Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Piyasalardaki coşku neyin nesi?

1.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Piyasalardaki bu coşku ne anlama geliyor? İşler düzeliyor, her şey yoluna mı giriyor? Ya da piyasa oyuncuları yine bir dolaplar mı çeviriyor?

Reel piyasalarda ticaret yapanlar, içerde ve dışarıda yaşanan dalgalanmaları gecikmeli olarak hissediyorlar.

Kaptan köşkünden geminin kayalıklara çarpacağı göründüğünde; makine dairesindekiler, dünyadan bir haber işine gücüne bakarken, balo salonunda kemanlar çalmaya devam ediyor.

Finansal okuryazarlık bir yana. Olup bitenlerin ne anlama geldiğini yorumlamak çoğu kişi için içinden çıkılmaz karmaşık bir denklemdir. Televizyonda boy gösteren çok şey bildiğini ispat etmeye çalışırcasına, kullandıkları bir yığın teknik terim, yabancı kelimelerle soslanmış uzun konuşmalar. Ya da twitterda ‘’borsa patlıcak’’ ‘’Dolara gömdüler’’ şeklinde yazanlar, evlerinin yatak odalarından canlı yayın yapıp anlaştıkları aracı kurumlara müşteri paslamaya çalışan tipler hiç yardımcı olmuyor.

Esasında bunların çoğunun, bu işin esnafı olmak dışında ne ekonomi, borsa, piyasa bilgisine sahipler ne de hayatlarında yatırım araçlarından para kazanmışlıkları var.

Peki, reel piyasada iş yapan, stok maliyetlerinden, kurdan enflasyondan yakınan, elindeki birikimini banka faizi dışında bir yatırıma dönüştüremeyen esnaf, iş adamı, KOBİ’ci ne yapsın.

Bu dönemde pek çok dostum yüksek kurdan hammadde malzeme aldığını üretim maliyetlerinin yüksek olduğu için kur düştükten sonra malzeme alanlara nazaran rekabette geri kaldığını, mal satamadığını söylüyor.

Evet, haklı dolar 7.20 TL olmuşken en çok 10 TL olacak diyenlerin sesi çıkıyordu, onun kulağına da o sesler gelince malzemeyi daha da yükselmeden kapayım istedi, fakat atladığı konu dolar 10 lira olacak diyenlerin çoğu yanan Türkiye’nin karşısına geçip el ovuşturacak çakallar olmasıydı.

Kendi ekonominizi, TV yorumcularına ya da ne oldukları belli olmayan twitter fenomenlerinin eline bırakmayın. Elbette ,’’emek ve yemek’’ hikayesi burada da söz konusu doğru kaynağa ulaşmak, global piyasalar ve Türkiye ekonomisinin geçmişi, geleceği hakkında tecrübelerden yararlanmak, kitaplar okumak, ilgi göstermek, zaman ayırmak zahmetli bir iş. Ancak unutmayın ki tüm yıl ürettiğiniz kazandığınız ve emek verdiğiniz kazancınız, bir kur dalgası bir enflasyonist baskı ve yanlış zamanda alacağınız bir kredi kadardır.

Yazımızın başlığına geri dönecek olursak, Piyasalar bir süredir FED’in 2019 yılı için doların faiz artırımlarına ara vereceği beklentilerini satın almaya devam ediyorlar.

Gelişmekte olan ülkelere ciddi anlamda para girişi hızlanırken doların hızlanacağı beklentisiyle ons altın 1300 dolarların üzerine tırmanmış durumda.

Bizim piyasamıza da nazlanarak da olsa giren para Tahvil faizlerinde düşüşe hisse senetleri piyasasında yükselişe yol açmış durumda, FED’in faiz artırımlarında ısrar etmemesi ve bizim Merkez bankamızın parasal genişleme için acele etmemesi halinde 2019 yılı 2, çeyrekten itibaren reel sektör için daha nefes alınabilir bir ortam yaratacağını söyleyebilirim. Bu söylediklerim ekonominin kendi haline bırakılması şartıyla geçerlidir (ceterisparibus) Gök taşının çarpması benim uzmanlığımın dışında.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 19 Eylül 2019 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Bal...

Günlük Burç Yorumları Aşk 18 Eylül 2019 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Bal...

Günlük Burç Yorumları Aşk 17 Eylül 2019 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Balık B...

"Gökyüzü çok şey anlatır… Onu “hâl” diline çevirmekse senin gayretine bağlı."

Günlük Burç Yorumları Aşk 15 Eylül 2019 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Balık ...

Yazarlar
Website Security Test