Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

ABD politikasının netleşmesi bekleniyor

25.1.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya'ya yaptığı ziyaretin başarılı geçtiği açıklanmıştır. Liderler iki ülke ilişkilerinin her alanda olumlu seyrini vurgulamış, Suriye'de anayasa komisyonunun gecikmeden kurulmasının önemine işaret etmişlerdir.

Putin, ABD yönetiminin çekilme kararının ardından Kürtlerin elindeki bölgelerin akıbeti konusunun Şam yönetiminin Kürt unsurlarla yapacağı görüşmelerle gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtmiştir. Putin'in ayrıca güvenli bölge kurulması konusunda BM kararı ve Suriye'nin davetinin bulunmadığını hatırlatması dikkat çekicidir.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mariya Zaharova da yaptığı açıklamada İdlib'deki durumun endişe verici olduğunu söylemiş, Fırat'ın doğusunun Suriye güçlerinin eline geçmesinin gerektiğini bildirmiştir.

Trump, Suriye'den askerlerini çekeceğini açıklamış olmakla birlikte yönetimin bu konudaki kafa karışıklığı devam etmektedir. ABD'nin Suriye'de bundan sonra alacağı şekil ve bölgede PYD/YPG'nin korunması kaygıları kadar önem taşıyan bir husus İran'a yönelik politikalardır. ABD'nin İran konusunda Şubat ayında Polonya'da yapmayı planladığı toplantı İran'ın tepkisini çekmiş ve İran karşıtlığının uluslararası boyuta yükseltilmesi adımı olarak değerlendirilmiştir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya ziyaretinin ardından, ABD'nin Suriye Özel temsilcisi James Jeffrey'in Ankara ziyaretinde YPG ile ilişkilerin bundan sonra alacağı seyir ele alınmıştır.

Türkiye Suriye'nin kuzeyinde bir güvenli bölge kurulmasından yanadır ve bunu sınır güvenliği için talep etmektedir.

Öte yandan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Suriye rejimiyle dolaylı temasların bulunduğunu ilk kez açıklamıştır. Cenevre'de yapılan anayasa komisyon toplantısında önemli gelişmeler kaydedildiğini bildiren Çavuşoğlu, Fırat'ın doğusunda oluşturulacak güvenli bölge için şimdilik bekleme kararı alındığını söylemiştir.

Görülen odur ki, Türkiye'nin alacağı kararlar ve belirleyeceği politika, ABD'nin politikasının netleşmesine ve bundan sonra atacağı adımlara bağlı olacaktır. ABD'nin kukla Kürt devleti kurma hedefinin uzun vadeye yayıldığı anlaşılmaktadır. Bu durumda Türkiye'nin ulusal bütünlüğü açısından bundan böyle bölge ülkeleriyle karşı karşıya gelecek adımlardan uzak kalarak sağduyulu ve Rusya ile ABD dengesini kollayan bir politika izlemesi uygun olacaktır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Astroloji Burç Yorumları Aşk 27 Haziran 2019 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğla...

Günlük Astroloji Burç Yorumları Aşk 26 Haziran 2019 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve burçların yükselenleri. Haftalık burç yorumları. Astroloji tüm burçlar ve yüksel...

Günlük Astroloji Burç Yorumları Aşk 25 Haziran 2019 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Asl...

Günlük Burç Yorumları Aşk 24 Haziran 2019 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, B...

Yazarlar
Website Security Test