Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Şizofren!

8.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Halk arasında "Amma şizofren bir adam yahu" sözü, "Kafayı yemiş" tabirinin az incesi olarak sık sık kullanılıyor. Çoğu insan bilmiyor şizofrenin ne demek olduğunu. Halbuki 100 insandan biri yaşamında şizoid psikotik bir durum geçiriyor.

Hekim gözü ile sap ile samanı ayırmak çok mühim. Bir nevi hizmet olarak bu yazı o neden ile tekrar.

Ünlü şizofrenik psikoz geçirenler arasında 1994'te "Oyun Teorisi" için Nobel ödülü alan matematikçi Nash var. Nash on yıllarca bu hastalıkla beraber yaşadı. Diğer tanınan ünlüler arasında mesela bir şizoid psikozda kulağını kesen Van Gogh var, sonra Newton, Nietzche ve Jean Jacque Rousseau.

 

NASIL BİR HASTALIK BU?

Her insan dünyayı farklı bir şekilde algılar. Hepimizin deneyimlerimize, yaşımıza, zengin veya fakir olmamıza bağlı olarak kendimize has sapmalarımız var. Fakat buna rağmen gerçeğin tarifinde bir ortak akıl ve sağduyu etrafında birleşebiliyoruz. Yoksa zaten beraber yaşamak imkânsız olurdu. Şizofrenide ise bir algılama bozukluğu mevcut ve dünya, sesler olaylar farklı olarak diğerleri tarafından normal dışı olarak algılanan bir biçimde hissediliyor. Psikoz adı altında kabaca Bipolar Hastalık (Manik Depresif) Depresyon ve Şizofreniyi kabaca toplayabiliriz.

Beyinde bazı metabolizma değişiklikleri var. Serotonin ve Dopamin yapımında, ama tam nedenini hâlâ bilemiyoruz. Yoğun bir stresle de, sık sık algılanamayan bir sebeple de ve aniden ortaya çıkabiliyor. Hasta, olmayan sesler duymaya başlıyor, görüntüler görüyor, bazen ajite olup bazen duraklıyor.

Hastalığın kalıtımsal da olduğuna dair ipuçları var.

Yaşamı değişen hastanın kendisi ve tabii ailesi için çok ağır bir durum.

 

TEDAVİSİ...

Ana hedef hastayı normal rutinin içine tekrar sokmak. Eskiden tecrit edilen hastalarda yaşamdan kopmaları dolayısı ile tamamen ayrı ve ağır sorunlar ortaya çıktığını gördük. Nöroleptika denilen ilaçlarla ve bazen kognitive davranış tedavisi ile genel inancın tersine başarı oranı çok yüksek. Dikkat edilmesi gereken bir şey hasta sahiplerinin de desteklenmesi, bilgilendirilmeleri gerektiği. Diğer dikkat edilmesi gereken şey ise nüksetme ihtimaline karşı hazırlıklı olmak. Konsantrasyon bozukluğu, işte veya okulda verimin düşmesi, aniden parlamalar, depresyon ve çevreye olan ilginin azalması, yemek yememe veya aşırı yemek yeme ve temizliğe olan dikkatin çarpıcı biçimde azalması ilk semptomlar olabilir.

 

Akut psikozdan sonra hastalar normal bir yaşam sürebilirler, ilaca hiç ihtiyaç kalmayabilir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

hakan bobur

14.02.2019 - 00:19
allah rahmet eylesin
Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 24 Ekim 2019 Perşembe. Astrolojide tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 23 Ekim 2019 Çarşamba. Astrolojide tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 22 Ekim 2019 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 21 Ekim 2019 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 20 Ekim 2019 Pazar. Astrolojide tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test