllık parlamenter sistem geleneğinin sona ermesi ve adına ‘Cumhurbaşkanlığı sistemi’ denilen yeni yönetim sisteminin yürürlüğe girmesi oldu. Bir bakıma, zaten bir süredir fiilen var olan durum yasallaştı. Böylece 24 Haziran seçimleri ile birlikte ülkede yeni bir döneme geçildi.

24 Haziran’da yapılan Cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri ile birlikte, ülkenin siyasal ve anayasal yapısında önemli bir kırılma yaşandı. Kaotik, karmaşık ve belirsizliklerle dolu yeni bir dönem başladı.

Dış ve iç politikada yaşanan sorunlar, uzun süredir sıkıntılı olan ülkemiz ekonomisindeki koşulları daha da ağırlaştırdı. Ekonomideki olumsuz gelişmeler, ülkemizin ve halkımızın başat gündem maddesi haline geldi. İşsizlik, yoksulluk, enflasyon, adaletsiz gelir dağılımı birçok toplumsal kesimi derinden etkiledi. Ülkemizde yaşam koşulları daha da ağırlaştı ve zorlaştı.

 

Ekonomideki sorunlar önümüzdeki yılı da etkileyecek

2019’un 31 Mart’ında önemli bir yerel seçim yaşayacak olan ülkemizde, ekonomik sorunların üstü bastırılıp örtülmeye çalışılarak şimdilik geçiştirilmek istense de; asıl etkilerinin önümüzdeki yılda görüleceği anlaşılıyor.

Kısacası, önemli bir seçimin yaşanacağı 2019 yılı, hem ekonomik ve hem de siyasal açıdan güç bir yıl olacağa benziyor. Dileğimiz, pek çok açıdan zorlandığımız 2018’i bile bize aratmaması…

Biz her şeye karşın, umudumuzu ve iyimserliğimizi korumak istiyoruz. 2018’i uğurlarken, yeni yılın ülkemize, halkımıza ve tüm insanlığa, iyilikler, güzellikler getirmesini diliyoruz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Astroloji Burç Yorumları Aşk 25 Haziran 2019 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Asl...

Günlük Burç Yorumları Aşk 24 Haziran 2019 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, B...

Yazarlar
Website Security Test