Facebook ta paylaştweet le

Trumpizm(1): Algı Altyapısı

25.1.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

ABD Başkanı Trump’ı doğru anlamak lazım. Onu doğru anlamak için de Amerikan toplumu içindeki yükseliş ve geldiği konuma erişim sürecini doğru kavramak gerek.

Trump, kökenini “göçmen” olarak tanımlamakta bir sorun görmüyor. Amerikan toplumu içinde göçmenlik, her ne kadar Trump Meksikalılar başta olmak üzere Güney Amerikalı göçmenlerin yurda yasadışı yollardan girişi engellemek için tepki çeken yüksek maliyetli duvarı Meksika sınırına çekmeye çabalıyorsa da, insanı ikinci sınıf yapan, ayırt edici bir kimlik değeri değil. Çünkü Amerikan vatandaşları arasında göçmen kökenli olmayan kimse yok.

 

Trump, varlıklı bir aile yapısından da gelmiyor!

Bugün eriştiği noktaya gelebilmek için Amerikan hukuk sisteminin zaaflarından, alabildiğine ve fütursuzca yararlanmış bir kişilik. Önce gayrı menkul sonra da finans ve medya sektöründe denenmemiş olanları denemiş, yasal düzenlemelere karşın yasaların kısıtlarını zekice aşmış bir girişimci. Gerek hukukun açık noktalarını algılayarak yakaladığı boşlukları kendi menfaatine doldurup değerlendirerek sağladığı kazanımlarla sahip olduğu birikimler, gerek etik (ahlaka dayalı) kuralları kıvrak yaklaşımlarla aşarak elde ettiği güç onu buğuna taşıyan meziyetleri olmuş.

Söylenmesi ayıp olan ne varsa onu en güçlü biçimde söylemek, yapılması hoş karşılanmayan ne varsa onu inadına yapmak ve bu çabalarından kendince olumlu sonuçlar elde ederek siyaset liderliğini ilan etmek onun yolu olmuş.

Diğer bir anlatımla;

 • Amerikan toplumunda;
 • Kuralsızlığı kural haline getirerek sistemde zafiyetler üretmek,
 • Hak ve hukukun sadece kendi hedeflerine uyanlarını benimsemek;uymayanlarını görmezden gelerek yarattığı boşlukları kendi öngörü ve planlarına uygun stratejiler geliştirerek lehine değerlendirmek,
 • Demokrasinin uzun zaman alan, çok emek gerektiren ve sonucu her koşulda riskli ikna süreçlerini “zaman kaybı” olarak anlayıp anlatarak, yok saymak,
 • Acımasızlığı yücelterek vicdanı sıfırlamak,
 • Tutarsızlığı kalıcılaştırarak karşısındakini şaşkın bir çaresize dönüştürmek,
 • Uygarlığı, zamanı geçmiş ve işlevini tamamlayarak tarihe mâl olmuş, nuh-u nebî’den kalma, tarih öncesine ilişkin anlamsız kısıtlamalar manzumesi ve “göz bağı” olduğu yönündeki algısını etkili biçimde yayarak kitleleri ikna etmek liderliğinin temel taşlarını oluşturmuş.
 • Bir dediğini, zoru ya da daha uygun koşulları görünce, anında değiştirip az sonra farklı biçimde söyleyebiliyor. Bunun ayıplanması ise umurunda bile değil.
 • Anı yaşıyor, sonrasını sonra, zamanı gelince düşünüyor.
 • “Gittiği yere kadar!” yaşanmış kişisel deneyimleriyle perçinlediği temel ilkesi olmuş.
 • Şartlar tersine zorluyorsa anında şekil değiştirebiliyor; yeni şartları çabuk hissetme becerisinden alabildiğine yararlanarak, yeni ve daha avantajlı kalıbın şeklini alabiliyor.
 • İlkeli olmak en az bağlandığı ilke.
 • Sosyal medyayı kurumsal araçlardan daha yoğun ve etkili biçimde kullanıyor.

Yeni kuşağın eğilimlerini başarıyla yakalamış bir lider! Kendisi de o kuşağın bir ürünü zaten!

Aslında yeni kuşak liderlerin çoğunda benzer ve geniş kitlelerce benimsenen özellikler var.

Yaşamın değişen frekansları içinde X, Y ve Z kuşaklarının oluşturduğu yaş gruplarının ertelenen ya da karşılanamayan beklentilere tahammülleri yok, gecikmeler onları çok kızdırıyor. Uygarlık, demokrasi, vicdan vb. değer sistemleri çok da önemsedikleri öncelikler arasında yer almıyor.

Siyaset, küresel ölçekte artık kurumlar çevresinde değil liderlerin önderliğinde şekilleniyor!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 19 Nisan 2021 Pazartesi. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 17-18 Nisan 2021 Cumartesi. Pazar. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar