Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Uzlaşmaya gidilmesi zor görünüyor

15.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ortadoğu'da sular yeniden ısınmaktadır. ABD; Kuzey Afrika, Irak ve Suriye'den sonra bu kez İran'ı hedefine koymuştur. Bölgedeki en kıymetli ortağı olan İsrail de ABD ile birlikte aynı hedefe yürümektedir. İran; ABD ve İsrail için bölgede en ciddi tehditlerden birisidir. Suriye'de Esad rejimini ve kendisine müzahir Şii grupları her yönden desteklemekte, ABD'nin bölgeyi yeniden şekillendirme çabalarını ve İsrail'in güvenliğini tehdit etmektedir. ABD ve İsrail, İran'ın bölgedeki etkinliğinin önünde ciddi bir engeldir.

İran; ABD'nin Irak ve Suriye'ye yaptığı gibi, kendisine de müdahale etmesi riskine karşılık silahlanmaya ağırlık vermektedir. İran Cumhurbaşkanı Ruhani, devrimin 40'ncı yılında silahlarının yüzde 85'ini kendi imkanlarıyla ürettiklerini açıklayarak ve uzun menzilli balistik füze denemeleri yaparak çevresine göz dağı vermekte, buna karşılık ABD; nükleer silah üretme çabasında olduğunu ve uluslararası terörizmin en büyük destekçisi olduğunu iddia ederek İran'ı tehlikeli ülkeler kategorisine sokmaya çalışmaktadır. Nitekim Münih Güvenlik Konferansı öncesinde yayımlanan raporda Ortadoğu'daki askeri güçler kıyaslamasında, "bölgesel güçlerin hızla silahlanmasına" vurgu yapılması dikkat çekicidir.

ABD, İran yönetimini; hem bölgesel güvenlik için bir tehdit, hem de kendi halkına karşı başarısız bir yönetim olarak tanıtmaya yönelik propagandalara hız vermiştir. ABD ve Polonya öncülüğünde "Orta Doğu'da barış ve güvenlik konularının" tartışılacağı bir toplantı olarak açıklanan Varşova konferansı, pek çok uluslararası ilişkiler uzmanı tarafından İran karşıtı bir toplantı olarak yorumlanmaktadır. İran; askeri kabiliyetini ön plana çıkararak ABD ve İsrail'in saldırılarını bertaraf etme gücü olduğunu kanıtlama çabasındadır. İsrail ise bir taraftan; Suriye'deki İran askeri gücüne saldırarak fiili durum yaratmaya çalışmakta ve İran'ın her türlü hamlesine hazırlıklı olduğu vurgusunu yapmaktadır, diğer taraftan; Rusya'yı kendi safına çekme gayreti içindedir.

Askeri açıdan bu safha tipik bir "gerginlik" aşamasıdır. ABD'nin kısa zamanda bir askeri müdahalede bulunması bu aşamada oldukça zordur. İsrail'in bu şamada sınırlı hedeflere, tahrik edici saldırılarına devam etmesi beklenebilir. Ancak zaman geçtikçe; İran karşıtı propagandaların karşılık bulması, İran'da iç siyasi aktörlerin güçlendirilmesi, İsrail'in tahriklerinin artması ve Rusya'nın İran'dan uzaklaşması gerginliğin tırmanmasına neden olacaktır. Bu günkü koşullarda bu gerginliğin uzlaşmayla giderilmesi çok zor görünmektedir. Bu durum bütün bölgeyi ve ülkemizi önemli ölçüde etkileyecektir. Çünkü İran; ABD ve ortakları için Irak ve Suriye kadar kolay bir lokma olmayacaktır. Gerginliği düşürmenin yolu ABD ve İsrail'in karşısına caydırıcı bir güçle çıkmaktır. Bu da bölgesel güçlerin, müşterek çıkarları doğrultusunda birlikte hareket etmesiyle mümkün olabilir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

GSM operatörleri Ramazan Bayramına damga vurdu. Türkiye'de birçok noktada şebeke sorunu yaşayan kullanıcıların şikayetleri üzerine operatör şirketleri açıklama yaptı. ...

Günlük Burç Yorumları Aşk 25 Mayıs 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

KYK (Kredi ve Yurtlar Kurumu) kredi borcu olan öğrenciler kendilerini sosyal medyada hatırlattı.

Türkiye ile Japonya arasında son günlerde yapılan açılışı yapılan Başakşehir Sakura Hastanesi ve ardından yapılan pozitif açıklamalar, dikkatleri iki ülke ilişkilerine...

Yazarlar
Website Security Test