Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Trump bunu her zaman yapıyor

15.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

ABD Başkanı Trump, İran Devrimi'nin 40. yıldönümü münasebetiyle yayınladığı mesajda İran rejimini 40 yıllık yolsuzluk (corruption = tefessüh), baskı ve terör sıfatlarıyla nitelendirmiştir.

Bu mesaj üzerine Devrim Muhafızları Genel Komutan Yardımcısı General Sadullah Cevari, ABD'nin İran'a saldırması durumunda Tel Aviv ve Hayfa'yı yerle bir edecekleri açıklamasını yapmıştır.

Trump bunu her zaman yapmaktadır. Geçtiğimiz yıl Nevruz sırasında da benzer mahiyette bir mesaj yayınlamıştır. Bundan sonra da bu tutumunu sürdüreceği açıktır.

Göreve başladığından bu yana Trump İran'a karşı gerilim politikasını sürdürmekten çekinmemektedir. 2015 yılında İBM Güvenlik Konseyi daimi üyesi 5 ülke ve Almanya'nın İran ile imzaladıkları, İran'ın nükleer faaliyetlerinin sınırlanması karşılığında uygulanan uluslararası yaptırımların sonlandırılması anlaşması ABD tarafından yürürlükten kaldırılmış ve yaptırımlar tekrar konulmuştur. Bu kararı destekleyen tek ülke İsrail olmuştur.

 

ABD'nin İran'ın bölgede etkinliğini arttırmasından ziyadesiyle rahatsızlık duyduğu bir gerçektir. Suriye'den çekilme kararının ardından DAEŞ'e karşı gerektiğinde Irak'taki askeri üslerini kullanabileceğini açıklayan ABD'ye Irak Başbakanı Abdülmehdi eleştiride bulunmuş ve ülke topraklarında yabancı üs kabul etmeyeceklerini söylemiştir.

ABD artık tek başına dünya lideri olmadığının telaşı içindedir. Rusya'nın Suriye ve Doğu Akdenizde kazanımlar elde etmesine, İran ve Çin'in bölgede etkili olmasına karşıdır.

Bölgeye ilgisini göstermek amacıyla Varşova'da ABD ve İsrail öncülüğünde düzenlenen Orta Doğu konferansı İran tarafından "Amerikan Sirki" olarak nitelendirilmiştir. Filistin'in boykot ettiği konferansa Rusya katılmayacağını açıklamıştır. AB Temsilcisi Mogherini'nin de hazır bulunmayacağı bu konferans, Polonya açısından ABD ile ilişkileri geliştirme hedefi taşımaktadır.

Öte yandan Netanyahu'nun bir süredir bazı Körfez ülkeleri ile geliştirdiği ilişkiler İran'a karşı ortak cephe oluşturma çabalarıdır.

ABD büyük bir açmaz içindedir. Trump'ın ortaya koyduğu yeniden güçlü Amerika hedefine ulaşabilmek için önündeki ekonomik engeli aşması ve bunun için de 22 trilyon dolarlık savunma harcaması tasarrufu yapması gerekmektedir. ABD Merkez Bankasının para basma yetkisine Trump yönetiminin müdahalesi ise uluslararası yeni bir ekonomik krizi ve hatta bölgesel çatışmaları başlatabilecek bir adım olabilir.

Dolayısıyla Trump'ın İran'a yönelik tehditleri geçmişte yaşadığı başarısız ve acı deneyimlerin vermiş olması gereken dersten ziyade, bu ekonomik zorunluluklara bağlı olacaktır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 20 Şubat 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. 20.02.2020 tarihinde burçları neler bekliyor?

Günlük Burç Yorumları Aşk 19 Şubat 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 18 Şubat 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 17 Şubat 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. 17-23 Şubat haftalık burç yorumları. Yeni haftada burçların aşk ve iş hayatla...

Günlük Burç Yorumları Aşk 16 Şubat 2020 Pazar Hafta sonu. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test