Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Davos 4.0 ve küresel akıl sağlığı

25.1.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Davos, Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) kurucusu Prof. Dr. Klaus Schwab’ın 39 yıl önce planladığı bir organizasyon olarak başladı. WEF standart üyeliği için 60 bin dolar ödeniyor. Ortak üyelik için ise 600 bin doları gözden çıkarmak gerekiyor. Katılımcı olarak haberlerini izlediğiniz her birey 27 bin dolar ödemek zorunda.

Bu sene katılım düzeyi düşük. ABD, Çin, Rusya Devlet Başkanları katılmıyor. Yine de 100’ü aşkın ülkeden 60 kadar devlet ve hükümet başkanı ile 3 bini aşkın katılımcı, bu zirvede konuk olacak.

Bu yıl ana tema “Küreselleşme 4.0: Dördüncü Sanayi Devrimi Çağında Küresel Yapıyı Şekillendirmek” olarak belirlendi. Herkes bu tema ile ilgilenecek ve doğal olarak kulakları da Çin Devlet Başkanı Wang Qushan’ın ABD ile ülkesi arasındaki ticaret savaşlarının geleceğine yönelik sözlerine odaklanacak. Ancak bu tema dışında Brexit süreci gibi diğer politik süreçler ile robotik gelişmeler, yapay zeka ve elbette tıp alanındaki gelişmeler de ana konular arasında.

Davos’un sağlıktaki ana konularından birisi de küresel akıl sağlığı. Akıl sağlığının spektrumu oldukça geniş. Depresyondan Alzheimer’a kadar uzanıyor. Bu konularla ilgili dünya çapında yapılan harcamalar 17 trilyon dolara yaklaşmış durumda. Bu rakamın içine, akıl sağlığı yerinde olmayan bireylerin ekonomik üretkenliğinin olmaması nedeni ile ortaya çıkan işgücü kayıpları ve bireysel yalnızlaşma ile tecrit paralelinde ortaya çıkan sosyal harcamalar için yapılan harcama kalemleri dahil değil.

Dünyada 450 milyon insanın akıl sağlığı ile ilgili problemi olduğu düşünülüyor. Sadece depresyon tanısı olan hasta sayısı 300 milyonun üzerinde. 50 milyona yakın Alzheimer, 21 milyonu aşkın da Şizofren hastası tanımlanmış durumda. Neredeyse her saniye bir insan intihar ediyor. Hindistan nüfusunun %36’sı depresyon tedavisi alıyor. Dünyadaki intihar vakalarının %26’sı Çin’de gerçekleşmektedir. Dünya Sağlık Örgütünün(WHO) istatistiklerinde tüm hastalıklar içinde akıl hastalıkları genel olarak %35’i kapsarken, kanser %18 ve kalp damar hastalıkları ise %33 dağılıma sahip.

Davos’a katılan liderler, akıl sağlığı konusunun küresel boyutları konusunda bir farkındalık kazanıp küresel akıl sağlığı yol haritası oluşturabilirlerse, Davos toplantılarının en önemli kazançlardan birisi ortaya çıkmış olur diye düşünüyorum. Böylece, Davos için bir eleştiri öğesi olan, global şirketlerin hükümetler için bir lobi faaliyet alanı olduğuna yönelik eleştirileri de azaltmak mümkün olabilir!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 16 Ekim 2019 Çarşamba. Astrolojide tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 15 Ekim 2019 Salı. Astrolojide tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 14 Ekim 2019 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar.

Emekli Albay Soner Aydın Barış Pınarı Harekatı'nı değerlendirdi.

Yazarlar
Website Security Test