Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

19 Mayıs her şeydir!

22.2.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

19 Mayıs 1919 bir milletin kalabalıktan çıkıp millet olmasının başlangıç tarihidir. Cumhuriyetin köklü temellerinin, demokrasiye uzanan aydınlık yolların başlangıcıdır. Unutulmuş, terkedilmiş, tarih sayfalarından silinmesine karar verilmiş Türk’ün varlığını bütün dünyaya kabul ettirmesidir. Medeniyetçilik kavgasının ilk işaretidir. Haysiyetiyle yaşamak isteyen bir devletin varlığının ispatıdır. Türk insanının dünyaya hürriyetsiz ve bağımsız yaşamayacağının ispatıdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şahsında çağdaşlaşmayı amaçlamış, esaret altında yaşamayı reddetmiş, toprağı aziz kılmış idealistlerin, alperenlerin ve Mehmetçiklerin Türk bayrağını ilelebet tacidar etme başlangıç tarihidir.

Gençliğin, idealizmin ve gerçekçiliğin bütün hurafelere bütün bağnaz düşüncelere bütün gerici akımlara bütün yobazlığa hayır diyenlerin aklı, ilimi ve teknolojiyi iktidar yapmak isteyenlerin yola çıktığı tarihtir. 19 Mayıs bir kurtuluşun ifadesidir, bir aydınlık sabahın doğuşu demektir. Bir milletin yeniden tarih sayfalarından çıkıp varlığını dünyaya kabul ettirmesidir.

Türk milletinin İzmir’e doğru şahlanarak yürüyüşü benim ilçem olan eski adıyla Nif, şuan ki adıyla Kemalpaşa’dan 8 Eylül 1922’de geçtiği zaman Mehmetçikleri, aziz Anadolu’nun çocuklarını karşılayan Kemalpaşa halkının içerisinde babam da vardı. Ben ondan İzmir’in kurtuluşunu dinlediğim zaman heyecandan, bu milletin mensubu olmaktan ve Atatürk’ün o gece Kemalpaşa’da kaldığı evde yaşadıklarını dinlediğim zamanlarda ağlardım. 19 Mayıs, kuruluş esası itibariyle emperyalizme karşı şahlanan Anadolu insanının destanıdır. Bu destan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile gerçekleşmiştir. İzmir medeniyetçiliğin en üst noktasında olan bir şehir olarak Atatürk’ü sevgiyle bağrına basmış ve hükümet binası ile Kadifekale’ye bayrağımızı asmıştır. Her Türk bayrağının dalgalanmasında özgürlüğün, bağımsızlığın, medeniyetçiliğin ve adaletin dalgaları vardır. Biz bunların hepsini büyük kurtarıcı Atatürk’e borçluyuz. İzmir Atatürk ve aziz Türk milletinin necip evlatları Mehmetçik ile dünler içinde olduğu gibi bugün de iftihar eder. Bugün Kordon’da her akşam Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Mehmetçiklerle birlikte anılır ve özgürlük, demokrasi, cumhuriyet için şarkılar söylenir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test