Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Bir başarı hikayesi 22 yaşında

1.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Gelecek hafta çarşamba günü yirmi ikinci defa Avrasya Ekonomi Zirvesi'ni toplayacağız.

Yirmi iki yıl, dile kolay...

Bu konuda hiç de mütevazı olmayacağım. Zira dar ve kısıtlı imkanlarla gerçekleştirdiğimiz Avrasya Ekonomi Zirveleri bugün dünyada tertiplenen uluslararası birlikteliklerde Davos ve Crans Montana'dan sonra kabul gören bir etkinliktir. Bu etkinliği bir elin parmakları kadar inanmış insan gerçekleştirmektedir. Profesyonel davranışı olmayan ama inanmış insanların elinde şekillenen Avrasya Ekonomi Zirveleri gerçek anlamda bir sivil düşünce hareketidir.

Düşünce insanları, siyaset dünyasının önde gelen kişileri, tanınmış ilim adamları,  muteber işinsanları ve saygın din adamları Avrasya Ekonomi Zirvesi'nde yan yana gelmektedir. Marmara Grubu Vakfı olarak bu yıl sivil toplum kimliğimizle yirmi ikincisini tertipleyeceğimiz bu yeni etkinlikte gerçekleştireceğimiz çalıştaylarda fiziksel dünyadan dijital dünyaya geçişi ele alacağız. 

Öte yandan Avrasya Ekonomi Zirveleri Türk ihracat dünyasında yıllardır tanıtım alanında ortaya koyduğu etkinliklerle bir prestij birlikteliği olarak kabul edilmektedir. Zirve Orta Asya ve Kafkaslarda gördüğü yüksek itibarı Balkanlar ve Avrupa'ya da taşımış bulunmaktadır.

Gene Avrasya Ekonomi Zirveleri bir refah ve barış projesi olan AB düşüncesine olduğu kadar Çin Halk Cumhuriyeti tarafından beş yıl önce ortaya konan tarihi İpekyolu Projesi veya şimdi ki adıyla Bir Kuşak-Bir Yol Projesi'ne de aynı ölçüde yakınlık duymaktadır. Zira inanıyoruz ki Bir Kuşak-Bir Yol Projesi gerçekleştiğinde Pekin'den Londra'ya uzanan bir çizgide diyalog oluşacak ve oluşan bu diyalog ile ekonominin olduğu kadar kültürün zenginliği ülkeler arasında kendiliğinden barış köprüleri oluşturacaktır. Dolayısıyla Bir Kuşak-Bir Yol Projesi geleceğimizin önemli bir kavşak noktasıdır.

Türkiye'de bu büyük projenin merkezindedir.

İnanıyorum ki bu projenin hayata geçmesiyle birlikte ihracatımızda büyük gelişmeler yaşayacağız. Birlikte daha çok üretime daha çok kazanca ulaşacağız. Sürdürülebilir bir barışa kavuşacağız, Bunları da ancak Avrasya Ekonomi Zirvesi gibi organizasyonlar yaparak sağlayabiliriz.  Bu tür etkinliklerle ülkeler arası ilişkilerin geliştirileceği de ayrı bir gerçektir.

Bütün bu değer ölçülerinden sonra söylemek isterim ki, 22.Avrasya Ekonomi Zirvesi'nde Teknolojinin Geleceğini ve İnsanlığı Bekleyen Geleceği birlikte ele alarak fiziksel bir topluluktan dijital bir topluluğa geçişin yollarını tartışacağız.

Bu tartışmayı yaparken günümüzün en önemli konusu göçü de ele alacağız. Göçün yarınlarda varlığını sürdürebilecek en önemli sebebinin ise savaşlardan daha çok suya olan ihtiyaç oluşturacağı için,  suyun siyaset, sosyolojik ve ekonomik boyutunu dinle birlikte ele alacağız.

Her yıl Bilge Adamlar Oturumu adını verdiğimiz aktüel ve önceki cumhurbaşkanlarının katılımıyla tertiplediğimiz oturumumuzu ise popülizm konusuna ayırdık.

Gene 22. Avrasya Ekonomi Zirvesi'nde artık bir gelenek haline gelen iki büyük sosyal etkinliğimiz de gerçekleşecektir.

Bunlardan birincisi IHKIB camiasının tertiplediği ve Türkiye'nin aydınlık yüzünü aksettiren moda defilesidir. Bu yıl Belma Özdemir'in tasarımlarına tanık olacağımız defilemiz gerçekte Türk ihracatçılarının yüz akı bir etkinliktir.

İkincisi ise Türkiye Jokey Kulübü tarafından tertiplenmekte olan Avrasya Ekonomi Zirvesi Kupası Koşusu'dur. Türkiye Jokey Kulübü bu kupayla, Avrasya Ekonomi Zirveler'inde ayrı bir statü oluşturmaktadır.

Evet, yirmi iki yıl önce başlayan Avrasya yolculuğu aynı şevk, aynı heyecan ve aynı ruhla dünden bugüne bir köprü oluşturmuş bulunmaktadır. Bu hafta;  oluşan bu köprünün başarı hikayesini sizlerle paylaşmak istedim.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

AK Parti Rize İl Başkanı İshak Alim, bölgenin yerel televizyonu Çay TV'de gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yayına bağlanan Rize Valisi Kemal Çeber ise Alim'...

Günlük Burç Yorumları Aşk 27 Mayıs 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Twitter hesabından yapılan paylaşımla iktidarın gündemine oturdu. Soyer'in hesabından atılan tweet ve sonrasında yaşananl...

Günlük Burç Yorumları Aşk 26 Mayıs 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Çilek sosyal medyada dolaşan bir video nedeniyle Twitter'da gündem oldu. Dolaşan videoda çileğin içinden kurtçuklara benzeyen böcekler çıktığı görülüyor. Sosyal medya ...

GSM operatörleri Ramazan Bayramına damga vurdu. Türkiye'de birçok noktada şebeke sorunu yaşayan kullanıcıların şikayetleri üzerine operatör şirketleri açıklama yaptı. ...

Günlük Burç Yorumları Aşk 25 Mayıs 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test