Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Washington'da farklı görüşler devam ediyor

4.1.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

ABD Başkanı Trump, Amerikan askerlerinin Suriye'den dört ay içinde çekileceklerini açıklamış iken, yaptığı son açıklama ile bir süre vermediğini, makul bir sürede çekileceklerini söylemiştir. Bu açıklamalar Trump'ın her zamanki şaşırtıcı üslubunu gösterdiği kadar, ABD'nin Fırat'ın Doğusunu güvence altına almak istediğini ortaya koymaktadır. Washington'daki yönetim birimlerinin Suriye politikası konusunda farklı görüşleri halen devam etmektedir.

Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'un Ankara'ya yapacağı ziyaret önem taşımaktadır. Amerikan yönetimi içinde en "Şahinler" grubundan olarak bilinen Bolton'un İsrail'in güvenliği için İran'ın kontrol altında tutulmasına yönelik taleplerle masaya geleceğini tahmin etmek zor değildir.

Öte yandan Rusya'nın Suriye'nin geleceği konusunda Esad ile pazarlıklarını sürdürdüğü tahmin edilmektedir.

PYD/YPG'nin Suriye yönetiminden elde edeceği özerklik garantisinden sonra Fırat'ın Doğusundaki verimli tarım arazileri ve petrol bölgeleri konusunda taviz verebileceği değerlendirmesi yapılmaktadır.

ABD'nin Suriye'den ayrılmasıyla birlikte Rusya'nın Özgür Suriye Ordusu konusunda Suriye'nin isteği paraleline geçeceği ve Türkiye'ye sıkıntı yaratabileceği de dikkate alınması gereken bir husustur. Dolayısıyla Türkiye'nin bundan böyle izleyeceği politikayı yeni dinamikler ışığında belirlemesi gerekecektir.

Suriye iç savaşının başlangıcında Esad muhalifi unsurları destekleyen Arap ülkeleri, artık Esad'ı kabul etme noktasına gelmiş görünüyorlar. Birleşik Arap Emirlikleri Şam'daki büyükelçiliğini yeniden faaliyete geçirmiştir. Sudan Cumhurbaşkanı Beşir Şam'ı ziyaretle bizzat Esad tarafından ağırlanmıştır. Suriye'yi yeniden Arap Birliğine alma adımları çerçevesinde Suudi Arabistan'da Şam'a karşı tutumu bilinen Adil El Jubair'in yerine İbrahim Assaf getirilmiştir.

Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih'in Ankara ziyaretinde, Kuzey Irak'a Türk Hava Kuvvetlerinin operasyon düzenlediği, terör örgütüne ait mevzi, sığınak ve silah-mühimmat depolarının bombalandığı duyurulmuştur. Türkiye bölücü unsurlara karşı kararlı mücadelesini sürdürürken, bölgedeki çok unsurlu gelişmeleri izleyerek politika belirleyeceği bir döneme girmiştir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 18 Temmuz 2019 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Ba...

Günlük Astroloji Burç Yorumları Aşk 17 Temmuz 2019 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak...

Günlük Astroloji Burç Yorumları Aşk 16 Temmuz 2019 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Ko...

Günlük Burç Yorumları Aşk 15 Temmuz 2019 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, B...

Yazarlar
Website Security Test