Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Liderler ve akıl hastalığı

22.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İyi bir liderde pek çok özellik aranır: Vizyon sahibi olmak, analitik yetenek, tutkululuk, ilham vericilik, örnek, kararlı ve tutarlı davranışlar, güven vermek gibi. Ama hiçbir zaman, akıl hastalığı olarak algılanabilecek bazı özelliklerin, onların, liderlik yeteneğine olan etkisi üzerinde pek durulmamıştır.

Nassır Ghaemi, New York Times Bestseller dizisinde, bununla ilgili bir kitap yayınladı. İthaki Yayınları’nda, Birinci Sınıf Delilik ismi ile çıkan kitapta, liderlik ile akıl hastalıkları arasındaki bağlantılar ele alınıyor. Çeviri, Yavuz Alagon’a ait.

Kitap, Amerikan iç savaşının ünlü generallerinden Sharman ve McClellan’dan kurucu başkanlar Grant, Washington ve Roosevelt, Ford ve Kennedy’ye, ardından da Churchill ve Hitler kişiliğinde Avrupalı liderler ile Uzak Doğudan Gandi dahil tanınmış Dünya Liderlerini, akıl hastalığı yönünden inceliyor.

Gerçi Aristo, 2500 yıl önceden, deha ile delilik arasındaki ince çizgiye vurgu yapmıştı. Elbette, günümüzde farklı liderlik tanımlamaları mevcut. Bazı liderler, hiçbir zaman şaşırtıcı bir performans göstermezler, dolayısı ile öngörülebilir bir profil çizerler. Ama kriz zamanlarında parlayan bir liderlik de söz konusudur ki devletin bekasını sağlarlar. Barış zamanlarında mükemmel bir liderlik performansı, karmaşa ve olağandışı zamanlarda tam bir kabusa dönebilir.

Ghaemi, akıl hastalıklarının bazılarında örneğin mani ve depresyonda, dört temel unsur olarak beliren gerçekçilik, esneklik, empati ve yaratıcılık üzerinden liderlerin karakteristik özelliklerine odaklanıyor. Depresyonun, liderleri, daha gerçekçi ve empatik yaptığını savlarken, maninin, onları, daha yaratıcı ve esnek kıldığı sonucuna varıyor.

Kitapta, delilik spektrumu içine yerleştirdiği liderlerin bazılarını örneğin Churchill, Lincoln, Gandi, Roosevelt ve Kennedy’yi akıl hastası ama olağanüstü performans gösteren statüde ele alırken, bazılarını da normal ama hayal kırıcı bir liderlik tanımlaması içine yerleştiriyor ve bunlara örnek olarak da Nixon,Chamberlain, Bush ve Blair’i gösteriyor.

Doğrusu, tarihteki tanınmış birçok lideri, psikiyatrinin bilimsel standartları bağlamında bir araştırma konusu içinde ele almak oldukça ilginç. İnandığımız ve peşinden sürüklendiğimiz liderleri, doğal ve insani bir şekilde idealleştirmek söz konusu olabilir, ancak, Ghaemi, kitabında, birçok tanınmış liderin bir akıl hastası olduğunu şaşırtıcı bir şekilde ortaya koyuyor. Bu arada, Nassır Ghaemi’nin Tufts Üniversitesi Tıp Fakültesinde Psikiyatri Profesörü olduğunu da hatırlatalım.

Umarım, ileriki yıllarda, şimdilerde gönül bağı ile sımsıkı sarıldığımız liderlerimizde, bazı hastalıkların semptomlarının bariz durumu nedeni ile hasta olduklarına dair raporları okumayız!.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 20 Şubat 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. 20.02.2020 tarihinde burçları neler bekliyor?

Günlük Burç Yorumları Aşk 19 Şubat 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 18 Şubat 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 17 Şubat 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. 17-23 Şubat haftalık burç yorumları. Yeni haftada burçların aşk ve iş hayatla...

Günlük Burç Yorumları Aşk 16 Şubat 2020 Pazar Hafta sonu. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test