Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

AKP'de 'sen eskidin, yerine yenileri gelmeli' kavgası var

1.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Siyasi partiler, demokrasinin vazgeçilmez unsurlarıdır. Siyasi parti, bir fikirler ve kaideler manzumesidir. O partinin içinde yer alanlar, bu kaidelerin ve görüşlerin sahipleri olabilirler. Ancak parti yönetimi bir karar alıyorsa, o partinin istikrarı için yapacakları tek şey, alınan kararlara uymaktır. Şu anda demokrasinin zafiyet içinde olmasından yararlananlar, fikri özgürlüğü ön plana alarak yönetici kadroların yaptığı seçimleri beğenmiyorlar. Bunun neticesinde de parti içinde sükuneti değil, dalgalanmayı meydana getiriyorlar.

Böyle bir tabloda siz, oy kullanacak bir insan olarak içinde istikrar olan bir partiyi mi, dalgalanmalar içinde olan bir partiye mi tercih edersiniz? Söylemek istediğim, vatandaş ktendi içinde durulmamış, kavgasını bitirmemiş, kargaşa içindeki bir parti varken, diğer alternatiflere yönelir ve oyunu o şekilde kullanır. Bu itibarla Cumhuriyet ile özdeşleşen Halk Partisi içindeki arkadaşlarımızın "Onu beğenmedim, aday şu olmalıdır" şeklindeki anlayışları, 31 Mart'ta yapılacak seçimleri kendi lehlerine değil, aleyhlerine sonuçlandırır.

Bu noktada olması gereken şey, muhalefetin iktidar karşısında başarılı olmasıdır. Bu başarıda kişiler ve isimleri aramayın; fikre sadakatle inananı arayın. Eğer o, vatanın bağımsızlığı ve bölünmez bütünlüğü ilkesinde sabitse; eğer o, daha huzurlu bir dünyada Cumhuriyet'in var olmasında kararlıysa; eğer o, parlamenter nizamın yeniden tesis edilmesi inancı içindeyse; "Benim istediğimi aday göstermediler" şeklindeki bir anlayıştan yola çıkarak, partinin içinde huzursuzluk yaratma hakkına sahip değildir. Bugün iktidarın uygulamalarından bunalan bütün millet, çare kapısı olarak Halk Partisi'ni görmektedir. Bu insanlar, anlattığım gibi bir tablo içinde, sükunetin müteyyit olduğu bir ortamda yekvücut olmanın, yumruğunu yere vurmanın anlayışı içinde olmadığını görünce "Adam sen de, bunlar kendi aralarında bile anlaşamıyorlar, yarın iktidar olduklarında hiç anlaşamazlar" deyip, AKP'ye dönüp reyini ona verir. Bu yanlıştır, yan-lış-tır!

Diğer partilerin durumlarına gelince... HDP'nin vatanın bütünlüğü ile bir ilgisi yok. "Türkiye" demiyor, "Cumhuriyetimiz" demiyor, "Atatürk İlke ve İnkılapları" demiyor. Yaptığı tek şey, kendisine inanan bir etnik grubun iktidar olmasının kavgasıdır. Nerede bir Türk varlığı varsa rahatsız olmaktadır. Dolayısıyla bu partinin yerel seçimlerde başarılı olması, Cumhuriyet'in başarılı olması ile ilgili değildir; Cumhuriyet'in çağdaş yönlere yürümesi ile ilgili değildir. Tek ilgisi, kendi etnik kökenine mensup insanların iktidar olmasıdır. Bu da yanlıştır!

MHP'ye ve Sayın Devlet Bahçeli'nin şahsında yürüyenler, bana göre, kendi müstakil iradeleriyle hareket etmiyorlar. Sayın Bahçeli, beni şaşırtacak ölçüde "koltuk değneği" mevkiine geçmiştir. Bu mevkideki kişilerin koyduğu adaylar da kim olursa olsunlar, sıfatları ne olursa olsun, Cumhuriyet'in faziletini benimsemiş insanlar olamazlar. Neden? Sen birisine teslim olmuş durumdasın; bu teslimiyet halinin demokraside yeri yoktur.

AKP'nin içindeki duruma gelince; benim gözlemime göre AKP'nin içinde bir fikrin veya bir idealin kavgası yoktur. Ya nedir? Kendisine göre vakitleri tamam olanlarla yerlerine geçmesi düşünülenlerin arasındaki bir kavga vardır. "Sen eskidin, senin yerine yenileri gelmeli" diyor ve burada da yine devlet, yine Cumhuriyet, yine rejim yoktur.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 19 Eylül 2019 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Bal...

Günlük Burç Yorumları Aşk 18 Eylül 2019 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Bal...

Günlük Burç Yorumları Aşk 17 Eylül 2019 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Balık B...

"Gökyüzü çok şey anlatır… Onu “hâl” diline çevirmekse senin gayretine bağlı."

Günlük Burç Yorumları Aşk 15 Eylül 2019 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Balık ...

Yazarlar
Website Security Test