Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Dış borçlar büyük risk oluşturuyor

4.1.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

2019 yılında Türkiye’nin önünde önemli risk parametreleri bulunuyor. Dış borçlar ve işsizlik bunların başında geliyor. 2019’da en çabuk etki yapacak riski Türkiye’nin dış borçlarının yenilenmesinde ortaya çıkabilecek sorunlar olarak görüyorum. Türkiye bu borcu, eğer eylül ayında verdiği cari fazlayı vermeye devam ettirebilse rahtlıkla çevirebilir. Yani kurlar ihracatı destekleyecek ithalatı azaltacak seviyede devam ederse ve Türkiye bunu ekonomi politikası olarak deklere etmiş olsaydı, dış borlarla ilgili problem ortadan kalkardı. Kurlardaki belirsizlik Türkiye’nin ödemelerdeki belirsizliğini de ortaya çıkardığı için böyle bir sıkıntıyla karşı karşıyayız.

Reel ekonomide de sıkıntı var. İşsizlik ve üretimdeki yavaşlama risk oluşturuyor. Üretim ayağında oluşan bu kapasite boşluğunu Türkiye çok kolaylıkla ihracatla doldurabilirdi. Azalan ithalatı da yerli üretimle doldurabilirdi. Bu da kısa vadede kurlara bağlı olduğu için sorunun bir devamını öngörüyorum. Artan işsizlik ve kapanmakta olan kepenklerin sonuçları da bir sosyal risk doğuruyor. Allah korusun Fransa’daki “sarı yelekliler” hareketinin o gelişmiş ülkeyi ne hale getirdiğini gördük.  Umuyorum ki bezer bir sosyal patlama ülkemizde olmaz ve hükümet ihracatı destekleyecek bir kur politikasını uygulamayı idrak eder.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 9 Nisan 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 8 Nisan 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 7 Nisan 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 6 Nisan 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Nisan ayı burç yorumları. 6-12 Nisan haftası burçları neler bekliyor?

Yazarımız eski Milli Savunma ve Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı genelge ve CHP'li belediyelerin yardım toplamasıyla ilgili...

Emekli Albay Soner Aydın, İdlib’de çatışmanın riskine dikkat çekerek, bölgedeki gelişmeleri Gözlem için yazdı…

Yazarlar
Website Security Test