Facebook ta paylaştweet le

1 Nisan sabahı İzmir…

8.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye siyasetinde partiler dönemi kapandı. Artık liderler belirleyici!

Aslında bu öngörüyü küresel ölçeğe yaymak da hatalı olmaz sanırım. Çünkü tüm dünyada partilerin önüne geçen, partiye rehberlik eden, gerçek liderler partileri peşine takıp daha önce gidilmesi gerekirken partilerin çok sesliliği nedeniyle gidilmemiş hedeflere yönlendiriyor, yönetiyor, bazen de sürüklüyor. Parti liderleri siyaset tarihinde her zaman etkili olmuştu ama o liderlerin temsil ettikleri siyasal yaklaşımın kimlik kazandığı partiler lideri ve gideceği yönü belirlerdi. Artık öyle değil! Bugün liderler partilere biçim veriyor; siyaseti belirliyor. Bu işleyiş, çok seslilik ve demokrasi adına kulağa hoş gelen bir tutumdu. Ancak demokrasi çok zaman alan bir yaşam tercihidir. Artık insanların, zaman kaybı olarak görmeye başladığı bu işleyişe tahammülleri pek yok. Uygar bir yaşama sahip olmak adına göğüslenen kayıplara katlanmak özveri sınırlarının ötesine geçmiş gibi görünüyor. Seçmen beklentilerinin gecikmeksizin ve tümü ile gerçekleştiği siyasetçilere yöneliyor. Aslında bu gelişmede sakıncalı bir şey de yok sanki. Belki de asıl olması gereken buydu! Seçmen, siyaset ve siyasetçi ile birebir ilişki kurmayı tercih ediyor. Bir insan olan liderin ve temsil ettiği dünya görüşünün, birey olan insana, her hangi bir kurumun aracılığına gerek olmaksızın doğrudan dokunmasını benimsiyor. Bunda sorun nerede olabilir? Siyasal parti, bireyin doğrudan ilişki kurabilmesi için gereğinden fazla büyük bir yapı. Partinin kurumsal yapısı ile kurulan ilişki, bir siyasetçi olan liderle kurulabilen ilişki kadar net olamıyor bir türlü. Net olamayan ilişki seçmenin zihninde de net bir algısal bütünlük ve tercih oluşturamıyor. Siyasetçi liderin net taahhütleri seçmenin aynı netlikteki beklentilerini karşılıyorsa ne alâ.. Değilse, seçmen tercihi beklentilerini karşılayabilecek net taahhüt sahiplerine yöneliyor.

İzmirli beklemeyi de bekletmeyi de sevmiyor. Bu nedenle belediye başkanı adaylarından beklentilerini en üst düzeyde karşılayacak taahhütleri duymayı seviyor.

Siyaset artık ulusal ölçeği de belirleyen yerel ve bölgesel ölçekte kurgulanıyor.Yerel yönetimler, Türkiye siyasetinde hiç olmadığı kadar önemli ve belirleyici..

İzmir, sadece kentin değil Ege bölgesinin genetik yapısını da temsil eden lider bir kenttir. Bu kentin siyasal lider adayları sadece İzmirli ile değil Egeli ile de doğrudan, aracısız ve net beklentilere net çözümler öneren, birebir ilişki içinde olmayı tercih edeceklerdir. İzmir’e liderlik eden Ege Bölgesine de liderlik etmeye adaydır. Bu ifadeden çıkartılması gereken anlam Türkiye’nin hızla eyalet sistemine yöneldiği öngörüsü değildir! Anlatılmak istenen bunun tam tersine, bu tür bir gelişmeyi gereksiz kılacak ölçekte ancak yerel siyaset yetkinleşmesi gereğidir:Kapsayıcı ve kucaklayan, yerel ölçekte yetkinleşip pekişerek ulusal ölçekle bütünleşme ve o ölçeğe katkı sağlama zorunluluğu..

Siyaset artık ideoloji ötesi parametrelere sesleniyor: İdeolojik çeşitlenme kaçınılmaz..

Siyaset tarihinde bugüne kadar sergilenen yaklaşım, tanımlanmış belirli bir ideolojiye bağlılığını ve o dünya görüşünün diğerlerinden olan farklılığını olabildiğince keskin anlatım ve yaklaşımlarla netleştirerek vurgulamayı benimserdi. Özetle, farklılıklar belirleyiciydi. Bu tutum artık ömrünü tamamlamış ve geçerliğini yitirmiş gibi görünüyor. Bu gün geçerli olan, benimsenen ve tercih edilen yaklaşım bunun taban tabana tersidir. Bugün benimsenen, tercih edilen ve belirleyici olan yaklaşım hazmedilmiş ve benimsenmiş benzerliklerdir. Türkiye siyaseti artık Çok Partili Siyasal Yaşamın, belki de doğru anlaşılamadığı için, yanlış uygulanan ve çok sayıda partinin eğilimleri dağıttığı algısal yapıdan hızla uzaklaşılıyor. Türkiye siyasetinde artık birbirine rakip iki eğilim var. Bu eğilimler “İttifaklar” olarak da tanımlanan iki rakip yaklaşım arasında belirleniyor. Bu oluşumlar çeşitlenmiş ideolojik eğilimlerin bir çatı altında toplanarak algısal netlik sağlanması açısından da sağlıklı görünüyor. İttifak çatısı altında, farklılıkları ikinci plana itip benzerlikleri ön plana alıp sağlanan buluşmalar nedeniyle siyasal tercihleri de netleştirecektir. Bu netleşme ise kararlılığı ve eylem hızını arttırır, sonuçların doyuruculuğunu da kolaylaştırır gibi görünüyor. Son iki seçim süreci ve sonuçları bu görüntüyü güçlendiriyor gibi..

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar