Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Hayat yarışında son

1.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Meslek gereği ölüm, biz doktorların sıklıkla karşılaştığı ve düşündüğü bir kavram. Dolaylı olarak da, hem dünya görüşümüzün olgunlaşmasında hem de günlük rutinimizde, diğer insanlara göre daha ağırlık taşıyan bir özellikte. Ama sadece tıp değil örneğin ziraat da çok heyecan yaratan bir uğraş. En azından çok öğretici. Bir filizin toprağın derin karanlığından gökyüzünün aydınlığına doğru o muazzam yolculuğunu hiç izlemedi iseniz, kolaylıkla yavan kalmış bir hayatınız olduğundan bahsedilebilir. Bir tohumun filizlenmesinde, şu ana kadar dünyada dile getirilen tüm felsefeleri bulabilmek mümkün. Doğrusu, kadim, kosmik sır ve öğretilerin daha fazlasını, bir tohumun yeşermesinde görebiliriz.

Güzel Türkçemizdeki kök sözcüğü, dilbilimde, bir kelimenin parçalanamayan, anlamlı, en küçük parçası olarak tanımlanır ancak çok daha derin anlamları da kapsar. Örneğin bir toplumu ayakta tutan kökler. O ülkeyi ölümüne tarumar etmek mi istiyorsunuz, değerlerine saldırın çünkü değerler köktür. Bireyler kökünden koparılırsa, onların oluşturduğu toplum artık sömürülme ve yağmalanmaya hazırdır.

Genel olarak, sömürgeleştirilen tüm ülkelerinin tarihine bakıldığında bu formasyondan geçtiği görülür. Elbette, modern çağların sömürüsü de zamanın ruhu ile farklılaştı ama değişmeyen tek şey, hedeflenen kişi ya da ülkenin köklerine yönelik manipülasyon olarak karşımızda. Bilirsiniz, roman yazarları, önce, kurgu ya da gerçek bir olay örgüsünde, tüm karakterleri yaratırlar, ana eksende anlatılan bir olay olur çoğunlukla ama olay çatısına alt bilgiler ile bunların karakterlere etkisi ve nihayetinde de yazarın vermek istediği ana fikir eksenindeki bir sona yani köke bizi ulaştırır. İster tekil birey olsun ister toplum, özünde, kökünü yani potansiyel ya da özkaynaklarının korunması savaşını yapar, yaşamı boyu. Birey, tüm kişiliği ile kendini savunur, ülkeler de varlıklarını.

İnsanlık ve kültür tarihi, doğası gereği bir yağmacılık ekseninde yol almıştır, insan insanın kurdudur veciz! Sözünde olduğu gibi, insanlar diğer insanları, güçlü ülkeler de diğerlerini sömürür. Bugün gelişmiş! Denen ülkelerin çoğunun tarihi bir sömürgeleştirme ve yağma kayıtlarını barındırır. Çevremizdeki bireysel kariyer örneklerinin birçoğunda da kişisel haksızlıkların zirve yaptığı bir sırta basma öyküleri çoğunlukla işitilir. Burada, ünlü İngiliz Filozofu Thomas Hobbesanım sanacaktır. O da, insanın sosyal olarak yaratılmasının mümkün olmadığından dem vurur.

Her neyse, son noktada, endüstri 4.0, yapay zeka ve akıllı makineler gibi bir takım kavramların dile getirildiği günümüz, sosyopsikolojik büyük bir travmanın öncesini hatırlatıyor… Ekonomiyi sanal paranın, tanrıyı da dijital karakterlerin oluşturacağı geleceğin dünyasında, her birey bir digizombi olacağından, toplum da dolayısı ile bunlardan şekillenen bir 6.0… 20.0 evresine geçecek ve sonuçta, en azından sömürü referansında bir eşitlik tüm dünyayı saracaktır!

Hümonist doktorlar olarak nanorobotlarla hastalıkların tedavisi için bilimsel araştırmalara yoğunlaşmışken, ütopik bir dünyada mı yoksa frenkeştaynvari bir ortamda mı yaşıyor olacağız hep beraber göreceğiz!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 21 Şubat 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 20 Şubat 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. 20.02.2020 tarihinde burçları neler bekliyor?

Günlük Burç Yorumları Aşk 19 Şubat 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 18 Şubat 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 17 Şubat 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. 17-23 Şubat haftalık burç yorumları. Yeni haftada burçların aşk ve iş hayatla...

Yazarlar
Website Security Test