Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Turizm bakanı ne söylüyor, sektör ne yapacak?

25.1.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yedi ayı geçen bir dönemde sektörün içinden gelen Bakan Mehmet Ersoy, gerçeklerin önünü açmakta ve cesaretle hassas nokta ve konulara parmak basmaktadır.

Bu kısa dönem içinde bence en önemli nokta, kendisini beş yıllık bir plan dönemine odaklamasıdır. Görevinde o kadar müddet kalır mı, kalmaz mı... Ülke şartlarında bilinmez; ancak bu dönem uygundur.

Geçmişte yapılanları kötülememesi doğru bir tarzdır; söz konusu yapılanları günümüzün şartlarına göre değiştirmek istemesi de gayet yerindedir.

Geçmişin karalanması, en azından zaaftır.

Turizm dinamik  bir sektördür, değişim ve gelişim onun gıdasıdır. Geniş vizyonu, tecrübeleri, fiyat politikası, uluslararası piyasa bilgisi ve tecrübeleri ile Sayın Bakan, sektörü şaşırttı ve değişim gerçeğini ortaya koydu.

2018 geriye dönük yaraların sarılmaya başlandığı ve kayıpların tekrar elde etmeye yöneldiği bir yıl oldu. 2019’un ve gelecek yılların en büyük sorunu olan “gecelik fiyatların artırılması” konusunda doğru teşhis kondu ve bu nokta hedef olarak belirlendi. Bunun için de “kişi başı gelirin” arttırılmasının önemini ekledi; nicelikli turistten nitelikli turiste geçişin başlaması ve hızlandırılması gereğini söyledi.

Türkiyenin hedefinin, aynı pazarlarda at oynatan konumu aynı ama imkanları farklı ülkelerle kıyaslanarak zayıf ve kuvvetli yönleri ile ileri çıkılmasının  olduğunu söyledi.

 

Fazla yatak sorunu

Sayın Bakanın en güzel ifadesi ise, sektördeki herkese yönelik şu hitabıdır:

“Peynir ekmek fiyatına otel veriyorsunuz.”

Çok doğru! Yatak fazlası demek, başarılı yatırımcı demek değildir. Marifet doğru turizm yapmak, kurallarına göre oynamak ve “Nitelikli Turizme” odaklanmak.

Burada duralım biraz... Bütün bunlar doğru ama ülke ekonomisinin durumu, döviz ihtiyacımız ve politik şartların değişimler gösterdiği gibi bir konumda bulunan Türkiye’de bunların yapılmasının kolay olmadığını kabul etmesi de ayrı bir gerçeğin tespitidir.

Bu nedenle de yapılması gereken, hemen çalışmaya başlamak ve ifade edilen beş yılın sonunda hedefe ulaşmaktır.

Sektör alışkanlıklarından nasıl vazgeçer ve hep içinde olduğu kısa şartlarla günü yaşamayı nasıl bırakır; bunlar birer soru işaretidir.

Tesislerin yenilenmesi ve eksiklerinin tamamlanmasının yanında en önemli hususlardan birinin de “personel eğitimi” olduğunun bilincinde hareket edilmesi şarttır.

Şu anda yapılan ise tesisten tesise transferlerdir ki gerek müdür, gerek mutfak şefi ve diğer personelde ne yazık ki bu politika tercih edilmekte, bu da sektörün eleman temininde “dejenerasyonunu” kutuplara ulaştırmaktadır.

 

Fon teşkili

Evet, Sayın Bakanın en beğendiğim ifadesi ve bizim de yıllardır söylediğimiz husus olan, Sektör-Bakanlık işbirliği ile kurulacak fondur. Bu, turizmin kanayan yarası idi. Artık son çare olarak karşımızdadır.

Bu fonun kuruluşunun çok dikkatle yapılandırılması, işlemesinin ise dengeler içinde yürütülmesi gerekmektedir.

Bugün nasıl belirlendiği soru işareti olan  “650 dolar” kişi başı turist gelirinin, 1000 dolarlara çıkartılmasının en önemli adımı, bu fonun kurulması ve sektörle bakanlığı iştirakleri ile işletilmesidir. Sektörün gelirinin yüzde bir rakamı, uygun görülmektedir.

Bizim örnek olarak işaret ettiğimiz noktalardaki hususların ülkeleri ise, İtalya, İspanya ve Yunanistan’dır.

Şartlar benzerdir, mantalitelerimiz farklıdır. Ancak hitap ettiğimiz destinasyon turizm pazarları ise ayniyet göstermektedir.

Sayın Bakan birçok noktada açık ve seçiktir. Sektörün desteklemesi şarttır ve doğrudur. Burada köstek değil, birliktelik esastır. 

Menfaatlerden yapılacak fedakarlığın yanında kaçamakların ve aramızdaki haksız rekabet düzenlerinin de yasal kademeye oturtulması şeklinde düzenlemeler gündeme gelmelidir.

Başarının gelmemesi için hiç bir sebep yoktur.

Benim en çok korktuğum, uluslararası çapta ve sınırlarımızda yaşanan anlaşmazlıklardır. Bunlar da bir düzene girerse, yolumuz açık olacaktır.

Sanal zeminin de birçok şeyi kolaylaştırdığı günümüzde çareler tükenmez. Türkiye’nin rekabet gücü ve potansiyeli ortadadır.

Sayın Bakan, kamudaki ve özel sektördeki kendine özgü şartlar ve çalışma şekilleri nedeniyle işlerin farklı yürüdüğünü net bir biçimde görmüştür ve gerekli tedbirleri almaktadır.

Ben gidişatın iyi olabileceğini düşünüyorum.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Twitter hesabından yapılan paylaşımla iktidarın gündemine oturdu. Soyer'in hesabından atılan tweet ve sonrasında yaşananl...

Günlük Burç Yorumları Aşk 26 Mayıs 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Çilek sosyal medyada dolaşan bir video nedeniyle Twitter'da gündem oldu. Dolaşan videoda çileğin içinden kurtçuklara benzeyen böcekler çıktığı görülüyor. Sosyal medya ...

GSM operatörleri Ramazan Bayramına damga vurdu. Türkiye'de birçok noktada şebeke sorunu yaşayan kullanıcıların şikayetleri üzerine operatör şirketleri açıklama yaptı. ...

Günlük Burç Yorumları Aşk 25 Mayıs 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

KYK (Kredi ve Yurtlar Kurumu) kredi borcu olan öğrenciler kendilerini sosyal medyada hatırlattı.

Türkiye ile Japonya arasında son günlerde yapılan açılışı yapılan Başakşehir Sakura Hastanesi ve ardından yapılan pozitif açıklamalar, dikkatleri iki ülke ilişkilerine...

Yazarlar
Website Security Test