Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ultra Maraton ve Ironman

22.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Urla yarımadası için bir turizm fırsatı. Böyle şeylerin varlığından bile haberdar değildim. Guatemala'da bir seyahat grubunda 40'lı yaşlarında sempatik bir Hırvatistanlı çift ile ahbap oldum. Vegan idiler. Gayet sakin, fit insanlardı. Oradan buradan sohbet ederken hobilerinin "ultra koşmak" olduğunu söylediler. Nedir diye sorunca, "maraton ötesi" diye anlattılar. Dünyanın çeşitli yerlerinde koşular tertipleniyormuş.

Gidip sadece bir günde maratonu değil, toplam 60 - 70 veya 150 km. bir kaç günde koşup dönüyorlarmış.

Adam mühendisti, eşi hukukçu. Belli ki başarılı iş insanları. Ayni grupta vallahi yaşını sormadım ama sanki 40 civarında bir genç hanım da sohbete katıldı. O da" Ironmanci" imiş.   Nedir deyince sorduğumda anlattı; "Hem maraton koşmak, hem 180 km. bisiklet binmek, hem 3.8 km. yüzmek." Buna "tam ironman" veya toplam mil mesafesi 70.3 mil olduğu için "ironman 70.3", yarısına da "ironman" deniliyormuş. "Demir adam" demek Ironman, yani bir "Demir Kadın" ile seyahat ettim. Maraton koşmayı hiç düşünmedim, 180 km. bisiklet ile genç iken gidebilirdim. Haydi zorlarsam yaklaşık dört km de yüzebilirdim ama hem birini, hem ötekini, üstüne de maraton? Hayırdır inşallah!

Bunu yapan Leslie de bir İngiliz hesap uzmanı, dünyanın her tarafında yapılan yarışmalara gidip koşuyor.

Aklıma hemen Urla Yarımadası geldi ve Akhisar Gölmarmara arası.

Urla'da hem bir Ironman (triatlon) parkuru ve hem de antrenman alanı kolayca Urla - Karaburun istikametinde yapılır. Eski yol boyunca trafik nisbeten az. Yarışlar da eski Çeşme yolunda yapılır. Hem güzel bir etkinlik, hem turizme katkı, hem gençlere örnek.

Doğrusu hayran oldum. Her kişi kendi dünyasında bir balonun içinde yaşıyor ve seyahatlerde insan farklı şeylerle karşılaşıyor.

Dönüşte uçakta sempatik 50'li yaşlarda bir hanım yarı İsveçli, yarı Amerikalı imiş, tığ gibi ve beni hayrete düşürecek kadar yemek yedi. Ben de hayretimi dile getirdim, "nasıl bu kadar yemek yiyip bu kadar fit kalabildiğini" sordum. O da "Ultracı" imiş. Günde bir kez yemek yer imiş. Ama dağlarda ve toprak yollarda koşmayı tercih edermiş. Alanya'ya tutulmuş ve Türk vatandaşı da olmuş. Bana bu tür yarışları organize eden bir adaşımın telefon numarasını da verdi. Akhisar - Gölmarmara arası da hem eski yol boyunca antrenman alanı, hem de baraj ve tarihi eserler ile enfes bir parkur. Bu yıl 3 Martta 21'incisi yapılacak olan Tolon Çiftliği Bahar şenliği de var.

Urla yarımadası ise bu iş için tabiri caiz ise biçilmiş kaftan!

Seçimlerden sonra hemen Belediye Başkanlarına adaşım organizatörün telefonunu iletmek de bana veya oğluma düşen iş.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 21 Şubat 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 20 Şubat 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. 20.02.2020 tarihinde burçları neler bekliyor?

Günlük Burç Yorumları Aşk 19 Şubat 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 18 Şubat 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 17 Şubat 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. 17-23 Şubat haftalık burç yorumları. Yeni haftada burçların aşk ve iş hayatla...

Yazarlar
Website Security Test