Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Mutsuzlar ülkesi

8.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bazı kökleşmiş, gelenekselleşmiş araştırmalar vardır; insanımızın, halkımızın, ülkemizin içinde bulunduğu koşullarla ilgili çok çarpıcı sonuçlar ortaya çıkarırlar. Kadir Has Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Merkezi’nin her yıl yaptığı ‘Türkiye Sosyal Siyasal Eğilimler Araştırması’ da, işte böylesi ciddi araştırmalardandır.

Ülkenin ekonomisini, siyasetini izleyen, gözleyen birçok çevre gibi, biz de doğrusu bu araştırmayı ilgiyle takip eder ve her yıl sonuçlarını büyük bir merakla bekleriz. Bu yıl da öyle oldu. Üstelik bu yılki araştırmanın sonuçları daha da büyük ilgiyle karşılandı. Bunun temel nedeni, araştırma sonuçlarının, tam da, ülkemiz için yaşamsal derecede önem taşıyan yerel seçimlerin öncesinde açıklanmasıydı.

 

Mutsuz insanların sayısı artıyor

Cumhuriyet’te Orhan Bursalı’nın da ayrıntılı biçimde irdelediği, ‘Türkiye Sosyal Siyasal Eğilimler Araştırması’nın bizce ortaya koyduğu en çarpıcı sonuç, ‘Türkiye’de yaşamaktan mutluyum’ diyenlerin oranının yüzde 52.5’ten 38.8’e gerilemiş olması.

İlginç olan, iktidar partisine oy verenler arasında bile mutsuzluk oranı artış gösteriyor. Bu kesimde, ‘Türkiye’de yaşamaktan mutluyum’ diyenlerin oranı 78.9’dan 64.1’e gerilemiş.

 

Göç ve göçmen sorunu hoşnutsuzluğu artırıyor

Öyle görünüyor ki, Suriyeli göçmenlerden memnuniyetsizlik, gün geçtikçe ve ekonomik sorunlar ağırlaştıkça daha da artıyor. Bu oran yüzde 54.5’ten yüzde 66.6’ya yükselmiş.

‘Göçmen alımına son verilmeli’ diyenlerin oranı, yüzde 46.6’dan yüzde 59.4’e çıkmış. Son günlerde, iktidarın, Suriyeli göçmenlerin bir bölümünün ülkelerinde oluşturulacak güvenli bölgeye gönderilebileceğinden söz etmeye başlaması elbette tesadüfü değil. İşin temelinde halktaki hoşnutsuzluğu gösteren bu veriler var. İktidar da bu hoşnutsuzluğun giderek daha çok farkına varıyor.  

 

Ekonomi ve dış politika iktidarı aşağıya çekiyor

2017’de iktidarın ekonomi politikalarını başarılı bulanların oranı yüzde 47 iken, 2018’de bu oran yüzde 33.5’e düşüyor. ‘Ekonomik olarak önceki yıldan daha kötü durumdayım’ diyenler, bir önceki araştırmaya göre 6 puan artarak yüzde 57.1’e yükseliyor. Ekonominin en önemli sorunu olarak da yüzde 28.1 oranıyla paramızın değer kaybı, 23.4’lük oranla da enflasyonun yüksekliği konuları öne çıkıyor.

Dış politika konusundaki hoşnutsuzluk ise en çok Suriye meselesinde kendini gösteriyor. İktidarın dış politikasını başarılı bulanların oranında büyük düşüş var. Bu oran yüzde 45.9’dan yüzde 32.2’ye gerilemiş. Suriye politikasını başarılı bulanların oranı ise 38.5’ten 34.7’e düşmüş. Konuyla ilgili olan yabancı ülkede asker bulundurma yaklaşımına destekte de azalma var. Bu oran 48.1’den 40.7’e düşmüş. Sınır ötesi operasyonlara verilen destekte de benzeri bir düşüş var.

Bu verilerden çıkardığımız temel sonuç, halk komşu ülkelerle gerginlik ve çatışma istemiyor. Ülkemizin geleneksel dış politikası olan ‘Yurtta barış, dünyada barış’ ilkesinin yeniden öne çıkarılmasını talep ediyor.

 

Güven azalıyor

Bu araştırmanın bir başka önemli ve çarpıcı sonucu, başta ekonomi ve dış politika konularında olmak üzere, iktidarın giderek irtifa kaybetmesidir. İktidar partisini başarılı bulanların oranı 2017’de yüzde 51.7 iken 2018’de yüzde 35.9’a düşmüş. Benzeri bir yönelim Cumhurbaşkanı için de var. Bir önceki yıl yüzde 56.4 oranında başarılı bulunurken, 2018 araştırmasında bu oran 38.9’a geriliyor. İşin ilginci, iktidar partisine oy verenler arasında bile bu oranların gerilemiş olması. Cumhurbaşkanlığına güven oranında da, yüzde 56.5’ten yüzde 44.1’e olmak üzere, önemli bir gerileme var.

Bu sonuçlar, iktidar için tehlike çanlarının çalması anlamına geliyor. Son dönemde, özellikle de yerel seçimler öncesinde, siyasal ortamın gerilmesinin, ülke gündeminin yapay ve zorlama gündemler yaratılarak değiştirilmeye çalışılmasının altında da işte bu gerçekler yatıyor.

İktidarıyla muhalefetiyle tüm siyasal çevrelerin bu araştırmadan çıkaracağı çok dersler var. Yalnızca onlar mı, elbette değil; ekonomiyle, siyasetle, vatandaşın gündemiyle, kısacası toplumsal hayatla ilgilenen herkes için, bu araştırma önemli veriler sunuyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 20 Eylül 2019 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Balık B...

Günlük Burç Yorumları Aşk 19 Eylül 2019 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Bal...

Günlük Burç Yorumları Aşk 18 Eylül 2019 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Bal...

Günlük Burç Yorumları Aşk 17 Eylül 2019 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Balık B...

"Gökyüzü çok şey anlatır… Onu “hâl” diline çevirmekse senin gayretine bağlı."

Günlük Burç Yorumları Aşk 15 Eylül 2019 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Balık ...

Yazarlar
Website Security Test