Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Hoş geldin seçim ekonomisi

28.12.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yaklaşan yerel seçimler Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun çalışmalarını kolaylaştırmış ve 2019 yılında uygulanacak asgari ücretin 2020TL olması kararlaştırılmıştır. İş dünyası için asgari ücretin 2018 yılı beklenen enflasyon oranı üzerinde yüzde 26 civarında olması önemli, ancak yeterli mi, tabii ki yeterli değildir.

Asgari ücrete yapılan yüzde 26’lık zam ile brüt ücret 3.133,55TL’ye ulaşıyor. Bu rakamdan yüzde 5 sosyal güvenlik kurumu teşviki düşülürse işverene maliyeti 3.005,65TL’dir. 15.900TL‘ye kadar olan ücret gelirleri üzerindeki vergi oranı yüzde 15’tir.İlk 5 aydan sonra uygulanacak vergi oranı yüzde 20’ye çıkmaktadır. O nedenle ücretlilerin vergi oranındaki artıştan dolayı mağdur olmamaları için gelir vergisi dilimleri yeniden düzenlenmelidir.

Seçim yatırımı olarak değerlendirilebilen asgari ücrette yüksek oranlı artışın getirdiği yükün özel sektör üzerinde önemli maliyet artışı olacaktır. Kuşkusuz özel sektör katlanılan bu maliyeti fiyatlarına yansıtmak zorunda kalacak ve enflasyonu artırıcı etkisi olacaktır. Diğer taraftan bu yüksek oranlı artış iç talebin artmasını sağlamakla birlikte enflasyonda da arttırıcı yönde bir etki yapması beklenmelidir.

İstihdamın artırılmasında 2019 yılına yönelik verilen teşvikler 2018 yılında yaşanan olumsuzlukları kaldırmaya yönelik olsa da konkordatoya gitme yılı olarak değerlendirebilen 2018 yılında faaliyetlerini daraltmak ya da durdurmak zorunda olan işletmeler açısından beklenen yararı sağlayamayacağını düşünüyoruz. O nedenle bu tür işletmelere finansmana erişim imkanı sağlandığında faaliyetine devam edebilecek olan işletmelere finansman desteği sağlanmalıdır.

2019 yılının ilk çeyreğinde ekonomik istikrarın sağlanması ve canlılığın korunması konusunda siyasi idare elinden gelen her türlü katkıyı kuşkusuz sağlayacaktır. Seçim sonrası daha çok kemer sıkma ve merkez bankası sıka para politikası devam edecektir. Bu şartlarda kısa sürede sözde teşviklerle hedefe ulaşmak kolay olmayacaktır.

2019 yılı enflasyonu yüzde 18 büyüme ise yüzde 1-1.5 dolaylarında olacaktır kanısındayız.2019 yılı, 2018 yılından kolay bir yıl olmayacaktır.2019 yılında finansman dar boğazı devam edecektir. O nedenle şirketlere finansman desteği sağlanmalı, yeniden yapılandırma fırsatı verilmeli, verimli olmayan şirketlere destek ne kadar verirseniz verin hedefe ulaşamayacaksa bu tür şirketler devre dışı bırakılmalıdır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

MURAD Çakıl

29.12.2018 - 09:30
Eline, aklına, kalemine sağlık. Bence, büyüme(me) , enfilasyon vs oranlarından çok İnsani Gelişmişlik Endeksi (yerlerde sürünüyor) önemli. Adaletin ve Özgür Düşüncenin olmadığı ülkeden yabacı sermaye kaçar, dış kaynaklı kredi maliyetleri el yakar. Palyatif teşvik tedbirleri sadece yara bandı olur. Borcu borçla ödeme makası çok açıldı. Doğru planlamalarla ÜRETKEN olmak zorundayız. En kısa yol da Tarım Teşvikleridir Saygılarımla
Yazarlar
Website Security Test