Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Memnun olan da var, olmayan da

28.12.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren Asgari ücret rakamı 2019 yılında net 2.020,59 TL olarak belirlendi. Memnun olan da var olmayan da. Asgari ücreti rakamlar üzerinden değerlendirmek doğru değil.

Bekar bir kişinin asgari yaşam harcamasının 2.400 TL, dört kişilik bir ailenin açlık sınırının 2.000 TL ve yoksulluk sınırının 6.400 TL olduğu şartlarda hiçbir asgari ücretli çalışanın bu rakamdan memnun olmasını bekleyemeyiz.

 

İşverenler açısından da durum farklı değil

Enflasyon yüzde 26, Yİ-ÜFE ise yüzde 38,54. Buna rağmen maliyet artışları fiyatlara aynı oranda yansıtılamıyor. Faizler yüzde 24’leri aşıyor ama buna rağmen bankalar kredi musluklarını sıkmış durumda. Döviz, bir parça ateşi düşse de hala çok yüksek. Birçok firma finansman sıkıntısı nedeni ile vergi borçlarını ödeyemiyor, ödemiyor. Konkordato ilan eden edene. Bir de asgari ücretteki artış oranı, domino etkisiyle mavi yaka ve beyaz yaka diye tabir ettiğimiz çalışanlara ve maliyetlere yansıyacak. İşverenlerin de çok mutlu olduğunu söyleyemeyiz.

Önemli olan, asgari ücretin ne kadar olduğu değil, asgari ücretle neler alınabildiği veya asgari ücretin brüt maliyetinin ödenip ödenmediğidir.  Örnek vermek gerekirse; 100 TL asgari ücret ile 100 ekmek alırken asgari ücret 200 TL olduğunda yine 100 ekmek alabiliyorsak burada artıştan söz edemeyiz. Tam tersi durumda da asgari ücret 110 TL’ye artırılmasına rağmen150 ekmek alınabiliyorsa, kimsenin asgari ücret az arttı diye isyan bayrağı açacağını sanmam.

Vatandaşın satın alma gücünü artırmadan, kredi ve kredi kartı borçlarını azaltmadan, üreticilerin maliyetlerini düşürmeden, işverenlerin yüklerini hafifletmeden asgari ücretin kaç lira olduğunu konuşmak sağlıklı değil. Ekonomideki yapısal sorunları çözemezsek her yıl sonunda “Asgari ücret şu kadar oldu, bu kadar oldu, maliyeti şu kadar” başlıklı yazılar yazmaya devam ederiz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 4 Temmuz 2020 Cumartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Köpeği ezen ve sonra yoluna devam ettiği belirtilen Doç. Dr. Birsen Ocaklı, sosyal medyanın gündeminde. İddiaya göre savcı Ocaklı'ya önce takipsizlik kararı verdi, gör...

Atatürk videolarına yorum yapan Jandarma Astsubay Rafi Ceran, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e ''İngiliz Ajanı'' diyerek sosyal medyada tepkilerin odağı oldu.

Ozan Güven ve bir süredir birlikte olduğu sosyal medya uzmanı Deniz Bulutsuz arasında yaşandığı iddia edilen şiddet olayları sosyal medyanın gündeminde. Ozan Güven iki...

Günlük Burç Yorumları Aşk 3 Temmuz 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sosyal medyayla ilgili yaptığı açıklamaların ardından Twitter'da ''#SosyalMedyamaDOKUNMA'' etiketi Türk...

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Temmuz 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test