Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Reel sektör destek bekliyor

8.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ekim 2018'de açıklanan yeni ekonomik programın uygulamaya konulmasından bugüne kadar Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak başkanlığında yapılan finansal istikrar komitesi toplantılarında, reel sektörün finansmana erişim ve borçların yeniden yapılandırılmasına ilişkin çalışmaların yapılan 3. toplantıda da ele alınmış olması ümit verici olmasına karşın yeterli değildir.

Ağustos 2018'den bu yana yaşadığımız ekonomik koşullar nedeniyle hızla artan konkordatolar ve iflasların, finans sektörüne getirdiği ve getireceği yük nedeniyle, bankalar Ağustos 2018 öncesi boyutunda reel sektörü fonlamaya devam edemeyebilirler. Bankaların da finansman kaynaklarına ulaşımı 2018 Ağustos sonrası yaşanan ekonomik koşullar nedeniyle zorlaşmış ve kaynak maliyetleri de yüzde 100'e yakın yükselmiştir.

O nedenle Ağustos 2018 öncesi banka kaynaklı ihracata yönelik döviz kredileri faiz oranı yüzde 3-4 civarında iken, Ağustos 2018'den sonra yüzde 9-12 dolaylarına ulaşmıştır. Diğer taraftan Türk Lirası ticari kredi maliyetleri de önce yüzde 35-40, günümüzde ise yüzde 22-25 dolayında seyretmektedir. Aynı şekilde ihracata yönelik reel sektörü destekleyen Eximbank kredileri de Ağustos 2018 öncesi dolar bazında yüzde 2.6, TL kredilerde ise yüzde 6.5, Ağustos 2018 sonrası döviz kredi faizleri yüzde 6'nın üzerine, TL kredi faizleri ise yüzde 14'ün üzerine çıkmıştır. İhracata dayalı bir ekonomik program uygulanmak isteniyorsa reel sektöre destek verilmelidir. Ağustos 2018'de yaşanan ekonomik koşullar sonrası aylık yüzde 30'lara kadar çıkan mevduat faizleri, bugünlerde yüzde 20 dolaylarına düşmüştür. Burada Merkez Bankası'nın sıkı para politikası duruşu ve "Gerekirse ilave parasal sıkıştırma yapılabilecek" açıklamaları etkili olmuştur.

KOBİ'lere Kredi Garanti Fonu, Nefes Kredisi, vergi indirimleri ve benzeri yollarla yapılan destekler önemli ama yeterli değildir. Konkordato ve benzeri nedenlerle finansmana erişim problemleri ile karşı karşıya kalan işletmelerde borçlarının yeniden yapılandırılması sonucu tekrar ticari faaliyetlerine devam edebilecek olanlara öncelik verilmeli, bu işletmeler ekonomiye kazandırılmalıdır.

Yeniden yapılandırmanın her bankanın firmalarla ayrı ayrı görüşmesi yerine alacaklı bankaların temsilcileriyle ortak toplantı yapılması sürecin hızlandırılmasını sağlayacak, üretim ve istihdamın artırmasına katkıda bulunacaktır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 11 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 10 Ağustos 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test