Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Veremle Savaş

4.1.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

1-7 Ocak, verem hastalığına yönelik toplumda farkındalık oluşturmak amacı ile “Veremle Savaş Eğitimi Haftası” olarak belirlenmiştir. Kamu kuruluşları ve meslek örgütlerince bildiri, toplantı, seminer, sempozyum ve kongre gibi değişik etkinliklerle hedef kitlede, bilinç ve duyarlılık yaratılmasına yönelik aktivitelerin yapıldığı bir süreç yaşanır.

Geçtiğimiz yıllarda, ülkemizde çok etkin bir mücadele ile oldukça başarılı sonuçlar alınmasına rağmen maalesef son yıllarda hastalık artış trendine girmiştir.

Verem, Mycobacteriumtuberculosis isimli bir bakteri tarafından oluşturulan, bulaşıcı olan, yüzyıllardır varlığını koruyabilmiş ve tedavi edilmediği takdirde ölümcül olan bir hastalıktır. Mikrobun kaynağı, hastalığı aktif olarak taşıyan, tedavi olmamış bireylerdir. Bu kişilerin nefes alıp vermeleri ve öksürükleri ile ortama yayılan mikroplar sağlıklı kişilere geçmektedir.

Ne yazık ki hastalığı alan bireyler bunun farkında olmaz ve hastalık yıllarca bir belirti vermeden inaktif formda kalabilir. Bu haldeki kişilerin ez az yüzde 10’u hayatlarının bir döneminde hastalığın gelişmesi durumu ile karşı karşıya kalırlar. Bunda en büyük etken kişinin bağışıklık sistemi zafiyeti ve bazı kronik hastalıklarının mevcut olmasıdır.

Ateş, gece terlemesi, zayıflama, öksürük gibi 10 spesifik ve başka hastalıklarda da görülebilen şikayetler söz konusudur ama uzun süren öksürük, kanlı balgam dikkatleri bu hastalığa yönlendirebilir. Balgamda mikrobun tespiti ve akciğer filmleri ile tanı konulabilir. Günümüzde de başarı ile tedavi edilmektedir.

Ülkemizde Verem Savaş Dispanserleri ve BCG aşı çalışmaları ile bu hastalıkla çok etkin mücadele edilmiştir. 1950 yıllarına kadar enfeksiyona bağlı ölüm nedenlerinin başında gelen ve her bin kişiden üçünü öldüren Verem Hastalığı, günümüzde 25 bin civarında bir hasta sayısı boyutlarına inmiştir.

Dünyada Verem Hastalarının büyük çoğunluğu Afrika ve Uzak Asya’da bulunmakta (yaklaşık 10 milyon) ve maalesef 1 milyonun üzerinde insan bu hastalık yüzünden ölmektedir. Hastalığın ulusal sağlık politikaları ile kontrolünün gevşetilmesi, AİDS ve kronik hastalıkların artması ve göçler, hastalığın dünyadaki artışının altındaki en önemli parametrelerdir.

Halk arasında ince hastalık olarak da bilinen Verem Hastalığı, günümüzde önemini korumakta, hastalığın önlenmesi, tanı ve tedavisi ile ilgili kurumların çalışmalarının koordineli bir halde yürütülmesine ve tanısı konulmuş hastaların da kayıt, takip ve tedavilerinin en etkin şekilde yapılmasının ihmal edilmemesi aciliyet arz etmektedir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 22 Mayıs 2019 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Bal...

Günlük Burç Yorumları Aşk 21 Mayıs 2019 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Balık B...

Günlük Burç Yorumları Aşk 20 Mayıs 2019 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Ba...

Günlük Burç Yorumları Aşk 19 Mayıs 2019 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Balık ...

Yazarlar
Website Security Test